ŽIVOT U DOMU NOVINŠČAK: I ako ne piješ kavu – ideš na kavu jer je to glavni event dana!

Lea Kovačić i Kristina Vožar
Kristina Vožar i Lea Kovačić vedrinom i brojnim aktivnostima oplemenjuju svakodnevni život korisnika u Domu NOVINŠČAK

– I ako ne piješ kavu – ideš na kavu. Druženje uz kavicu u pola deset organizirano je po katovima. To je dnevni ritual i običaj gdje dom časti svoje korisnike kavom i svi se tome vesele – govori ravnateljica Kristina Vožar o glavnom događaju dana u Domu za starije i nemoćne osobe NOVINŠČAK Čakovec.

S obzirom na današnji užurbani život kad obitelj nema dovoljno vremena kvalitetno se posvetiti i dati potrebnu pažnju osobama starije životne dobi, ustanove poput čakovečkog Doma za starije i nemoćne osobe NOVINŠČAK opcija su koja nudi sve ono što je “zlatnoj generaciji” potrebno. Ovaj je dom prepoznat je kao institucija koja uz zdravstvenu i ostalu potrebnu skrb za korisnike na individualnoj razini posebice vodi brigu o njihovom društvenom životu. Razbijaju predrasude o osobama starije životne dobi. Pokazuju svima kako “zlatna generacija” može biti itekako korisna i vrijedna. Argumentira to ravnateljica doma Kristina Vožar:

– Provodimo dvadesetak aktivnosti kako bi se nadomjestilo sve ono što su korisnici radili kod kuće. Drago mi ih je vidjeti kad to prihvate i ostaju i ovdje proaktivni. Oni svoje bogato životno iskustvo prenose i na nas mlađe naraštaje te svojim prijedlozima i nas potiču da im omogućimo ono što žele. Rado se uključuju u akcije kao što je prikupljanje čepova za udrugu oboljelih od leukemije, u projekte MURID-a ili aktivnosti u suradnji s udrugom DOSTI i s Centrom za mlade. Vole se osjećati korisnim i imati spoznaju da i dalje aktivno sudjeluju i pomažu društvu.

Kristina Vožar
– Naši korisnici su nam prioritet – ističe Kristina Vožar, ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe NOVINŠČAK

* Kakvi su smještajni kapaciteti doma?

– Trenutno imamo 150 korisnika. Već unazad godine dana popunjeni smo, odnosno uvijek smo u gornjoj granici popunjenosti. Imamo uslugu smještaja na stambenom dijelu, dakle dom koji funkcionira na hotelski način, počevši od recepcije nadalje. Pruža se smještaj i za osobe koje su polupokretne i nepokretne s naglaskom na medicinsku i zdravstvenu skrb. Unutar objekta nalazi se privatna ordinacija dentalne medicine, imamo i suradnju s liječnicom opće prakse. Za snabdijevanje imamo dva službena automobila, kojima možemo korisnike odvesti na potrebne preglede neovisno o odredištu. Dobra je i suradnja sa Županijskom bolnicom Čakovec i liječnicima koji nam dolaze na edukativne programe kao predavači za naše djelatnike, ali i korisnike.

Bingo mora početi na minutu točno

* Ističete individualan pristup korisnicima?

– Zdravstvena skrb je na visokoj razini, ali nju ne treba stavljati na povećalo. Ona se podrazumijeva. Ono što je posebno je individualni pristup gdje imamo i muško i žensko osoblje za određene usluge. Fizioprostore, malu teretanu, wellness, sprave za vježbanje i trčanje… Sve to korisnici koriste uz pratnju naše stručne osobe. Odlazi se i izvan doma na sportska natjecanja kao što je pikado, bacanja loptica u koš, tradicijske igre ili na čakovečke gradske bazene. Imamo zbor, plesne, dramske, recitatorske grupe, osobito svi vole igrati bingo koji se igra u ponedjeljak, srijedu i petak. Nagrada je Dorina čokolada za bingo, Barny za peticu. Velik je odaziv na sve.

Lea Kovačić
Socijalna radnica Lea Kovačić vrlo je agilna u vođenju Volonterskog kluba korisnika

Volontiranje u domu je “in”

Više o volonterskom klubu korisnika Doma NOVINŠČAK kazala nam je Lea Kovačić, socijalna radnica doma:

– Naš Volonterski klub broji 32 članova, ali ta brojka raste sa svakom novom pokrenutom akcijom. Volonteri kluba su zapazili i akciju u koju su trenutno uključeni, a čiji je cilj pomaganje bolesnoj djeci u Africi. Nisu puno dvojili, spremno su izvadili igle, nabavili vunu i unatoč čestim bolovima u prstima, a ponekada i teškom dugotrajnom sjedenju, ipak su odlučili pokazati da mogu itekako doprinijeti i pomoći. U svaki heklani ili naštrikani kvadratić, osim rada, uneseno je puno strpljenja, volje, ljubavi i htijenja da se djetetu koje se ogrne izrađenom dekicom od tih kvadrata barem malo olakša teška životna situacija i izmami osmijeh na lice.

* Kad korisnici počinju dom nazivati svojim domom?

– Ljudi se brzo prilagođavaju iako je mnogima stresno kad trebaju ostaviti svoj vlastiti dom. Nekad faza prilagodbe traje dva do tri mjeseca, ali period u kojem korisnici za ovaj dom počnu govoritii “idem doma” i kad ga počnu doživljavati svojim domom je čak i godinu dana. Uz nas djelatnike, osobe koje najviše pomažu premostiti tugu za domom i obitelji su drugi korisnici koji nove korisnike prigrle i uvode u ritam življenja u domu.

Katarina Momčilović
Korisnica Doma NOVINŠČAK Katarina Momčilović

Kad “pilići vode kvočke”

Katarinu Momčilović (78) mnogi od milja zovu Kata. Iz Sv. Juraja na Bregu je, a u Domu za starije boravi proteklih 16 mjeseci. Veseli se svim aktivnostima, a srčano je pomagala sortirati kvadratiće i pakirati ih u pakete unutar volonterske akcije izrade dekica za bolesnu djecu Afrike:

– Radila bih i kvadratiće, ali me ruke bole, pa više ne mogu štrikati. Dom vode mlade vrijedne i sposobne žene. Jako se trude oko nas i organiziraju razne aktivnosti i druženje, pa nam nikad nije dosadno. To nam svima pomaže da ne mislimo na svoj dom i obitelj koje smo ostavili ili na svoje bolesti. Naše nam voditeljice daju vedar život. Mlade su, a mi se znamo našaliti i reći kako pilići vode kvočke. Njihove lijepe i tople riječi više nam znače nego bilo kakva nagrada.

Dom Novinscak 03 akcija kvadratici
Korisnici doma heklali su kvadrate za dekice, ali ih i spakirali jednomjesečnu donaciju iz cijele Hrvatske za transport u Afriku

foto: rr

 

Ostavi komentar