15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Zbog pojave svraba učenici odbili u petak ujutro ući u Graditeljsku školu

Putem društvenih mreža poput munje proširila se informacija oko širenja svraba koji se pojavio u Učeničkom domu Graditeljske škole u Čakovcu. Spominjale su se stjenice i strah od opasne zaraze. Za pojavu svraba saznalo se kad je troje učenika zatražilo pomoć kod školskih liječnika.

U petak ujutro dvadesetak učenika odbilo je ući u školsku zgradu na nastavu zbog straha od širenja zaraze. Pred Graditeljsku školu radi razgovora s učenicima došla je i dr. Dijana Uvodić – Đurić iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, koja je u izjavi za javnost kazala da svrab nije opasan za zdravlje u smislu da bi izazivao oštećenja ili zdravstvene posljedice, već se radi o neugodnom svrbežu koji izazivaju grinje.

Situacija se malo smirila nakon razgovora s dr. Uvodić – Đurić. Također su u školu ušle i sanitarne službe.

No, jasno je da u 21. stoljeću nitko ne želi takve neugodnosti, posebno dobiti svrab u školi.
Epidemiolozi Zavoda za javno zdravstvo izašli su na teren kako bi poduzeli potrebne mjere, odmah a nakon što je otkrivena pojava svraba.

Svrab (šuga, scabies), kolokvijalno poznata kao „sedmogodišnji svrab“, je zarazna bolest površinskog sloja kože koju uzrokuje parazit Sarcoptes scabiei var. hominis.Jedini rezervoar je čovjek. Od svraba obolijevaju svi, neovisno o dobi, spolu i socijalnom statusu. S obzirom na brzo širenje, bolest se često javlja u obliku obiteljskih epidemija ili među osobama u uvjetima kolektivnog smještaja.

Najčešći izvor zaraze je osoba pri kraju inkubacije koja još nema izražene smetnje ili bolesnik sa jasno izraženim znakovima bolesti. Svrab se prenosi s jednog na drugog čovjeka: direktnim dodirom kože na kožu, spolnim odnosom, rubljem, odjećom, ručnicima i posteljinom (karakterističnije za norveški oblik svraba), kupanjem u bazenima (dokazano samo kod norveškog oblika svraba).
Bolest se češće javlja u hladnijem dijelu godine. Redovito održavanje osobne higijene ne sprječava zarazu ako je ostvaren kontakt sa zaraženom osobom.

Klasični oblik mnogo je češći i karakteriziran je slijedećim promjenama:

  • intenzivni svrbež kože koji se pojačava noću i u toplini, dok su danju su smetnje blaže
    pojava sitnih kanalića ( sivkasto crna linija na koži) – najčešće između prstiju šake, ručnom zglobu , podlakticama, lakovima, pazusima, donjoj strani trbuha, unutarnjoj strani bedara, dojkama oko bradavica, spolovilu, donjoj strani stražnjice, na čijem se kraju nalazi sitna papula ili vezikula (mjehurić)
  • pojava tamnih točkastih promjena (poput osipa) na koži
  • glava, lice , vrat, dlanovi i tabani kod djece mogu biti zahvaćeni, kod odraslih nije karakteristično
  • sekundarne bakterijske infekcije koje nastaju grebanjem kože

U liječenju se primjenjuju različita antiskabicidna sredstva. Potrebno je strogo pridržavanje uputa liječnika. Kod simptomatskih osoba s klasičnom kliničkom slikom antiskabicidno sredstvo primjenjuje se dva puta u razmaku od 7 dana, dok se kod asimptomatskih kontakata preporučuje jednokratna primjena. U liječenju norveškog oblika svraba, uz primjenu oralnog lijeka, antiskabicidno sredtvo treba primijeniti više puta.

Liječenim osobama treba naglasiti da svrbež može potrajati i do 2 tjedna nakon uspješno primijenjene terapije. Ukoliko svrbež potraje dulje od 2-4 tjedna od završenog liječenja ili se pojave nove kožne promjene, treba se obratiti liječniku.

Od učenika koji su sudjelovali u prosvjedu čuli smo i pritužbe o nedostatku higijene u školi, da nema sapuna, toaletnog papira i nedovoljno čistih WC-a.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE