Sandra Perković rođena je 21. lipnja 1990. godine u Zagrebu. Hrvatska je atletičarka specijalizirana za bacanje diska. Bila je dvostruka olimpijska prvakinja (2012. u Londonu i 2016. u Riju), svjetska prvakinja (2013. i 2017.) i šestorostruka europska prvakinja (2010., 2012., 2014., 2016., 2018., 2022.), što nije postigla niti jedna druga atletičarka. Također je šest puta osvojila Dijamantnu ligu, dominirajući na 46 mitinga tog natjecanja.
U razdoblju od 2012. do 2018. godine bila je superiorna na svim natjecanjima i kao takva gotovo sigurna oklada za mnoge od onih koji vole kladionice u Hrvatskoj. Zasluženo je miljenica publike i ljubitelja atletike i u Hrvatskoj i u svijetu, koji je vole i zbog sportskih rezultata i zbog njezine pristupačnosti.
Perković je uspješnu juniorsku karijeru okrunila zlatom na Europskom juniorskom prvenstvu 2009. godine, postavivši novi državni rekord. Mjesec dana poslije, sudjelovala je na svjetskom prvenstvu kao najmlađa bacačica diska. U prvoj godini seniorskog natjecanja osvojila je zlato na Europskom prvenstvu 2010. godine, postavši najmlađa europska prvakinja u bacanju diska za žene.
Nakon što je bila suspendirana zbog dopinga šest mjeseci nakon pozitivnog testiranja na zabranjeni psihostimulans, većinu sezone 2011. nije se natjecala, što je uključivalo i svjetsko prvenstvo, ali je uspješno obranila naslov na Europskom prvenstvu 2012. Njezin osobni i državni rekord iznosi 71,41 m, postavljen u srpnju 2017. godine na mitingu Galà dei Castelli u Bellinzoni u Švicarskoj. U to je doba to bilo najdulji hitac diska jedne atletičarke u prethodnih 25 godina.
Osim što je iznimno nadarena atletičarka, Sandra Perković bila je i politički aktivna. Postala je članica Hrvatskog sabora nakon općih izbora 2015. godine za osmi saziv parlamenta. Ali bila je zastupnica manje od godinu dana. Prema vlastitom priznanju, od političke je karijere odustala kad je shvatila da se na političkoj pozornici ne snalazi ni približno toliko dobro kao u sportskim arenama.
Sandra Perković je ne samo izvanredna sportašica, nego i nadahnuće za mlade sportaše diljem svijeta. Njezin uspjeh pokazuje da se snažna volja, upornost i posvećenost mogu pretočiti u svjetske rekorde i olimpijsko zlato.
Izrazito je i emotivna. Često zna zaplakati nakon velikih uspjeha, a još više nakon neuspjeha. Takav neuspjeh za nju bio je i ovogodišnji nastup na atletskom Svjetskom prvenstvu u Budimpešti, na kojem je zahvaljujući teškoj ozljedi tetive osvojila peto mjesto, što joj je izrazito teško palo.
No, uvjerena je da na sportskom polju može još puno toga pokazati te da, unatoč dobi od 33 godine, knjiga njezinih olimpijskih i svjetskih odličja još uvijek nije zatvorena.