Po deveti je put održan Dan dobravske baštine, manifestacija posvećena očuvanju i promicanju bogate povijesti i tradicije Donje Dubrave, a ove je godine tema bila posvećena povijesti ugostiteljstva u mjestu.
Povijest kavana u Donjoj Dubravi
Krčme nisu samo mjesto gdje se mještani nalaze i piju, nego mjesto javnog okupljanja i one su odraz građanskoga sloja. – Ako pogledate gdje su se razvile prve kavane, one su redovito po gradovima što znači da je to odlika i Donje Dubrave. Od polovice 19. stoljeća imamo zabilježeno postojanje legalnih kavana što znači da smo u to vrijeme bili daleko razvijenija sredina od ostalih u našoj okolici, istaknula je Janja Kovač.
Ipak, u kavane se nije moglo ulaziti bez određene reputacije, a ženama je pristup bio zabranjen sve do kasnijih promjena uzrokovanih dolaskom kave i čaja. Kvas je također imao značajnu ulogu u omogućavanju ženama da posjećuju kavane. Naime, razvila se navika da žene odlaze po kvas u krčme prije fašnika, što je bila jedna od rijetkih prilika da im se omogući ulazak u ove prostore koji su dotad bili rezervirani uglavnom za muškarce.
Kavane su često odražavale političku opredijeljenost mještana – različite frakcije okupljale su se u različitim lokalima.
Više o samim kavanama, te zgodama i nezgodama, pročitajte u aktualnom broju Međimurskih novina koje su u prodaji od petka, 14. veljače.
https://www.mnovine.hr/medimurje/gradovi-i-opcine/opcina-donja-dubrava/dan-dobravske-bastine-gdje-se-nekad-pilo-jelo-i-veselilo-do-zore/