Mangulice, svinje bez štetnog kolesterola ekološki se proizvode u tvrtki Ecoagro kraj Varaždina

Tvrtka Ecoagro bavi se ekološkim uzgojem svinja mangulica. Svinje mangulice uzgajaju se na otvorenom na farmi Majerje kraj Varaždina. U proteklim stoljećima ta je pasmina bila dio svakog domaćinstva na području Slavonije. Zbog organoleptičkih osobina, vrhunske kvalitete i pozitivnog kolesterola, meso tih svinja iznimno je cijenjeno. Mangulice hrane isključivo ekološkom hranom proizvedenom na svom gospodarstvu. Prilikom uzgoja ne koriste se antibioticima, hormonima ni drugim vitaminskim pripravcima. Na farmi radi 10 zaposlenika.

Mangulica je dugo bila najznačajnija pasmina svinja na širem području Slavonije i Srijema, a često se uzgajala i sjeverozapadnoj Hrvatskoj.  Uzgoj mangulice u Hrvatskoj ponovno se počeo buditi u posljednjih nekoliko godina, a najvjerojatniji razlog za to je kvaliteta mesa, a ponajprije povoljniji sastav masti. Trenutno u uzgoju egzistiraju sva tri soja: bijeli soj, lasasta mangulica i crveni soj. Na farmi tvrtke Ecoagro, kraj Varaždina, između Majerja i Petrijanca, nalazi se farma svinja mangulica na otvorenom. Matično stado sastoji se od 20 rasplodnih krmača i jednog nerasta.

Na oko 10 hektara površine, svinje su puštene na otvorenom, što je zapravo njihovo prirodno stanište.

– Ideja našeg vlasnika Stanka Kočevara, zaljubljenika u prirodu i lov, a istodobno uspješnog poduzetnika i vlasnika tvrtke Oculus, bila je da počnemo uzgajati svinje koje imaju dobar kolesterol. I tako smo se počeli baviti ekološkim uzgojem mangulica kako bismo dobili kvalitetnu sirovinu vrhunske i prepoznatljive kvalitete. Danas popularne vrlo mesne pasmine svinja u intenzivnoj proizvodnji nikako ne mogu postići ni približno takvu kvalitetu mesa kao svinje koje su na otvorenom. Zbog ekstenzivnog načina držanja i pravilne hranidbe, naše svinje su iznimno otporne i ne podliježu nikakvim oboljenjima, pa nema potrebe, kao kod svinja u intenzivnoj proizvodnji, koristiti se antibioticima, hormonima ili nekim vitaminskim pripravcima, rekla je Jasmina Grđan Buhin, direktorica tvrtke Agroeco.

Jasmina Grđan Buhin, direktorica

Kvalitetno meso bez kolesterola i do 50 eura/kg

Zbog organoleptičkih osobina, vrhunske kvalitete i pozitivnog kolesterola, u mesnicama zapadne Europe meso mangalica doseže cijenu i do 50 eura po kilogramu (a da ne govorimo o suhomesnatim prerađevinama), a s obzirom na to da se cijena jednog praseta na domaćem tržištu kreće oko 100 eura, vide u tome, a s obzirom na niske zahtjeve svinja, dobru ekonomsku perspektivu.

Hranidba svinja

Siniša Gregur, voditelj farme, kaže kako se mangulice tijekom cijele godine nalaze na pašnjaku i jedu hranu iz prirode: kukuruz, pšenicu i ječam proizvedene na bionačin (bez upotrebe pesticida) koju sami proizvode. Zbog takve prehrane sporije rastu, no dobiva se meso iznimne kvalitete. Kako nisu podložne bolestima, veterinar im je uglavnom potreban samo kod prasenja.

Prosjek od četiri do šest prasadi po krmači

Parenje mladih krmača mangulica moguće je u minimalnoj starosti od devet mjeseci i pod uvjetom da su dosegle tjelesnu težinu od 90 kg, dok kod nerasta parenje počinje kada dosegnu tjelesnu težinu od 100 kg u dobi od jedne godine.  Obično prase od četiri do šest praščića pa nisu visokoproduktivne kao neki novi hibridi. Krmače se prase dva puta godišnje. Prasad se odbija nakon najmanje 21, a najviše 42 dana, kada ih izdvajamo dok ne dosegnu tjelesnu težinu od 35 kg, kaže Siniša Gregur.

Siniša Gregur

Karakteristične dimenzije mangulica 

Krmača starosne dobi od jedne godine ima visinu grebena od 64 do 67 cm, dok joj se tjelesna težina kreće oko od 90 do 100 cm. Kada broji dvije godine, visina grebena kreće se oko od 72 do 73 cm, dok težina varira od 120 do 140 kg. U trećoj godini visina grebena iznosi od 74 do 77 cm, dok tjelesna težina krmače iznosi od 140 do 160 kg.

Kod nerasta je visina grebena u prvoj godini od 65 do 70 cm, dok je težina od 100 do 120 kg. U drugoj godinu visina grebena iznosi od 75 do 80 cm, dok je težina od 130 do 150 kg. U trećoj je od 80 do 85 cm, dok je tjelesna težina oko od 150 do 170 kg.

Sve veća potražnja za ljekovitim mesom mangulice

U ovo vrijeme mangulica se najviše uzgaja u Mađarskoj, Austriji i Švicarskoj jer su tamo prepoznali kvalitetu mesa. Proizvodi se brendiraju i kao takvi svrstavaju u najskuplji cjenovni rang. Isto tako, ne smijemo zanemariti podatak da su biotehnički instituti u Budimpešti i Novom Sadu analizirali meso mangulice dokazavši kako ima 50 posto manje kolesterola od piletine.

Perspektiva – prerada mesa

Uzimajući u obzir da su cijene suhomesnatih proizvoda od mangulice  vrlo visoke, u tvrtki Ecoagro planiraju i izgradnju dvolinijske klaonice za obradu mesa mangulica i mesa fazanske divljači. Potražnja za takvim proizvodima iz ekološkog uzgoja je velika, stoga uz uzgoj fazana za lov, a s vremenom i trčki, prepelica i divljih zečeva, planiramo uložiti i u razvoj proizvoda od životinja koje ćemo uzgajati na našim farmama. Kod uzgoja fazana i mangulica posebnu pozornost posvećujemo zdravstvenoj ispravnosti hrane kojom ih hranimo, a koju kupujemo isključivo od lokalnih proizvođača  i proizvodimo na vlastitim površinama. U  budućnosti naša je namjera da budemo samoodrživi, stoga planiramo i nova ulaganja u poljoprivredne površine. Kako će se proizvodnja povećavati, potrebe za hranom bit će sve veće. U budućnosti planiramo i ulaganja u gradnju silosa, sušare i miješaone hrane. Nastavljamo tradiciju koja je dulja od stoljeća i na njoj nastojimo izgraditi vlastitu uspješnu priču, rekla je Jasmina Grđan Buhin.

Piše i foto: Snježana Zorković


Stanko Kočevar, direktor

ECOAGRO d.o.o.

Ulica Svetog Lovre 45

Veliki Lovrečan

42208 Cestica

Farma Mangulica Majerje

Matije Gupca bb

42206 Petrijanec

Fazanerija

Ulica Vladimira Nazora 1/20

42206 Petrijanec

www.ecoagro.hr

e-mail: [email protected]


Pozivamo sve zainteresirane da se predbilježe za fazansku divljač za 2022./2023. godinu, a u travnju dođu na dane otvorenih vrata u Petrijanec!

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE