ISTRAŽILI SMO: Kakva je sudbina postojećih terena i pratećih objekata teniskog kluba “Franjo Punčec” Čakovec?

Bista Franjo Punčec

O preseljenju teniskih terena govori se već više od 30-tak godina. Grad Čakovec za novi teniski centar u svojoj prostorno-planskoj dokumentaciji ima predviđenu lokaciju u kompleksu SRC „Mladost”. Kako se u javnosti ponovo aktualizirala tema preseljenja lokacije, istražili smo kakva je trenutno njihova sudbina.

Ivan Petriš
– Bolje da novce grad Čakovec investira u gospodarstvo ili školstvo nego da seli terene – predlaže Ivan Petriš

Ivan Petriš: Strahujem, neko hoće zaraditi na tom skupom zemljištu

Temeljem pisma koje smo primili od Ivana Petriša naslovljeno s pitanjem “Zašto se preseljenjem teniskih terena nastavlja gubljenje identiteta grada Čakovca?” posjetili smo ovog jednog od najstarijih živućih Čakovčanaca. Iako je u 90-toj godini njegova britkost uma i vitalnost duha i tijela fascinira. Uz bogato znanje o povijesti sporta grada Čakovca, posjeduje i zadivljujuću arhivu sportske povijesti međimurskog tenisa, odbojke, nogometa. – Neko hoće zaraditi na tom skupom zemljištu – strahuje i iznosi svoje razloge zašto je uputio pismo glasno se zalažući da tereni ostanu na postojećoj lokaciji.

– S preseljenjem i izgradnjom novih sadržaja na tom mjestu, Čakovec bi izgubio svoj identitet, prepoznatljivost. Za izgradnju zgrada, trokatnica ili možda čak nebodera, koje se žele izgraditi na mjestu sadašnjih teniskih igrališta, ima dovoljno mjesta samo sto metara sjevernije u smjeru Šenkovca. U nastavku postojećih teniskih terena mogla bi se izgraditi i dvorana s 2-3 igrališta za tenis, što bi bilo dovoljno za naš mali grad Čakovec. Podsjećam, prvi teren izgrađen je davne 1926. godine. Na njima su trenirali i igrali mnogi Čakovčanci, kao što su Branović, Mesarić (zvan Arno), Pevec, braća Šarići i mnogi drugi, a najbolji je bio Franjo Punčec, koji je 1939. godine na svjetskoj teniskoj rang-listi bio četvrti igrač svijeta.

Bojan Ružić
Bojan Ružić: Kad su zime obilate snijegom, strahujemo hoće li balon izdržati

Nova lokacija i fiksna dvorana omogućila bi svjetske dvoranske turnire

Direktor Teniskog kluba “Franjo Punčec” Bojan Ružić  iznosi stajalište kluba:

– Bez obzira na činjenicu što tereni postoje tu već devedeset godina, uprava, izvršni odbor i skupština kluba, zauzeli su stav da smo spremni preseliti se na novu lokaciju ako se stvore barem isti a očekujemo i bolji uvjeti za razvoj tenisa. Postojeća lokacija ne dozvoljava širenje. Naš interes je postavljanje fiksne dvorane koja bi omogućila organizaciju dvoranskih turnira na svjetskom nivou. Nova lokacija na SRC-u Mladost bi za tenis bila prihvatljiva iz više razloga. Uz tu lokaciju predviđeni su i postoje svi drugi sportski sadržaji. U blizini je hostel, veliki novootvoreni fitnes centar, bazeni, atletska staza, đački dom i što se tiče tenisa to je savršena lokacija. Malo je gradova koji se mogu pohvaliti takvim urbanističkim rješenjem da se na jednoj lokaciji nalaze praktički svi sportski sadržaji.

Stjepan Kovač
Ako i kad se tereni preseli, želio bih na postojećoj lokaciji urediti i „mini muzej“ posvećen tenisu u Čakovcu – ističe gradonačelnik Kovač

Gradonačelnik Kovač : Nema prodaje zemljišta dok se ne uredi prostorno-planska dokumentacija

O mogućoj sudbini postojećih teniskih terena očitovao se i gradonačelnik Stjepan Kovač. Donosimo ga u cijelosti:

„Prije otprilike godinu dana u Gradsku upravu došao je g. Breslauer s ponudom za prodaju dvorane za tenis u Mihovljanskoj ulici u Čakovcu. Kako se čestica na kojoj se nalazi dvorana  nadovezuje na česticu južno od nogometnog igrališta NK „Slobode“ Mihovljan, učinilo mi se zgodnim da se na toj lokaciji pokuša urediti Teniski centar za potrebe TK „Franjo Punčec“. To sam i predložio predstavnicima kluba, no shvatili smo da ta lokacija nije primjerena za budući razvoj kluba.

