15.6 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Posjetili smo vinariju Štampar: Novom tehnologijom do kvalitetnijeg vina!

Berbe i radovi u vinogradi već su prije nekoliko tjedana posve utihnule, a vinogradari su se ušuljali u svoje podrume gdje stvaraju svoje najbolje vinske kapljice. Tim smo se povodom zaputili u brege i pokucali na vrata jedne od najpoznatijih međimurskih vinarija.

U podrumu obitelji Štampar zatekli smo našeg domaćina Davida koji je sa svojim radnicima užurbano radio na pakiranju još jedne pošiljke butelja.  Odmah na početku razgovora mladi vinar i vinogradar iz Svetog Urbana upoznao nas je s novostima iz vinarije.

-Sa šest kolega vinara ušli smo u projekt kojeg smo nazvali Mlado vino. To je prva godina projekta. Vino će se prodavati u Međimurju, ali i van njega. U Zagrebu nas čeka promocija za sve medije i za distributere. Probat ćemo vino plasirati kroz restorane, wine barove i tijekom Adventa- naglasio je naš domaćin.

Mlado vino je u prodaji od 5. studenog. Projekt je napravljen po uzoru na Austrijance, na Štajersku. Slovenci su počeli s tim projektom prije tri godine i nazvali su ga Pubec, a Međimurci Mlado vino.

-Ujedno smo prvi u Hrvatskoj koji širimo ta mlada vina. Vina su lagana, aromatična, svježa i pitka. Htjeli smo razbiti predrasudu  da su takva vina nisu dovoljno dobra za konzumiranje. Većina ljudi se boje piti takvo svježe vino, a ne bi trebali jer su odlična- napominje Štampar.  

Od ostalih novosti iz podruma, svakako treba spomenuti da je obitelj Štampar u suradnji s vinarijom Cmrečnjak i Preiner, također iz Svetog Urbana, počela izvoziti svoja vina u Hong Kong. Kinezima se posebno sviđa njihov pušipel jer je svježe i lagano za piti.

-Svakako imamo potencijala u Hong Kongu. Nastupamo ovih dana na tamošnjem vinskom sajmu gdje će biti održana prezentacija naših vina. Dobili smo za sad jedan veliki upit, no pitanje je je koliko ćemo količinski moći dalje isporučiti vina. U zadnjem paketu poslali smo zajednički 1100 butelji- ispričao nam je David, nudeći nas vinom ovogodišnje berbe grožđa koja je protekla odlično.

U nastavku nam je priznao da je iza njih bila jedna od najtežih vinogradarskih godina, posebice zbog specifičnih klimatskih uvjeta. Duga zima, a potom odjedanput bujna vegetacija i mnogo kiše, doveli su do niza problema te je trebalo promptno djelovati i tretirati vinovu lozu više nego što je to bilo uobičajeno. Vinari koji su uspjeli sačuvati urod imali su jako lijepu berbu.

Što se tiče zlatne žutice, čini se da je apel vinogradara, urodio plodom. Kao vinari napravili su veliki pritisak na male vinogradare, općinu, Međimursku županiju, išli su čak i do Ministarstva poljoprivrede. Sve to pokazalo se dobrim smjerom u rješavanju problema jer su mještani shvatili moguće nepovoljne razmjere te su krenuli sa sječom zaraženih trsova vinove loze. U vinogradima Štamparovih već su po treći put u godini čistili vinograde od zaraženih trseva vinove loze što je poslužilo i kao primjer ostalima.

-Šubić je kazao da je ove godine bilo zabilježeno jako malo cvrčka. To znači da će se druge godine u puno manjoj mjeri proširiti, no moramo i dalje biti jako oprezni sa zlatnom žuticom. Problem se pojavio kad je država na dvije godine zabranila sredstva, onda je došlo do naglog širenja bolesti- napominje Štampar koji je ujedno i predsjednik Udruge međimurskih vinara “Hortus Croatiae”.

Jedan od noviteta vinarije je što su na svoje etikete počeli stavljati oznaku da je grožđe ručno pobrano. Za tim su se poveli i ostali vinogradari u Međimurju. Razlog zbog kojeg su posegnuli za tim je što je strancima, koji piju naše vino, to jako bitno. Njima je tradicija jako važna i vole proizvode za koje znaju da su ručno proizvedeni. Posebice se to cijeni u zapadnim zemljama, kao što su Njemačka i Francuska kamo vinarija Štampar ionako izvozi svoje vino.

Na pitanje što planiraju u budućnosti, dobili smo vrlo jasan odgovor, a to je podizanje kvalitete. Ove su godine puno uložili u samu tehniku proizvodnje tu su u potpunosti dovršili svoj velebni podrum koji svakog posjetitelja oduševi.  

-Kupili smo nove strojeve, počevši od preše, prihvata grožđa, nove muljače i do novih pumpi. Tako smo si jako olakšali posao. To će se ujedno vidjeti i na kvaliteti našeg vina. Imamo dosta dobrih aduta ove godine, to se već sad vidi- priča nam David dodavši u nastavku da njihove uzorke ove godine planiraju poslati na Decanter u London, najprestižnije svjetsko ocjenjivanje vina. Nagrada s Decantera jako bi im pomogla kod plasmana njihovog vina van države.

Vinarija iz godine u godinu bilježi rast prodaje. Osim bijelih vina, pomno rade i na proizvodnji crvenih i crnih vina koje današnje tržište sve više traži. Njihov adut je zasigurno Urban red, odnosno kupaža cabernet sauvignona i gymaja koje su zasadili 2004. godine. Posebno je zanimljiv podatak da u Dalmaciji prodaju čak 25 posto crnih vina, a dio izvoze u Hong Kong.

U razgovoru smo se dotaknuli i sve agresivnije pivske kampanje u posljednjih nekoliko mjeseci, posebice kada riječ o craft pivovarama.  

-Pivovare uzimaju maha, no kako će se to pokazati dugoročno, to je za sad još upitno. Mi imamo svoje tržište, a što će biti u budućnosti teško je predvidjeti- istaknuo je završno naš domaćin.

 

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE