6.4 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Festival keramike, čipke i cekara u Štrigovi, Svetoj Mariji i Nedelišću

Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Međimurskoj palači turizma u Čakovcu predstavljen je Festival baštine – Festival keramike, čipke i cekara u sklopu projekta ADRIONET.

Festivali baštine će se održati u suradnji s Turističkom zajednicom Međimurske županije te Općinom Nedelišće, Općinom Sveta Marija i Općinom Štrigova.

Prvi je na redu Festival keramike koji će se održati 18. i 19. ožujka u Štrigovi. U četvrtak, 18. ožujka, zakazano je otvorenje Ateljea akademske kiparice Vesne Osojnički u Grabrovniku na njezino imanju s predstavljanjem Galerije na otvorenom i Oblikovne radionice Plemenitaš s početkom u 16 sati.

Na blagdan svetog Josipa, 19. ožujka, bit će svečano otvorenje Festivala keramike s počerkom u 10h sati u Društvenom domu u Štrigovi. Svoje radove predstavit će kiparice i umjetnice Jelena Valkaj, Rahela Mikec i Vesna Osojnički.

Maja Golubić iz REDEA-e rekla je da je projektom obuhvaćemo sedam zemalja Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Srbija, Grčka, Albanija i Italija te da su obuhvaćena autentična mjesta s bogatim kulturnim identitetom, koja će se nastojati povezati u jedinstvenu transnacionalnu mrežu.

Projekt će trajati do 31. siječnja iduće godine, a ukupno je vrijedan oko 9,6 milijuna kuna.
Festivale su predstavili načelnik Štrigove Stanislav Rebernik, načelnica Svete Marije Đurđica Slamek i Anita Novak iz Turističke zajednice Općine Nedelišće, a na krjau je o projektu govorio i župan Matija Posavec.

Nakon Festivala keramike u Štrigovi 26. ožujka slijedi Festival čipke u Svetoj Mariji, a 4. travnja Festival cekera kod stabla platane u Nedelišću.

– Ceker kao tema festivala nije odabran slučajno. Pletenje cekara je vještina koja više od stoljeća živa na području općine Nedelišće, a posljednjih godina doživljava pravu renesansu i vraća se na velika vrata, naglasila je Anita Novak iz TZ-a Nedelišće.

– Svetomarska čipka jedinstvena je po tome što se plete jednom niti na batiće, a u prošlosti se plela kao dio narodne nošnje Svete Marije, okolnih naselja i Podravine, istaknula je Đurđica Slamek.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE