Ljubičasti dan, međunarodni dan podrške osobama s epilepsijom, obilježava se svake godine 26. ožujka. Cilj ovog dana je podizanje svijesti o epilepsiji, razbijanje predrasuda te pružanje podrške osobama koje žive s ovom neurološkom bolešću. Ljubičasta boja simbolizira solidarnost i razumijevanje prema oboljelima, a širom svijeta organiziraju se razne aktivnosti kako bi se educirala javnost i smanjila stigmatizacija ove bolesti.
Što je epilepsija?
Epilepsija je kronični neurološki poremećaj koji uzrokuje ponavljajuće napadaje zbog nepravilne električne aktivnosti u mozgu. Može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, a prema procjenama, više od 50 milijuna ljudi diljem svijeta živi s epilepsijom. Napadaji mogu biti različitog intenziteta, od blagih do težih koji uzrokuju gubitak svijesti i nekontrolirane pokrete tijela.
Ciljevi Ljubičastog dana
- Podizanje svijesti o epilepsiji i edukacija javnosti
- Smanjenje stigme i predrasuda s kojima se suočavaju oboljeli
- Pružanje podrške osobama s epilepsijom i njihovim obiteljima
- Promicanje istraživanja i medicinskog napretka u liječenju epilepsije
Postoji mnogo mitova i zabluda o epilepsiji. Jedan od najčešćih mitova je da je epilepsija mentalna bolest, dok je u stvarnosti riječ o neurološkom poremećaju. Često se smatra da osobe s epilepsijom ne mogu voditi normalan život, iako većina oboljelih uz odgovarajuću terapiju može normalno raditi i sudjelovati u svakodnevnim aktivnostima. Također, jedna od opasnih zabluda je da osobi tijekom napadaja treba staviti nešto u usta, što može uzrokovati dodatne ozljede.
U slučaju da svjedočite epileptičnom napadaju, važno je ostati smiren i zaštititi osobu od mogućih ozljeda. Treba je postaviti u bočni položaj kako bi se oslobodili dišni putevi, ali ne smije joj se ništa stavljati u usta niti pokušavati zaustaviti pokrete. Nakon što napadaj završi, treba provjeriti stanje osobe i, ako traje dulje od pet minuta, pozvati hitnu pomoć.
Ljubičasti dan pruža priliku da svi zajedno pokažemo podršku osobama s epilepsijom, educiramo se o ovoj bolesti i doprinesemo stvaranju društva bez predrasuda.