Svjetski dan osoba s Downovim sindromom obilježava se danas, 21. ožujka diljem svijeta. O važnosti sportskih aktivnosti za osobe s Down sindromom, izazovima s kojima se susreću te planovima za budućnost razgovarali smo s predsjednikom Udruge za sindrom Down Međimurske županije, Petrom Petrcom.
– Roditelj sam kćeri s Down sindromom i član Udruge od 2012. godine. Od 2016. do 2024. volonterski sam obavljao poslove tajnika Udruge, a od lipnja 2024. preuzeo sam ulogu predsjednika. Naš temeljni cilj je pružanje sveobuhvatne pomoći i podrške osobama s Down sindromom i njihovim obiteljima, senzibilizacija društva te njihovo potpuno uključivanje u zajednicu. Vizija Udruge jest stvoriti okruženje u kojem će osobe s Down sindromom imati jednaka prava i položaj kao svi ostali, uz osiguranje ravnopravnog ostvarivanja njihovih osnovnih ljudskih prava – ističe Petrac. Trenutno Udruga broji 87 članova, među kojima su djeca i osobe s Down sindromom, njihovi roditelji i skrbnici, ali i stručnjaci iz različitih područja poput kineziologa, fizikalnih terapeuta, edukacijskih rehabilitatora, logopeda i pomoćnika u nastavi.
> Pridružite se utrci Šarenim čarapama do cilja povodom Svjetskog dana osoba sa sindromom Down
Sportske aktivnosti kao ključ razvoja
Jedan od važnih segmenata rada Udruge su sportske aktivnosti koje se provode već dugi niz godina.
– Od samih početaka prepoznali smo značaj sporta za osobe s Down sindromom. Aktivno sudjelovanje u sportu potiče motorički razvoj, koordinaciju, socijalizaciju i opće zdravlje. Zbog mišićne hipotonije, koja je česta kod osoba s Down sindromom, redovita tjelesna aktivnost pomaže u održavanju mišićnog tonusa, što je ključno za njihovu pokretljivost i zdravlje – objašnjava Petrac. Među članovima Udruge najpopularniji sport je plivanje, a programi su prilagođeni individualno, od najranije dobi do odrasle faze.
– Program plivanja provode naše stručne djelatnice, kineziologinja Branka Branilović Brnadić i fizioterapeutkinja Ana Ivanek Kovačević, koje s puno predanosti prilagođavaju aktivnosti svakom pojedincu – dodaje Petrac. Osim plivanja, provode se i druge aktivnosti poput terapijskog jahanja, terapijskog penjanja, razvojne gimnastike, logopedskih i edukacijsko-rehabilitacijskih terapija, kreativnih radionica, radionica senzorne integracije te STEM radionica.

Djeca su u početku imala strah od vode
Bavljenje sportom ne utječe samo na fizičko zdravlje, već i na samopouzdanje i socijalizaciju osoba koje imaju Downov sindrom.
– Djeca koja su imala strah od vode danas uspješno plivaju, dok su oni s poteškoćama u koordinaciji znatno poboljšali ravnotežu i motoričke sposobnosti. Roditelji često ističu kako redovita tjelesna aktivnost poboljšava njihovu izdržljivost i opću pokretljivost, što im olakšava svakodnevni život – ističe Petrac. Uz redovite treninge, članovi Udruge aktivno sudjeluju i na natjecanjima.
– Redovito se natječu u plivanju, trče jesenski i proljetni kros te sudjeluju na svim utrkama koje organizira Udruga. Također, priključuju se obilježavanju Hrvatskog olimpijskog dana te sudjeluju u sportskim manifestacijama u Čakovcu i Međimurju – kaže predsjednik Udruge.
Cijeli intervju pročitajte u 1540. broju Međimurskih novina, koji je u prodaji od danas, 21. ožujka 2025. godine.