15 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Humana obitelj Hamer iz Selnice: Zbog udomljenih Roma bilo je i zlih jezika u selu

Ono najvrjednije što možemo dati djetetu je obitelj. To je misao kojom se kroz život vodi obitelj Hamer iz Selnice koja je prošlog mjeseca primila najveće priznanje za promicanje i obavljanje udomiteljstva u Republici Hrvatskoj koje dodjeljuje Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Ljubav prema djeci utkana im je od malena

Ponosna sam što su u Ministarstvu prepoznali naš rad. Udomiteljstvom se bavimo 21 godinu. Ukupno smo odgojili 32 djece. Stvarno sam bila ponosna i na sebe i na svoju obitelj – kazala sam pedesetosmogodišnja Bernarda, koja nas je ugostila u svojoj obiteljskoj kući nakon primanja godišnje nagrade.

Djecu su oduvijek jako voljeli. Dok nisu imali svoju djecu, uzimali su mališane bez primjerene roditeljske skrbi na praznike preko blagdana u suradnji s Caritasom. Sama Bernarda odrasla je uz roditelje koji su isto to činili pa joj je ljubav i humanost prema djeci koja je za taj posao potrebna utkana već odmalena.

U ozbiljniju priču vezanu uz udomiteljstvo krenuli su sada već davne 1997. godine. Napravili su veliku kuću i u njoj su imali dovoljno mjesta da djeci pruže topli dom.

– Prvo smo dobili jednu curicu staru pet godina, a ujedno sam tada bila sam na porodiljnom s prvim sinom. Potom sam uzela dvije godine neplaćenog godišnjeg. Dobila sam još djece koje smo udomili i dala sam otkaz u Modeksu. Nisam više mogla raditi dvije strane. Imali smo malu djecu i djecu s poteškoćama u razvoju koji su trebali pažnju cijeli dan – prisjetila se udomiteljica.

Bernardi u tome pomaže njezin suprug Stanko koji ima soboslikarsku radnju te dvojica bioloških sinova Alen i Alex. Najveća im je sreća kada vide da su njihova djeca uspjela u životu. Tada znaju da sav trud i vrijeme koji su uložili u njih nije bio uzaludan.

– Težak je to posao, ali te veseli kad nekome možeš pomoći – dodala je u nastavku.

Ne propušta se nijedan rođendan u kući

U početku su imali po osmero udomljene djece, a danas u svojoj kući imaju troje djece, uz svoju biološku djecu. Trude se da svako dijete koje je u njihovoj kući osjetili roditeljsku ljubav, sigurnost doma te da ih naposljetku osposobe za samostalan život nakon izlaska iz sustava. Rastanak im je najbolnije iskustvo jer je svaki odlazak jako emotivan. S nekima od djece ostali su u kontaktu i nakon što su napunili 18 godina ili su otišli na posvojenje.

– Bila je kod nas jedna cura koja je ostala u našoj obitelji do svoje 22 godine. Završila je medicinsku školu, pronašla momka i udala se. Mi smo joj odslužili svadbu. Zove nas tata i mama. I sad smo već po drugi put baka i djeda. Odškolovala se, osnovala je obitelj i sretna je – prepričala nam je udomiteljica.

Rodbina obitelji Hamer objeručke je prihvatila svu njihovu djecu. Nije se propuštao nijedan rođendan u kući. Za svaki su rođendan djeci poklonili darove i torte sa svijećama. Nekima od djece to je bilo ujedno prvi put da su uopće dobili tortu i imali priliku puhati u svijeće. Uvijek nastoje svakom djetetu koje je kod njih priuštiti sve isto kao i vlastitoj djeci, s ciljem da vide da su prihvaćeni i voljeni.

– Odradili smo jako puno pričesti i firmi u životu, a koliko smo novaca potrošili na sve to. Nikad nas nije bilo ispod 25. Htjeli smo im priuštiti sve ono što i svojoj djeci. U šali kažemo da smo potrošili za jedan lijepi Mercedes kad se sve zbroji, ali nije nam žao.

Udomiteljstvo prizanja Bernarda Hamer
Foto: Ministarstvo demografije

Devedeset posto djece koja su došla kod njih su romske nacionalne manjine. Prilagođavanje djeteta na novu okolinu ide postepeno i trebaju s njima postupati jako pažljivo. Često kod njih dolaze traumatizirana djeca. Susjedi su na početku sa strahom gledali na djecu koju su primili u svoju kuću, ali su se s vremenom navikli.

– Susjedi su nas pitali zašto smo uzeli Rome, a takvu lijepu i dobru djecu smo imali. Poludjela sam na te izjave. Bože mili, pa to su isto djeca koja su jako inteligentna. Oni isto trebaju priliku, ali treba s njima raditi – napomenula je Bernarda koja je sa svojim dobrim odgojem djece brzo ušutkala zle jezike u selu.

Na kraju je kazala da im je najveća želja da se u sustav udomiteljskih obitelji uključe mladi ljudi jer su kapaciteti za smještaj djece bez odgovarajuće skrbi u Međimurskoj županije jako mali u odnosu na trenutne potrebe. Nadaju se da će novim uvjetima koji se predviđaju u zakonu za udomitelje stvari promijeniti nabolje u narednim godinama.  

– Ako imate srca i mjesta, otvorite dom djetetu kojemu je to potrebno – poruka je obitelji Hamer koja svim svojim snagama u suradnji s Udrugom udomitelja djece Međimurja radi preko nekolicine projekata na promoviranju udomiteljstva i edukaciji stanovništva.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE