8 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

FOTO: Dok postoje seoski mudrijaši, zlatna žutica neće nestati!

S ciljem da zaustavi širenje zlatne žutice u svom vinogradu, Mladen Novak iz Robadja,  prošle je godine potpuno iskrčio svoj hektar vinograda i nanovo ga posadio. U Robadju u Općini Štrigova je zabilježeno i prvo žarište zlatne žutice u Međimurskom vinogorju, priča nam Mladen, šetajući njegovim vinogradom na brijegu koji gleda prema slovenskoj strani.

U svojem mjestu Mladen je bio prvi koji je pokrenuo “akciju” suzbijanja zlatne žutice tijekom 2017. godine te se ujedno i kao prvi vinogradar iz Međimurja javio na natječaj Ministarstva poljoprivrede za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala iz Programa ruralnog razvoja RH. Nakon njega to je učinilo još nekoliko manjih vinogradara.

Zamijenio novim nasadom pola hektara vinograda

U zaraženom vinogradu starom preko 20 godina na pola je hektara imao zasađen šipon i laški rizling. Zaražene trsove prepoznao je po tome što su u jesen ostali zeleni, a nisu odrvenili. Nakon tog uočenog simptoma odmah je pozvao Fitosanitarnu inspekciju koja je na nekoliko mjesta uzela uzorak te je utvrdila da je njegov vinograd zaražen zlatnom žuticom.

-Jučer je inspekcija došla u konačnu kontrolu, jer sam završio cijeli postupak i podnio zahtjev za konačnu isplatu novčanih sredstava koje sam utrošio za novi nasad- ispričao nam je Mladen, koji bi prema troškovniku trebao dobiti oko 90 tisuća kuna, s tim da 85 posto sredstava financira Europska unija, a ostatak Hrvatska.

U nastavku navodi da to nije bio nimalo lak i jednostavan proces. Svi zahvati detaljno su bili opisani na stranici Agencije za plaćanja u poljoprivredi. Osim što je to bilo dugotrajno, trebalo se snaći u svim papirima koje je zahtijevalo Ministarstvo poljoprivrede. U cijelom tom procesu od prijave pa do konačnih radova puno mu je pomogla, kako navodi, Savjetodavna služba Čakovec.

-Sav vinograd morao sam iščupati van, a korijenje zapaliti. Sve to nadgledao je inspektor koji je i fotografirao samo paljenje trsova- objasnio je vinogradar iz Robadja, koji radi kao poslovođa na Farmi svinja u Belici.  

Nema garancije od ponovnog izbijanja zlatne žutice

Nove lozne cijepove nabavio je u Sloveniji gdje sadni materijal slovi kao puno kvalitetniji te mu je sam proizvođač sadnih trsova garantirao da u trsovima nema zlatne žutice. Prije sadnje namakao je korijenje trsova u sredstvo Traver.

-Ne možeš spriječiti cvrčka da ponovno upikne trs u njegovom gornjem dijelu, nego ga s tim sredstvom možeš potaknuti da brže ojača. Nije sto posto sigurno da na ovom mjestu ponovno neće biti zlatne žutice. To nam, nažalost, nitko ne može garantirati- rekao nam je u razgovoru Mladen kada smo ga upitali kakve su šanse da novi vinograd ponovno bude zaražen.

Preko potpore koju je koristio, financirali se svi radovi u vinogradu: stajski gnoj, krčenje vinograda, sadni materijal, sadnja i ponovno postavljanje betonskih stupova. Za sve radove morala se najprije napraviti javna nabava preko aplikacije Agronet, a na koju su se potom javljali izvođači radova. Problem u Mladenovom slučaju je taj što skoro nema nikoga u Međimurju tko bi to radio taj posao ili pak ljudi uopće ne znaju za to.

-Dok postoje seoski mudrijaši, zlatnu žuticu nećemo riješiti u Međimurju. Možemo mi bilo kako prskati cvrčka. Dok svi vinogradari ne izbace zlatnu žuticu iz vinograda, sve ovo mi ostali to zabadava radimo- napomenuo je završno nadajući se da će na kraju ipak sve dobro završiti.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE