Danas, 15. veljače, obilježavamo Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti. Ovaj dan podsjetnik je na hrabrost i snagu djece koja se bore s rakom, ali i poziv na djelovanje kako bismo im osigurali bolju budućnost.
Globalni izazov
Svake godine više od 400.000 djece i adolescenata oboli od raka, piše Ministarstvo zdravstva. Iako je stopa preživljavanja u razvijenim zemljama visoka (80%), u zemljama s niskim i srednjim prihodima ona iznosi tek 20%. Ova alarmantna statistika naglašava potrebu za globalnom suradnjom i ulaganjem u istraživanje i liječenje raka kod djece.
Cilj: postići barem 60% preživljavanja do 2030.
Svjetska zdravstvena organizacija, uz podršku St. Jude Children’s Research Hospital, pokrenula je Globalnu inicijativu za rak kod djece s ciljem postizanja barem 60% preživljavanja za svu djecu oboljelu od raka do 2030. godine.

Rana dijagnoza i podrška ključni su za uspjeh
Za razliku od raka kod odraslih, uzroci raka kod djece uglavnom su nepoznati. Stoga je fokus na ranoj dijagnozi, pravovremenom liječenju i pružanju sveobuhvatne podrške oboljeloj djeci i njihovim obiteljima.
Važnost emocionalne podrške
Borba s rakom izazovna je i traumatična za cijelu obitelj. Emocionalna i psihosocijalna podrška ključna je za suočavanje s bolešću i očuvanje mentalnog zdravlja.
Na ovaj dan, iskažimo solidarnost s djecom oboljelom od raka i njihovim obiteljima te podržimo napore u borbi protiv ove teške bolesti. Zajedno možemo stvoriti svijet u kojem će svako dijete imati priliku za zdravo i sretno djetinjstvo.
