Tribina kako građani preoblikuju Čakovec kroz javni angažman

Uloga javnosti u oblikovanju gradova i sudjelovanju u arhitektonskim natječajima postaje sve relevantnija tema, a najnoviji događaji u Čakovcu to potvrđuju. Javna tribina koja se održala u Zgradi Scheier pokazala je da su građani spremni preuzeti aktivnu ulogu u kreiranju prostornog identiteta svog grada.

U Čakovcu je 11. travnja 2025. godine održana javna tribina pod nazivom “Uloga javnosti u prostornom planiranju i arhitektonskim natječajima”. Na tribini su arhitekt Bojan Perhoč i novinar Marijan Belčić predstavili trenutnu situaciju u prostornom planiranju grada te rezultate dosadašnjih arhitektonskih natječaja. Građani su imali priliku postavljati pitanja, dijeliti svoja iskustva i komentirati predložena rješenja.

Grad kao zajednički projekt

U svijetu gdje se prostorni razvoj sve više temelji na suradnji između stručnjaka i lokalnih zajednica, sudionici tribine raspravljali o važnosti uključivanja javnosti u pripremu i izmjene Generalnog urbanističkog plana, kao i u procesu arhitektonskih natječaja. Organizatori tribine istaknuli da samo zajedničkim naporom, kroz konstruktivan dijalog, grad može postati mjesto koje će istinski odražavati potrebe svojih stanovnika. “Sudjelovanje građana je ključ za stvaranje sustava koji ne zanemaruje stvarne probleme, već rješava izazove modernog urbanog razvoja”, naglasili su moderatori događaja.

Tribina je okupila arhitekte, urbaniste, predstavnike gradske uprave, ali i širu javnost koja je imala priliku postavljati pitanja i iznositi svoje prijedloge. Stručnjaci su detaljno predstavili trenutna stanja i izazove u prostornom planiranju, objašnjavajući kako pravilno vođenje arhitektonskih natječaja može biti temelj za realizaciju ambicioznih projekata. Uz to, naglašena je potreba za većom transparentnošću u procesu planiranja te za stvaranjem prilika koje će omogućiti građanima da na konstruktivan način utječu na krajolik svog grada.

Dijalog između građana i stručnjaka

Osim toga, građani se često suočavaju s nedostatkom informacija ili mogućnosti za sudjelovanje u prostornom planiranju. Edukacija o važnosti participacije te organizacija javnih tribina i rasprava ključni su koraci prema većem uključivanju javnosti.

Jedan od istaknutih govornika, arhitekt Bojan Perhoč, istaknuo je da su dosadašnji projekti često bili promatrani kao futuristički koncepti, no danas su realnost i ostvarivi planovi. “Prihvaćanjem mišljenja građana, svaka ideja dobiva dodatni smisao i težinu – time se postiže ravnoteža između vizije i praktičnosti,” rekao je, naglašavajući važnost javnog sudjelovanja u oblikovanju gradskog prostora.

Arhitektonski natječaji kao sredstvo inovacije

Uključivanje javnosti nije samo simbol participativne demokracije, već i sredstvo inovacije. Arhitektonski natječaji pružaju mogućnost da se stvore rješenja koja su estetski privlačna, ali i funkcionalna te prilagođena stvarnim potrebama zajednice. Na tribini je istaknuto kako transparentan proces natječaja može otvoriti vrata novim idejama, potaknuti lokalne arhitekte te istovremeno povećati kvalitetu izgrađenog okoliša.

Sudjelovanje građana u prostornom planiranju omogućuje prepoznavanje lokalnih potreba, zaštitu interesa zajednice i usklađivanje planova s društvenim, ekološkim i gospodarskim prioritetima. Prema stručnim analizama, participacija javnosti doprinosi donošenju održivih i kvalitetnih prostornih rješenja koja bolje reflektiraju specifičnosti lokalnih zajednica.

Građani su imali priliku upoznati se s primjerima dobro osmišljenih projekata koji su kroz otvorene rasprave i javne tribine došli do realizacije. Takvi primjeri potvrđuju da se arhitektonska vizija može pretvoriti u stvarnost kada se na vrijeme uključi šira javnost i pruži joj se prostor za glas.

Tribina u Zgradi Scheier demonstrirala je da je suvremeni prostorni razvoj mnogo više od tehničkog planiranja – to je društveni proces koji se gradi na transparentnosti, dijalogu i suradnji. Aktivno sudjelovanje građana u arhitektonskim natječajima omogućuje prilagodbu urbanističkih rješenja stvarnim potrebama zajednice, čime se stvara osnova za održiv i inkluzivan razvoj grada. Kako se Čakovec nastavlja razvijati, ovakvi projekti postaju ključni u stvaranju urbanog prostora koji je jednako reprezentativan kao i funkcionalan, čineći grad mjestom gdje se tehnologija i tradicija susreću u harmoničnoj simbiozi.

Fotogaleriju pogledajte ovdje (Uloga javnosti u prostornom planiranju i arhitektonskim natječajima)

Foto: Mario Golenko

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

51,240FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE