Proslavljen Dan oslobođenja Međimurja od mađarske okupacije i nacističke vlasti na dan 6. travnja 1945. godine

Danas se obilježava 77-godišnjica Dana oslobođenja Međimurja od mađarske okupacije i nacističke vlasti na dan  6. travnja 1945. godine, pri završetku 2. svjetskog rata i ponovnog priključenja matici zemlji.

Predstavnici udruga Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimrske županije, te predstavnici Međimurske županije, župan Matija Posavec njegov zamjenik Josip Grivec, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, Mario Medved, predsjednik međimurskog SDP-a kao i građani okupili su se na obilježavanju Dana oslobođenja  Međimurja u predvorju Starog grada.

Mađarska je vojska okupirala Međimurje 16. travnja 1941. godine nakon osmodnevne ustaške vladavine. Njemačke okupacijske trupa ušle su u Međimurje 7. travnja 1941. godine i predale vlasat lokalnim ustaškim elementima. Vojnu je upravu Mađarska je javno proglasila 9. lipnja 1941. godine. Civilnu pak upravu uveli su već krajem kolovoza 1941. godine. Tijekom 1941. godine Mađari su zagospodarili cjelokupnim javnim, društvenim, gospodarskim i političkim životom. Hrvatsko činovništvo i inteligencija bilo je protjerano preko Drave u NDH, a uglavnom terorom domaći su domoljubi bili prisiljeni na šutnju.

Međimurci su u partizane odlazili na Kalnik. Zbog malog prostora, rijeke Drave kao ozbiljne prirodne prepreke i državne granice, čuvanih željezničkih pruga, snažne okupatorske obavještajne mreže, gusto posijanih vojnih posada i žandarmerijskih postaja, nije se duže vremena mogla u Međimurju održati niti jedna veća partizanska postrojba. Sam dolazak partizanskih postrojbi s Kalnika bio je koordiniran s ulaskom u Međimurje trupa III. ukrajinskog fronta Crvene armije i bugarske Otečevstvene fronte. O njihovu ulasku u Međimurje Glavni štab Hrvatske potpisao je sporazum sa sovjetskim zapovjednikom maršalom Tolbuhinom. Nijemci nisu branili Čakovec. Obrambenu liniju uspostavili su na zapadnim granicama Međimurja od Gibine do Trnovca s najjačim fortifikacijama kod Štrigove. U Čakovec su bez borbe 6. travnja 1945. godine najprije iz pravca Preloga umarširale bugarske trupe, potom ruske iz pravca Pribislavca, a odmah iza njih u Čakovec su ušle postrojbe Kalničkog partizanskog odreda Hrvatske. Zadnji otpor u Međimurju Nijemci su pružili u višednevnoj bitci kod Štrigove. Njihov otpor slomljen je 12. travnja na brdu Štrigovčaku te su nakon poraza konačno izbačeni iz Međimurja.

Prije 77 godina sav napredni svijet svrstan u antihitlerovsku koaliciju vojnom je pobjedom porazio najmračnije snage čovječanstva koje su prouzročile smrt preko 65 milijuna ljudi i do tada neviđena materijalna razaranja. Na temeljima antifašizma sazdana je Organizacija Ujedinjenih naroda, a na antifašizmu se temelji i moderna demokratska Europska Unija čija je Hrvatska članica. U antifašističkoj borbi hrvatskog i drugih naroda 1941.-1945. godine stvorena je Republika Hrvatska u njenim avnojevskim granicama. Iz tih granica proizašla je suverena demokratska Republika Hrvatska kao međunarodni pravni subjekt 1990. godine i članica Europske unije 2013. godine. Upravo zbog toga obveza nam je da što dostojanstvenije obilježimo ovu obljetnicu pobjede nad fašizmom i oslobođenja Međimurja.

Miljenko Zorko, predsjednik Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije: Okupili smo se ispred starog grada da obilejžimo 77 godšnjicu oslobođenja Međimurja za  što su život dali brojni Međimurci. Te su žrtve nenadokandive i zato svake godine to obilježavamo. osim polaganja vijenca preds starim gradom, vijene ćemo položiit na groblju u Mihovlajnu i Svetom Jurju u Trnju.

Tijekom drugog svjetskog rata je oko 2000 Međimuraca sudjelovalo u borbama, njih 300 je završilou logorima  1800 i diljemratne zone. Odajnom počast onima koji su podnijeli najveću žrtvu, naglasio je na poalganju vijenca i paljenju svijeća žrtvama, župan Matija Posavec .

Ljerak Cividini, gradonačelnica Čakovca. Možemo reći da Međimurje u drugm svjetkom ratu nije imalo zančajnijih  borbi na svojem području, ali naši su Međimurci koji su se protivili okupaciji i bili spremni na otpor formirali su antifašistički pokret i pridružili se partizanima preko Drave.

 

 

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE