6.1 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Sv. Juraj na Bregu: Nagrajsaloviću izglasana bruto plaća od 11.470 kuna

Povećanje plaća službenicima u lokalnoj samoupravi uvijek je vruća tema za raspravu. No ovog put nije bilo ni približno tako na Općinskom vijeću u Svetom Jurja na Bregu gdje su vladajući i oporba složno podržali povećanje plaće načelnika Anđelka Nagrajsalovića iz redova SDP-a.

Načelnikov prijedlog bio je da se poveća osnovica za obračun plaće s 4.100 na 4.700 kuna. Načelnik trenutno s 22 godine radnog staža prima plaću u iznosu od 10.012 kuna bruto, odnosno 6.999 kuna neto. Koeficijent za obračun plaće načelnika iznosi 2,2. Promjenom osnovice za obračun plaća načelnikova neto primanja uvećana su za otprilike 900 kuna neto mjesečno. Tako će od drugog mjeseca načelnikova plaća iznositi 11.477 kuna bruto, odnosno 7.890 kuna neto.

– Valjda posao koji obavljamo i projekti na kojima radimo nešto vrijede – komentirao je kratko načelnik Nagrajsalović, dok je ostale vijećnike zanimalo koliku plaću primaju njegovi kolege iz općina po proračunu i opsegu sličnih Svetom Jurju na Bregu. Načelnik je napomenuo da njegova nova plaća ne odskače od ostalih te da je zapravo dosta niža od kolega koji profesionalno obavljaju tu funkciju.

Povećani prihodi od poreza

– Prošle smo godine imali od poreza uplaćeno 3.555,000 kuna, a u ovoj godini imamo do 21. lipnja uplaćeno 3.686,000 kuna od poreza, znači u manje od šest mjeseci uprihodovali smo više poreza nego čitave prošle godine. Porezni će se prihodi, pretpostavljamo, do kraja godine popeti do oko 7 milijuna kuna – istaknuo je načelnik Nagrajsalović kao glavni razlog zašto se krenulo u postupak povećanja plaća.

U nastavku je istaknuo da plaće općinskih djelatnika nisu baš najsjajnije i da bi ih rado već odavno promijenio da je imao tu mogućnost. U proračunu za 2017. utrošak na plaću u Općini Sveti Juraj na Bregu, napomenuo je,  iznosio je 7 do 7,5 posto, a zakonom je inače dozvoljeno izdvojiti 20 posto na plaće iz općinskog proračuna. Načelnik je kazao da u Hrvatskoj postoje općinari koji imaju duplo veće plaće od njih, a imaju u proračunu 2 milijuna kuna pa tako čak 50 posto proračuna potroše na plaće. Smatra da s povećanjem plaća nisu pretjerali.

– Plaće su općenito u globalu u Međimurju preniske s obzirom na posao koji načelnik obavlja. Moje je mišljenje da načelnik zavrjeđuje veću plaću od ove koju sada prima. U Međimurju bi svi morali imati oko 1000 eura plaće. To je neki minimum koji bi morali imati ako ne želimo da nam svi odu van – nadovezao se na načelnika i SDP-ov vijećnik Miroslav Turk, a s njim su se složili svi ostali koji su jednoglasno prihvatili odluku o povećanju načelnikove plaće.

Predsjedniku vijeća mjesečna naknada 1000 kuna

Osim načelnikove plaće, izglasana je odluka o mjesečnim neto primanjima predsjednika i potpredsjednika Općinskog vijeća jer smatraju da vjerojatno imaju najniže naknade u županiji. Odlučeno je tako da će predsjednik vijeća, u ovom slučaju Anđelko Kovačić iz HSS-a, primiti mjesečno 1000 kuna neto te da više neće imati pravo na naknadu po sjednici.

Za potpredsjednike Općinskog vijeća, čiju funkciju trenutno vrše Marijan Rodinger iz HSU-a i Božidar Balog iz HDZ-a, izglasane su mjesečne naknade za rad u iznosu od 200 kuna neto, dok se vijećnicima odredila naknada od 150 kuna neto po sjednici. Protiv takve odluke glasala je oporba Kristijan Zelić, Željko Medved i Dragica Vugrinec, koja je predložila da se vijećnicima podigne naknada na 200 kuna po sjednici, ali to nije za sad bilo uzeto u obzir.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE