15.6 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

U Goričanu 103. obljetnica Goričanske republike

U Goričanu je u srijedu, 3., studenog obilježena 103. obljetnica događaja od 3. studenog 1918. godine, narodni socijalno politički bunt mještana koji je poznat pod nazivom Goričanska republika.

Uz vijenac na spomen ploču i molitvu koju je vodio župnik Josip Drvoderić koja se nalazi na zidu Društvenog doma u Goričanu, svečanost je nastavljena u vijećnici općine Goričan. O Goričanskoj republici govorili su načelnik općine Emanuel Sinković, dr. sc. Stjepan Hranjec i župnik Josip Drvoderić, a i mogućnostima turističke valorizacije nematerijalne baštine Jelena Berečić, voditeljica Regionalnog turističkog centra Goričan, uz nastup ženske skupine iz Goričana po vodstvom Andrije Ribića.

Povjesničari događaje iz studenog 1918. godine nazivaju „krvavi međimurski studeni“, to je vrijeme mađarske represije nad stanovništvom Međimurja kako bi bile težnje za slobodom i pripajanjem Hrvatskoj.

Pobuna je u mjestima Međimurja započela kao narodni bunt protiv bogatijih u mjestima i mađarona, a važnu ulogu imali su i vojnici i dezerteri (takozvani zeleni kader, jer su se skrivali po šumama) koji su se vraćali svojim kućama iz istočnog fronta. U Goričan su kući pristigli i vojnici koji su u Bečkom Novom Gradu radili u tvornici eksploziva i u Goričan donijeli veće količine eksploziva.

U Goričanu je pobuna počela već 2. studenog 1918. godine u jutarnjim satima, otimanjem od mjesnih trgovaca Weisfelda i Friedricha. U noći u 23. sata došli su mađarski vojnici iz Donjeg Kraljevca te rastjerali pijane mještane iz podruma trgovaca.

No 3. studenog mještani Goričana se čvršće organiziraju, osnivaju narodne straže, kliču slobodi i osamostaljenju od Mađara, proglašavaju republiku.

Goričanska republika postojala je sve do 18 studenog. Ugušena je od mađarske vojne sile, a mađarski vojnici i žandari ubili su nekoliko mještana Goričana. Tiha pobuna mještana Goričana je međutim trajala i dalje, mađarska vojska ostala je u Goričanu sve do 24. prosinca 1918. godine, odnosno do oslobođenja Međimurja od hrvatskih dobrovoljačkih snaga. (Piše: Josip Šimunko)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE