– Od 1. siječnja i uvođenjem eura, nastavlja raditi manje od sadašnjih 1.100 mjenjačnica – rekao je danas državni tajnik Ministarstva financija.
– Za pretpostaviti je da će manji broj subjekata biti zainteresiran za mjenjačke poslove, rekao je Zdravko Zrinušić predstavljajući Hrvatskom saboru izmjene Zakona o deviznom poslovanju.
Mjenjačke će poslove, kazao je, nastaviti subjekti kojima ja to dopunski posao, uz redovne, poput trgovačkih društava koji imaju hotele i slično.
Oko 1.100 ovlaštenih mjenjača ostvaruje ukupan godišnji promet od oko 30 milijardi kuna, a zamjena kune u euro čini im 93,8 posto prometa. Pretpostavka je da mjenjačnice neće biti zainteresirane nastaviti sa radom radi zamjene drugih valuta. Piše HRT
Zatvaranje mjenjačnica znači i smanjenje broja radnih mjesta i novi val nezaposlenih.
U Saboru su i rekli da ne očekuju priljev drugih valuta u mjenjačnice.
Zrinušić je podsjetio da mjenjačnice rade putem informatičkih programa koje licencira Hrvatska narodna banka (HNB) i da će imati tri mjeseca od stupanja na snagu zakona, da se prilagode, prijeđu sa kune na euro.
Ako tako ne postupe, smatrat će se da nisu zainteresirani i takve licence bi im se oduzimale, kazao je.
Državni tajnik je naglasio i kako predloženim izmjenama prestaju ovlasti HNB-a u smislu vođenja monetarne i devizne politike, taj dio prelazi u nadležnost Europske središnje banke gdje će HNB sudjelovati u njenom radu.