Općina Goričan proteže se na 21,5 m2 te je smještena uz samu granicu s Mađarskom. Često se spominje kao prva postaja brojnim turistima koji stižu iz istočne Europe u Hrvatsku, odnosno iz naše zemlje vraćaju se kući ili idu prema tom dijelu našeg kontinenta.
Prepoznali vlastite turističke potencijale
Iako samo mjesto nije usputno kako bi se stiglo na neko odredište, ono je svoj potencijal prepoznalo u turizmu jer milijuni njih prođu, a u ovom trenutku malo njih se zaustavi i proboravi barem nekoliko sati ili dan-dva u našem kraju.
Kako bi se to promijenilo, Općina Goričan je u procesu provedbe dva velika INTERREG projekta.
Jedan od njih spojilo je izvrsno partnerstvo Mađarske – Hrvatske naziva „Sustainable water tourism along Mura and Drava river“ (akronim: Two Rivers one Goal). Projekt je to koji obuhvaća uređenje turističko-sportsko-rekreacijskog centra uz ribnjak u Goričanu. Podrazumijeva uređenje pješačko-biciklističkih staza (novih i djelomično postojećih), opremanje višenamjenskog igrališta, igrališta za fitness koja će doprinijeti bogatijoj ponudi sportskog sadržaja mjesta. Vanjska rasvjeta oko jezera, rub staza, budućih sportskih terena te parkirališta. Sadašnji autohtoni izgled područja oko ribnjaka, koje se planira urediti ovim radovima, neće se narušiti, već će se zadržati i dopuniti dodatnim sadržajima. Zahvaljujući spomenutim aktivnostima osigurat će se razvoj novog, konkurentnog i održivog turizma čija će se ponuda bazirati na postojećim prirodnim i kulturnim resursima. Aktivnosti će obogatiti atraktivnost regije i povećati broj turista.
Drugi veliki projekt je projekt Slovenija – Hrvatska naziva „Kulturna dediščina kot temelj za razvoj trajnostnega turizma / Kulturna baština kao temelj razvoja održivog turizma (akronim: Prebujanje/Buđenje). Cilj ovoga projekta je doprinijeti održivom razvoju turizma u slovenskom i hrvatskom pograničnom području diverzifikacijom, unapređenjem i jačanjem konkurentnosti postojećih kulturno-turističkih sadržaja u regiji. Najvažnije aktivnosti koje će se provoditi na području općine Goričan u sklopu ovog projekta su arheološka istraživanja i opremanje arheoloških lokaliteta i kulturnih dobara „Župnikov vrt“ i „Nekropola pod tumulima II“ te uspostava Regionalnog turističkog centra (RTC) uz granični prijelaz Goričan.
Istraživanja „Župnikov vrt“ i „Nekropola pod tumulima II“ predstavljat će temelj za daljnju prezentaciju lokaliteta, njihovo stavljanje u funkciju i njihovo uključivanje u prekograničnu kulturno-turističku ponudu te privlačenje turista u regiju.
Povezuju se s drugima na projektima koji donose novu vrijednost
Jedan od ključnih faktora za uspješnu realizaciju projekta predstavlja i suradnja Općine Goričan s ostalim projektnim partnerima: Općinom Šentilj, Turističkom zajednicom Međimurske županije te Zavodom za turizam Maribor – Pohorje, koji su u fazi priprema novih zajedničkih projekata.
Navedene informacije potvrđuju uspješnost povlačenja sredstava iz EU fondova. Naime, Općina Goričan poznata je kao općina koja je najuspješnija u povlačenju tih sredstava.
U tijeku je prijava na program održivog razvoja lokalne zajednice Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za nastavak izvođenja radova na sportskoj dvorani ukupne vrijednosti 2.200.000,00 kuna. Isto tako Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja prijavljen je projekt izrade projektne dokumentacije sustava oborinske odvodnje u vrijednosti projekta 462.000,00 kuna. Ove godine iz Fonda za zaštitu okoliši očekuje se 4,5 milijuna kuna za Dom kulture i 2,5 milijuna kuna za Osnovnu školu Goričan koju je kandidirala Županija.
Unatoč svemu Općina najviše cijeni svoje ljude. Svoje mještane koje uključuje u rad i aktivnosti koliko i gdje god je to moguće. Prema zadnjem popisu stanovništva općina Goričan broji 2. 823 mještana. Načelnik Mario Moharić svoju zahvalnost i poštovanje iskazao je svim uzrastima različitim gestama. Tradicija je da se za blagdane dijele božićnice i uskrsnice, da se pomogne potrebitima poklon-paketima, najmlađe obraduje darovima, a onima koji su se odlučili za put visokog obrazovanja iskaže podrška. Novorođena djeca također se stimuliraju. Činjenica je da na mladima svijet ostaje te je Općina Goričan ponosna što se može pohvaliti s čak osamdesetak studenata koji su se odlučili za taj put.
Također, ponosni su i na svoje pretke koji su sudjelovali u osnutku zvanične „Goričke republike“. Gorička republika bila je osnovana s noći 3. na 4. studeni 1918. godine. Predstavljala je vlastiti oblik samozaštite protiv ondašnje mađarske vlasti. Djelovala je do 14. studenog iste godine, a ove se godine obilježava njezina obljetnica kako bi se odala počast svima onima koji su dali svoj doprinos povijesnom događaju važnim za općinu.
Kako kaže poznata pjesma Kulturnog-umjetničkog društva Goričan, „Na Ivanje v Goričeni prošćenje“ lipanj je mjesec koji je obilježen rođenjem sv. Ivana Krstitelja i proštenja u sklopu Dana Općine. Obogatiti višednevni program zadaća je koja je pripala mjesnim udrugama. Na području općine Goričan djeluje dvadesetak udruga, a jedna od vodećih prilikom organizacije Dana Općine je upravo KUD koji je nakon fašnika i „Goričkih svati“, već krenuo u pregovore s brojnim folklornim skupinama kako bi posjetiteljima osigurao širok spektar raznolikih nastupa.
Svakako posjetiti: Tradicionalni fašnik “Gorički svati”
Ivanje, te „Gorički svati“ svakako su manifestacije koje vrijedi posjetiti. One su pokazatelj jedinstvenosti, kreativnosti, tradicionalnosti te predanosti starim običajima mjesta. Već više od pola stoljeća u Goričanu se održava tradicionalni fašnik pod nazivom „Gorički svati“. Turistička manifestacija održava se pola stoljeća okuplja veliki broj sudionika. Gorički svati održavaju se u veljači. Njihova posebnost izražena je u zamjeni uloga glavnih aktera. Žene dobivaju ulogu muškaraca, a muškarci ulogu žene. Način predaje mladenke ili kako mi to nazivamo „sprečavanje“ te „peča“, odnosno dio narodne nošnje potvrđuju priču jedinstvenosti.
Broj djece u školi: 173
Broj djece u vrtiću: 75
Broj novorođenih: 13
Prirodni prirast: – 17