16.7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

HSLS o lokalnoj samoupravi

HSLS Međimurske županije još je 2019. na svojoj Skupštini održanoj 1. ožujka jednoglasno donio Deklaraciju o potrebi daljnje decentralizacije Hrvatske te jačanja fiskalnih kapaciteta i nadležnosti JL(R)S-a.

– I danas je ta problematika aktualna. Neki bi bez ikakvog razmišljanja ukidali, rezali, centralizirali, određivali sastav i nazive nekih novih jedinica lokalne samouprave. Hrvatsko je društvo previše podijeljeno na povijesnim, kulturološkim, vjerskim, političkim i drugim područjima, a neki nov, nepromišljen i nametnut teritorijalni ustroj uzrokovao bi dodatne, potpuno nepotrebne podjele, stoji u HSLS-ovom priopćenju.

HSLS Deklaraciju donosi na temelju Europske povelje o lokalnoj samoupravi, Zakona o
lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Deklaracije o regionalnom razvoju i jedinstvenosti Međimurske županije te Statuta HSLS-a polazeći od činjenice da je Republika Hrvatska previše centralizirana kako fiskalno tako i u nadležnostima te da je nužno, poželjno i potrebno sve što je moguće približiti građanima.

Iz HSLS-a napominju kako je  cilj deklaracije osigurati brži, kvalitetniji i pravedniji razvoj svake sredine i Hrvatske u cjelini. HSLS predlaže uvođenje glavarine od npr. samo 500 eura po stanovniku godišnje, što je oko 11 posto izvršenja Proračuna RH za 2019., a poželjnije i moguće 1000 eura po stanovniku, a to je oko 22 posto u odnosu na izvršenje Proračuna za 2019.

Također, HSLS predlaže uvođenje koeficijenata sukladno razvijenosti, npr. za Zagreb koeficijent 1, za općinu ili grad s manjim stupnjem razvijenosti koeficijent 1,01, još manjim 1,05 itd.

– To bi imalo svekolike pozitivne učinke, pa i na aktualnu problematiku kao što je demografsko stanje, nedostatak radne snage i slično. Iznosi ne bi bili preveliki u usporedbi s iznosima koji se izdvajaju za rad cjelokupnog državnog aparata, ističu iz HSLS-a.

– Držimo da bi bilo poželjno stimulirati  zajedničko obavljanje različitih poslova u nekoliko jedinica lokalne samouprave, tj. formiranje zajedničkih upravnih i drugih odjela, ustanova i slično. Toga i danas ima, a poželjno je to dodatno razviti. Time se postiže racionalizacija uprave i određenih poslova, a putem predstavničkog i izvršnog tijela jedinice lokalne samouprave i dalje imaju samostalnost, poručuju iz HSLS-a.

Za kraj iz HSLS-a naglašavaju da je umjesto ukidanja općina, gradova i županija bolje napraviti analizu racionalnosti brojnih agencija, holdinga, te administrativnih i drugih barijera s kojima se susreću poduzetnici i građani, zatim uvesti eventualna ciljana poboljšanja na način da sve razine vlasti budu u najvećoj mogućoj mjeri na usluzi svim građanima.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE