U četvrtak, 5. prosinca 2024. godine, u 19:00 sati, Centar za kulturu Čakovec bio je domaćin izložbe pod nazivom Transformacija sjećanja autorice Lucije Berdin Kokol.
Ova izložba predstavlja jedinstvenu priliku za posjetitelje da istraže umjetničke interpretacije sjećanja i identiteta kroz radove ove talentirane umjetnice.
Izložba “Transformacija sjećanja” bavi se temom kako sjećanja oblikuju našu percepciju svijeta i sebe samih. Lucija Berdin Kokol koristi različite medije kako bi prikazala složenost ljudskih iskustava i emocionalnih veza koje nas povezuju s prošlošću. Kroz svoje radove, ona istražuje načine na koje se sjećanja mogu transformirati, reinterpretirati i ponovno doživjeti.
Lucija Berdin Kokol poznata je po svom inovativnom pristupu umjetnosti, koji uključuje kombinaciju tradicionalnih i suvremenih tehnika. Njezini radovi često uključuju elemente instalacije, videa i slikarstva, stvarajući tako višedimenzionalne narative koji pozivaju gledatelje na aktivno sudjelovanje u procesu promišljanja o vlastitim sjećanjima.
Simbolika u radovima
Refleksija, kao introspektivni proces, temelj je istraživanja i samospoznaje, a kod Lucije Berdin Kokol pretvara se u izvor novog stvaralačkog izraza. U seriji radova Transformacija sjećanja, čišćenje ateljea postaje simbol oslobađanja od prošlih ideja i nakupljenog materijala. Berdin Kokol ne odbacuje svoje ranije radove već ih transformira u ručno izrađeni papir, stvarajući djela obogaćena simbolikom prolaznosti i slojevitosti.
Na otvorenju izložbe okupio se velik broj ljubitelja umjetnosti, kao i lokalne zajednice. Uz izlaganje radova što dodatno obogaćuje iskustvo posjetitelja. Ovaj događaj ne samo da slavi umjetnost, već i potiče dijalog o važnosti sjećanja u oblikovanju identiteta pojedinca i društva. Moderator izložbe bila je Maja Žvorc a o samim djelima više je govorila Marta Horvat, dipl. pov. umj.
Njezini apstraktni i minimalistički radovi otkrivaju bogatstvo tekstura i slojeva koji podsjećaju na procese erozije i transformacije. Svaki list papira, sa svojim nepravilnostima i fragmentima prošlih radova, nosi jedinstvenu, osobnu priču redefinirane prošlosti. Kombinirajući fragilnost i snagu, Berdin Kokol istražuje pojmove prolaznosti, prirode i unutarnje evolucije, pozivajući promatrača da se približi i otkrije slojeve značenja skrivenih u njezinim suptilnim, a snažnim kompozicijama.