13.3 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

U Štrigovi održan znanstveni skup o Josipu Bedekoviću i njegovom djelu

Na blagdan svetog Jeronima koji se obilježava danas, 30. rujna, u štrigovskoj osnovnoj školi održan je znanstveni skup „ Josip Bedeković i njegovo djelo“ pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

U sklopu simpozija 13 izlagača održalo je predavanja o životu sv. Jeronima i ulozi Josipa Bedekovića u stvaranju i očuvanju pavlina na području Međimurja i Hrvatske. Moderator znanstvenog skupa bio je prof. dr. sc.  msgr. Juraj Kolarić.

Dragutin Feletar
Akademik Dragutin Feletar

Znanstveni skup otvorio je akademik Dragutin Feletar koji je održao desetminutno predavanje o pavlinu Josipu Bedekoviću i njegovoj povijesno-zemljopisnoj monografiji Međimurja. Feletar je u svom izlaganju naglasio da je Bedeković temeljito razradio povijest Međimurja i štrigovskog kraja s namjerom da potkrijepi svoju tezu o lokaciji antičkog Stridona u današnjoj Štrigovi u Međimurju, kao rodnom mjestu svetog Jeronima.

Juraj Kolarić
Prof. dr. sc.  msgr Juraj Kolarić

Prof. dr. sc.  msgr. Juraj Kolarić govorio je u svom izlaganju o svetom Jeronimu, svećeniku i crkvenom naučitelju, koji je veliki dio svog života posvetio proučavanju Biblije i njezinu prijevodu na latinski jezik, takozvanu Vulgatu. Osim toga, Jeronim je preveo Euzebijevu Kroniku i sastavio popis kršćanskih pisaca Život istaknutih pisaca.

 

Stjepan Razum
Dr. sc. Stjepan Razum

O dvojbama o zemljopisnom smještaju antičkog Stridona, kao rodnog mjesta sv. Jeronima, izlagao je dr.sc. Stjepan Razum. U predstavljanju svog istraživanja naveo je da je Bedeković iznio i analizirao brojna stajališta koja tvrde da se Stridon nalazi u današnjoj Dalmaciji ili Liburniji, pa i Bosni. No, tim je tezama suprotstavio svoja istraživanja koja govore u prilog da je antički Stridon zapravo Štrigova u Međimurju. Ovo stajalište navodno potvrđuju bule rimskih papa, stari zemljovidi, stoljetno štovanje i hodočašća sv. Jeronimu u Štrigovi te izgradnja crkve sv. Jeronima u Štrigovi.

Josip Bedeković bio je zaslužan za izgradnju crkve sv. Jeronima u Štrigovi sredinom 18. stoljeća čije je svetište oslikao barokni slikar Ivan Ranger, o čemu je izlagao književnik mr.sc. Ernest Fišer. Neki povjesničari umjetnosti slažu se s tvrdnjom da je u Štrigovi Ranger ostvario svoje najbolje djelo.

Zanimljivo je bilo i predavanje prof. dr.sc Matije Berljaka o štovanju i hodočašću sv. Jeronimu u Štrigovi. Berljak je napomenuo da mnogi pisci već od pamtivijeka svjedoče o tome da je pobožan kršćanski puk u Štrigovu dolazio hodočastiti i štovati sv. Jeronima. Osobito širenje štovanja sv. Jeronima zbilo se nakon velikog potresa 1738. godine u kojem je bila srušena gotička crkva sv. Jeronima. Mnogi  hodočasnici primili su razna uslišanja zagovorom sv. Jeronima i u crkvi i na čudotvornom vrelu koje se nalazi podno crkve njemu u čast izgrađene.

Crteži školaraca povodom blagdana sv. Jeronima

Organizatori znanstvenog skupa bili su: Općina Štrigova, Župa sv. Marije Magdalene u Štrigovi, Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu, Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije Tkalčić, Družba Braća Hrvatskoga Zmaja, Zmajski stol Čakovec, Zrinska garda Čakovec, Izdavačka kuća Meridijani.

Hrvatski prijevod knjige Josipa Bedekovića

Nakon znanstvenog simpozija bio je predstavljen javnosti hrvatski prijevod knjige Josipa Bedekovića pod naslovom „Knjiga o sv. Jeronimu, Iliriku i Međimurju“. Knjigu je s latinskog jezika na hrvatski preveo prof. Marko Rašić.

Urednik i prof. Ivan Pranjić, akademik Dragutin Feletar i prevoditelj prof. Marko Rašić

Vladimir Kapun
Vladimir Kapun održao je predavanje pod nazivom prinosi Štrigove i Celjskih u 15. i 18. st.
Leonard Logožar
Msgr. Leonard Logožar

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE