U četvrtak, 27. veljače 2025. godine, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, ravnateljici Osnovne škole Sveta Marija, Gorani Šavora Peter, i ravnatelju Osnovne škole Štrigova, Stanislavu Reberniku, uručene su odluke o financiranju energetske obnove školskih zgrada. Odluke su rezultat uspješne prijave Međimurske županije za sufinanciranje putem europskih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Visoka bespovratna sredstva za obnovu škola
Projekt energetske obnove Osnovne škole Sveta Marija vrijedan je 673.445 eura, a za njegovu obnovu odobreno je 519.030 eura bespovratnih sredstava. Također, za Područnu školu u Železnoj Gori (OŠ Štrigova), koja je uključena u projekt, odobreno je sufinanciranje u iznosu od 224.720,08 eura, a ukupna vrijednost tog projekta iznosi 305.382,24 eura.
Poboljšanje energetske učinkovitosti i uvjeta boravka
Energetskom obnovom OŠ Sveta Marija, školska zgrada će dobiti novu vanjsku fasadu te suvremene tehničke sustave koji će omogućiti visoku razinu energetske učinkovitosti. Ovaj zahvat omogućit će značajne uštede na energentima i poboljšanje uvjeta boravka za učenike i nastavnike. Osim toga, školska zgrada će koristiti solarne panele za proizvodnju električne energije, čime će dodatno smanjiti troškove.
Za ostvarenje ciljeva projekta predviđeni su radovi na toplinskoj izolaciji vanjskih zidova i dijela krova, zamjena stolarije, te rekonstrukcija cijevnog razvoda i kotlovnice. Instalirat će se visokoučinkoviti kondenzacijski kotlovi na plin, crpke i spremnici za toplu vodu, a škola će dobiti i novu rasvjetu. U sklopu obnove bit će omogućeno lakše pristupanje osobama s invaliditetom putem podizno-sklopivih platformi, a također će biti postavljeno biciklističko parkiralište.
Projekt energetske obnove Područne škole u Železnoj Gori
Područna škola u Železnoj Gori također će doživjeti značajnu energetsku obnovu. Ovim projektom očekuje se godišnja ušteda na troškovima grijanja od čak 65% u odnosu na dosadašnje stanje. Zahvati će obuhvatiti obnovu fasade, unutarnjeg dijela zgrade i ugradnju sustava obnovljivih izvora energije, uključujući dizalicu topline i fotonaponsku elektranu.
S ovim projektima, obje škole ne samo da će postati energetski učinkovitije, nego će se stvoriti i ugodniji uvjeti za djecu i nastavnike. Povećanje energetske učinkovitosti bit će od velike koristi za sve korisnike, a ujedno će pridonijeti smanjenju ekološkog otiska škola.

Izvor: Međimurska županija