Svake godine, 15. veljače, obilježava se Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti, s ciljem podizanja svijesti o izazovima s kojima se suočavaju mali heroji koji vode tešku borbu protiv raka. Ovaj dan podsjeća na važnost pravovremene dijagnoze, adekvatnog liječenja i emocionalne podrške oboljeloj djeci i njihovim obiteljima.
Borba s bolešću
Rak kod djece nije samo medicinski izazov već i psihološki, emocionalni i socijalni teret. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine više od 400.000 djece širom svijeta oboli od neke vrste raka. Najčešći oblici malignih oboljenja kod djece su leukemija, limfomi i tumori mozga. Zahvaljujući napretku medicine, stopa preživljavanja djece oboljele od raka značajno je povećana, ali borba još uvijek nije završena.
Podrška je ključna
Osim medicinskog tretmana, djeci oboljeloj od raka i njihovim obiteljima potrebna je emocionalna i socijalna podrška. Udruge, volonteri i medicinski stručnjaci rade na podizanju svijesti o potrebi osiguranja boljih uvjeta liječenja i rehabilitacije. Roditelji su često primarni oslonac svojoj djeci, a suočavanje s ovakvom dijagnozom zahtijeva veliku snagu i hrabrost.
Kako možemo pomoći?
Građani se mogu uključiti u humanitarne akcije, donacije i volontiranje kako bi poboljšali uvjete liječenja i pružili podršku oboljelima. Organizacije koje se bave podrškom djeci oboljeloj od malignih bolesti ističu kako je svaki vid pomoći vrijedan – bilo kroz financijske donacije, sudjelovanje u kampanjama podizanja svijesti ili jednostavno pružanjem moralne podrške obiteljima.
Simbol nade – zlatna vrpca
Zlatna vrpca simbol je podrške djeci oboljeloj od raka. Nošenje ovog simbola pokazuje solidarnost i podizanje svijesti o važnosti rane dijagnoze i istraživanja novih metoda liječenja.