No, tijekom tih razgovora, predstavnici kluba upoznali su me s nedostacima koje ima postojeća lokacija u središtu grada na kojoj trenutno djeluju, te da im je u kratkom razdoblju u interesu pronaći rješenje koje će omogućavati daljnji napredak i razvoj. Naime, osim što se na postojećem prostoru nemaju kamo širiti, nedostatak parkirnih mjesta i popratnih sadržaja ograničava ih u organizaciji turnira. Sljedeći problem s kojim su me upoznali je i tzv. balon koji tijekom zime postavljaju iznad teniskih terena. Zbog njega tijekom zimskih mjeseci imaju ogromne račune za grijanje. Kako su mi tom prilikom rekli, u takvim objektima se već danas u nekim europskim zemljama, upravo zbog nezadovoljavanja energetskih propisa ne mogu održavati natjecanja te je pitanje vremena kad će se slični propisi početi primjenjivati i kod nas. Krajem prošle godine došli su s prijedlogom gradnje dvorane za tenis, koja bi im, među ostalim,  omogućavala organizaciju dvoranskih turnira na najvišoj razini. Predložili su gradnju dvorane kakve se grade u razvijenim europskim zemljama, koje zadovoljavaju sve trenutne prohtjeve te energetske standarde.

Grad Čakovec za novi teniski centar u svojoj prostorno-planskoj dokumentaciji ima predviđenu lokaciju u kompleksu SRC „Mladost“ (sjeverna strana ceste od KTC-a prema Lesnini). O preseljenju teniskih terena na toj lokaciji govori se već više od 30-tak godina. Zemljište je u vlasništvu Grada Čakovca, komunalno opremljeno, tako da nije potrebno ulagati sredstva u kupnju i dovođenje komunalne infrastrukture. S njihovim prijedlogom sam se složio te predložio da se gradnja financira tako da se dvorana i dodatni tereni grade novcem koji bi se dobio prodajom zemljišta na lokaciji koju trenutno koristi Klub. Prodaja bi se uvjetovala tako da novi vlasnik ne može ući u posjed prije nego što se novi teniski kompleks izgradi i dobije sve potrebne dozvole. S ovim prijedlogom predstavnici kluba su se složili. Kao preduvjet početka prodaje zemljišta treba urediti prostorno-plansku dokumentaciju, jer su na toj lokaciji predviđeni sportski sadržaji koji se tamo više ne bi nalazili. Kako se taj dio grada transformirao u zonu stambene izgradnje, logično je da i na toj površini budu slično sadržaj, uz poštivanje povijesti te čestice te činjenice da su trenutno tamo predviđeni i parkovni sadržaji. Naravno, sve ovo navedeno treba proći zakonom predviđenu proceduru od javne rasprave, promjene prostorno-planske dokumentacije, procjene zemljišta, raspisivanje natječaja za prodaju, izrade projekata, dobivanje dozvola i suglasnosti…

Iako je ovaj projekt još u početnoj fazi, kao gradonačelnik smatram da treba podržati svaku ideju koja ima za cilj podizanje kvalitete života u gradu, stvaranja uvjeta za bolji rad sportskih udruga te rekreaciju građana i stvaranja novih sadržaja u gradu. Moja osobna želja je da, ako se ova ideja realizira, na sadašnjoj lokaciji, pored biste Franje Punčeca, koju smo u suradnji s Teniskim savezom Međimurja i Međimurskom županijom postavili prije dvije godine, uz neku novu građevinu, uredi jedno tenisko igralište kao spomen na klub te našeg proslavljenog sugrađanina, park i dječje igralište, a u dijelu zgrade koju sada koristi Teniski klub „Franjo Punčec“ uredi mini muzej posvećen tenisu u Čakovcu.

 

GLAS NARODA: Ostaviti, preseliti, urediti?

Tomislav Vučica
Tomislav Vučica iz Čakovca predlaže umjesto tenisa zelenu oazu i dječje igralište

Stanovnici kvarta Globetke podijeljenog su mišljenja. Dio se oslanja na svoje emocije i žele ostaviti tenis terene gdje jesu kao što je primjerice obitelj Rapaić koja živi u njihovoj blizini. Drugi ih pak žele ostaviti zbog straha kako bi njihov premještaj omogućio izgradnju novih stambenih ili poslovnih objekata što nikako ne žele na tom prostoru. Treći jesu za preseljenje s time da se ostavi zelena oaza za što se zalaže i Tomislav Vučica iz Čakovca: – Postojeće teniske terene trebalo bi izmjestiti, a na postojećem prostoru ostaviti spomenik legendarnom tenisaču Punčecu. Prostor bi trebalo urediti kao park kao prirodni nastavak Perivoja Zrinski.

Antonia Ružić
Antonia Ružić voli postojeće terene, ali kaže kako bi i prava teniska dvorana sportašima itekako dobro došla

Antonia Ružić na postojećim terenima trenira sedam godina. Državna je prvakinja u kategoriji od 16 do 18 godina. Nedavno je osvojila i turnir u češkim Milovicama. Postojeći tereni i uvjeti omogućili su joj odlične rezultate, ali isto tako kaže kako bi tenisačima dobro došli još bolji uvjeti treninga odnosno prava dvorana.

 

foto: Zlatko Vrzan, rr

PRIOPĆENJE UDRUŽENJA ARHITEKATA MEĐIMURJA povodom ovog našeg napisa o mogućem preseljenju teniskih terena iz centra grada na novu lokaciju pročitajte u tiskanom izdanju “Međimurskih novina” od 31. ožujka 2018. godine.

Ivan Petriš posjeduje vrijednu arhivu međimurskog sporta u kojoj prednjači gradivo povijesti međimurskog tenisa:Ivan Petriš

O sudbini tenis terena zasigurno će se još govoriti i pisati. Kakva će im biti sudbina, budućnost će pokazati. A kakvo je vaše mišljenje?

 

Bojan Ružić

Ostavi komentar