13.9 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

U petak počinje prva u nizu promocija monografije Stoljeće bolnice u Čakovcu

U petak 9. prosinca, održava se prva u nizu promocija Monografije Županijske bolnice u Čakovcu pod nazivom „Stoljeće bolnice u Čakovcu“.

Knjiga izdana povodom 100. obljetnice rada ŽB Čakovec, naišla je na veliki interes javnosti zbog čega će u istom gradu umjesto uobičajene jedne, biti održano nekoliko promocija. Na ovoj će se prvoj okupiti umirovljeni djelatnici bolnice i svi oni koji su sudjelovali u izradi vrijedne Monografije. Budući da je onih koji bi željeli doći puno više od kapaciteta dvorane, iz bolnice im se ispričavaju i pozivaju ih na neku od sljedećih promocija.

Monografija ima 340 stranica, koncipirana je u dva dijela. Prvi je dio povijesni osvrt, autora Zorana Turka i Mirne Ladašić Turk te se bavi samim počecima organiziranog zdravstva u Međimurju pa sve do danas, dok su djelatnici bolnice autori drugog dijela Monografije. Djelatnici sami pisali su o povijesti svojih odjela, a cijela je Monografija i zbir vrijednih fotografija iz stogodišnje bolničke povijesti.

Fotografije su prikupljene iz brojnih izvora, od Muzeja Međimurja Čakovec, iz opusa Mirka Banjeglava, Ive Vurušića, Daniela Ciglarića, Ivice Žiškovića, Zlatka Vrzana i Međimurskih novina te portala eMeđimurje. Također, dio građe prikupio je prof. Kapun, obilazivši arhiv u Štrigovi te Nacionalnu sveučilišnu biblioteku, a dio je stigao je sa sveučilišta u Beču i Budimpešti kao i mnogih drugih izvora.

Baza za daljnja istraživanja povijesti

– Ova je Monografija tek početak prikupljanja povijesne građe o zdravstvu u Međimurju te predstavlja svojevrsnu bazu za daljnja istraživanja povijesti, kaže dr. Sven Pal, urednik Monografije.

Jedna od dodatnih promocija, u siječnju 2023. godine bit će namijenjena i širokoj javnosti, a Monografija će biti promovirana i u Matici Hrvatskoj u Zagrebu, na koju su pozvani i svi Međimurci sa zagrebačkom adresom.

Monografija će biti dostupna i na web stranicama ŽB Čakovec. Knjigu su recenzirali akademik Dragutin Feletar i prof. Amir Muzur,  redoviti profesor u trajnom zvanju povijesti medicine i biomedicinskih znanosti.

– Ovim se putem želimo posebno zahvaliti svima koji su sudjelovali u realizaciji Monografije, kao i onima koji su ju podržali svojim financijskim donacijama. Pozivam sve bivše djelatnike, suvremenike i pacijente da nam dostave fotografije ili građu relevantnu za povijest zdravstva u našoj županiji.

U planu je sustavno prikupljanje i arhiviranje povijesne građe, dijelom fizički dijelom kroz skeniranje dokumentacije i fotografija, kako bi se sačuvao i ostavio trag povijesti za budućnost koja dolazi.

Izvor: ŽB Čakovec

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE