Vinarija Dvanajščak-Kozol: Srebrna medalja iz Njemačke za ulazak na svjetsku vinsku scenu

Nova vinogradarska godina odlično je započela za obiteljsku vinariju Dvanajščak-Kozol iz Dragoslavca. Kvalitetu svojih vina ponovno su potvrdili, no prvi put na inozemnom natjecanju vina Mundus vini 2018. koje se održava u sklopu ProWeina u Njemačkoj, najznačajnijeg svjetskog vinskog sajma, pa je značaj dobivene nagrade tim veći.  

Žele da svjetska vinska scena čuje za Međimurje

Na ocjenjivanje je ukupno pristiglo 6770 uzoraka iz 150 vinskih regija iz cijeloga svijeta. Iz Hrvatske je ukupno poslano 22 uzoraka, od toga je pet dobilo odličja, dva zlata i tri srebra. Među njima je bio naš pušipel prestige berbe 2016. godine koji je osvojio srebrnu nagradu. Zlatno nam je izmaklo samo za dva boda – ispričala nam je ponosno Tea Dvanajščak.

Natjecanje Mundus vini održava se od 2001. godine, a pristigla vina ocjenjuje međunarodni žiri koji čine visokokvalificirani suci. Obitelj Dvanajščak-Kozol odlučila je otići na taj sajam jer, kako kažu, žele početi izvoziti svoja vina i na europsko tržište te prodavati i pokazivati svoje proizvode na cijenjenim europskim sajmovima.  

Tea Dvanajščak
Tea Dvanajščak

Ovo nam je prva internacionalna nagrada. Želimo da svjetska vinska scena čuje za Hrvatsku i međimursko vinogorje kao najsjeverniju hrvatsku regiju koja se može ponositi kvalitetnim najsvježijim voćnim vinima. Želimo potaknuti da se čuje, vidi i potvrdi ono što mi već godinama govorimo, a to je da Međimurje ima jako kvalitetna vina te da je samo podneblje jako dobro za sorte kao što su pušipel, sauvignon i crni pinot – istaknula je Tea i dodala da su svoja vina poslali još na ocjenjivanje na dva svjetska sajma, londonski Decanter i na jedno specijalizirano natjecanje za sauvignone te sada čekaju rezultate tih ocjenjivanja.

U njihovim podrumima nastaju high class vina

Nagrađeno vino nosi potpis njezinog brata Viktora, studenta treće godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, i oca Zdravka. To je suho vino, odležano u novim drvenim bačvama agacije i hrasta, dok okusom dominiraju malina i ribiz. U vinu se može se osjetiti specifična kiselina i balansirani alkoholi.  

Viktor Dvanajščak
Viktor Dvanajščak

Odlučili smo ići na malo više linije. Uz pušipel prestige, napravili smo više linije crnoga pinota pod nazivom amarant i višu liniju sauvignona kojemu smo dali ime natura. Kompleksnija su to high class vina, odležana u novim drvenim bačvama te smo prilikom njihove izrade  upotrebljavali drugačiju tehnologiju – kaže nam u razgovoru mlada međimurska vinogradarka.

Riječ je o ekskluzivnim bocama kojih nema puno na tržištu. Napravili su oko 2000 boca po sorti koje sada distribuiraju u najekskluzivnije zagrebačke restorane te u pojedine međimurske restorane. Tržišno su se također proširili. Svoja vina danas izvode redovito u Francusku i Belgiju, a trenutno dogovaraju izvoz u Finsku i ostale skandinavske zemlje.

Kreću u proširenje kapaciteta

U vinariju su nedavno stigla i nepovratna sredstva za proširenje kapaciteta, za nove tankove, novu muljaču i nova pumpu. Proširenjem žele olakšati cjelokupni radni proces u vinogradima i podrumu, no najveći projekt koji im trenutno stoji pred vratima je predaja građevinske dozvole za izgradnju novog podruma.

Za Hrvatsku se još ne zna u Europi i pred nama je još daleki put da se etabliramo kao vinska zemlja. Imamo sreće da smo turistička zemlja pa se puno vina popije kroz turističke i ugostiteljske sadržaje. Ali na svjetskoj vinskoj karti Hrvatska kao vinska zemlja još uvijek ne postoji. Puno se hrvatskih vinara, koji su visoko plasirani, bori s time i počinju promovirati svoja vina na svjetskom tržištu pa tako i mi – naglasila je Tea na kraju razgovora.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE