6.4 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

DV Potočnica: Najveća nam je želja svojim prstićima brati bobice voća u našem dvorištu  

Dječji vrtić Potočnica iz Male Subotice prijavio se na naš nagradni natječaj koji organiziramo zajedno s Vrtnim centrom.

– Svakome djetetu vrtić je drugi dom, ta stara izreka zaista vrijedi i u današnje doba. Mališani našeg vrtića u njemu se osjećaju kao kod kuće. Prijateljstva koja tu nastaju ostaju im za cijeli život. A kako su djeca bića kretanja i prirode, željeli bismo im stvoriti vanjsko okruženje u kojem njihovoj igri neće biti kraja, kažu predškolci Dječjeg vrtića Potočnica iz Male Subotice koji su se prijavili na naš nagradni natječaj koji organiziramo zajedno s Vrtnim centrom Iva. Pismo potpisuje njihova odgojiteljica Rosana Markač.

Puno nas je, a i lista čekanja je duga

Dječji vrtić Potočnica polazi 118 mališana koji su podijeljeni u 5 odgojnih skupina. Najmlađa, Kruškice, okuplja 18 mališana jasličke dobi, mlađu skupinu, Medvjediće, pohađa 21 dijete, mlađa vrtićka skupina Cvjetići broji 21 polaznika, srednju skupinu Ribice polazi 24 vrtićaraca, dok je najbrojnija predškolska skupina Krijesnice s 33 polaznicima. 

Za sve njih brine 14 odgajateljica, dva kuhara, 2 spremačice, domar i naravno ravnateljica koja je trenutno na porodiljnom dopustu pa ju zamjenjuje Martina Tkalčec.

Ima ih puno, a bilo bi ih još i više, ali nedostaje im prostora. Stoga je u pripremi i dogradnja postojeće zgrade jer lista čekanja je duga, naročito za male jasličare.

U vrtiću se igraju, a pomalo i uče. Interesantan im je engleski jezik i priroda.

Žele imati svoje bilje koje će njegovati

– Imali smo u dvorištu nekoliko grmova bobičastog voća, ali nam je otišlo, kaže Martina Tkalčec, zamjenica ravnateljice. Djeci je bilo interesantno brinuti se o biljkama, prstićima brstiti plodove i sladiti se. Nedostaje im to i željeli bismo ponovno zasaditi nešto slično.

Za njihovo se dvorište ne može reći da je pusto jer se u hladovini drveća rascvalih krošnji rađaju dječje ideje koje ih vode prema budućnosti. Baš ispod tih krošnji oni svoje najdublje osjećaje i tajne otkrivaju jedni drugima. Tu nastaju prijateljstva čije se niti čuvaju i njeguju cijelog života. U krošnjama tog istog drveća oni uče o životu, o važnosti i utjecaju prirode na njihove živote. Oni spoznavaju da im drveća proizvode kisik bez kojeg ni oni sami ne bi mogli živjeti.

U krošnjama drveća promatraju životinje kojima ona pružaju dom te uče o empatiji, suradnji i zajedništvu u životu. Uz opojne mirise cvijeća iz cvjetnjaka djeca snivaju najmaštovitije snove. Opuštaju se i sanjaju o tome što će biti kad odrastu. Ti snovi za njih su neprocjenjivo blago. Raznobojno cvijeće djecu potiče da svijet doživljavaju kroz osjetila i sve boje. Tako uče u životu prihvaćati različitost.

Od prirode uče kako se sve iznova obnavlja i da nas prepreke ne smiju pokolebati, već da trebamo biti uporni i truditi se u svemu. Možda mališani iz našeg vrtića nisu ni svjesni koliko im vrijeme provedeno u prirodi utječe na razvoj duša. No, oni znaju da se uz drveće, biljke i cvijeće osjećaju sretni, veseli, mirni i spokojni.

Upravo zbog sreće i ispunjenijeg života naših mališana, zbog pružanja mogućnosti da rastu u skladu s prirodom i u prirodi, žele da im se pomogne opremiti vrtićko dvorište predivnim i dragocjenim biljkama. I naravno, pokojim grmom maline, kupine, ako već ne ribizla, aronije ili nečeg čije ime još nisu naučili.

Kako se prijaviti?

Svoje prijave pošaljite na mail [email protected], a u prijavi nam pošaljite fotografiju svog dvorišta i svojih mališana koji bi željeli osvojiti biljke. Navedite zašto bi upravo vaš vrtić trebao osvojiti ovu vrijednu nagradu, a sami možete odabrati način na koji ćete predstaviti svoje razloge: crtežom, pjesmom, sastavom, modeliranjem… Samo se opustite i budite kreativni!

Nakon prijave, svaki prijavljeni vrtić predstavit ćemo u novinama, a dobitnika objavljujemo početkom travnja. Nakon toga kreće sadnja u njegovu dvorištu, što će biti odlična prilika da se roditelji i tete zajedno s djecom uključe u sadnju i nauče od malih nogu o brizi o okolišu i biljkama.


Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE