Europska komisija je u okviru zakonodavnog paketa o cestovnoj sigurnosti, predložila uvođenje jedinstvene digitalne vozačke dozvole u EU-u i nova pravila koja će olakšati naplatu prometnih kazni počinjenih u nekoj drugoj zemlji članici, kao i oduzimanje vozačkih dozvola – javlja HRT.
Zbog digitalizacije, Europa bi trebala biti prva u svijetu koja bi imala digitalne vozačke dozvole. Time bi vozačke bile na telefonima ili drugim digitalnim uređajima, ali i dalje bi bilo moguće zatražiti fizičku vozačku dozvolu – rekla je Adina Valean, povjerenica za promet Europske komisije.
Mlade generacije mogle bi na probni rok nakon položenog vozačkog ispita. Uvelo bi se i pravilo nulte tolerancije na alkohol, jer iako se u Hrvatskoj statistika popravila, u Europi vozači mlađi od 30 godina još sudjeluju u dva od pet smrtonosnih sudara.
Stvorila bi se jedinstvena baza podataka za Europsku uniju te bi policija unutar EU mogla vidjeti podatke o prometnim prekšajima svakog od vozača. Do sada se je moglo vidjeti jedino jeste li kažnjeni zbog prebrze vožnje ili zbog vožnje pod utjecajem alkohola.
U nastavku pročitajte popis prekršaja koji bi digitalizacijom bili vidljivi policajcima u EU:
1. neodržavanje dovoljnog razmaka između vozila
2. opasno pretjecanje
3. opasno parkiranje
4. prelazak preko jedne ili više punih crta
5. vožnja u pogrešnom smjeru
6. nepoštovanje pravila o oslobađanju koridora