Zbog pandemije virtualna rana intervencija MURID-a

Održana je online press konferencija o Virtualnoj ranoj intervenciji na kojoj su sudjelovale Voditeljica odjela za rani razvoj djece Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Đurđica Ivković, izvršna direktorica MURID-a Silvija Pucko te majka djeteta koje polazi terapije u MURID-u Valentina Mezdić Krajner. 

MURID se u ožujku ove godine, kao i svi drugi pružatelji usluga, našao u situaciji u kojoj pružanje usluga rane intervencije više nije bilo moguće na dosadašnji način zbog pandemije virusa SARS-COV-2. Kako su na to reagirali stručnjaci iz MURID-a i kako su svojim korisnicima osigurali podršku za vrijeme pandemije pitali smo izvršnu direktoricu MURID-a Silviju Pucko. 

– Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu – MURID pruža usluge rane intervencije za više od 120 korisnika s područja sjeverozapadne Hrvatske. Jedna od posljedica krizne situacije uzrokovane pandemijom je i prestanak pružanja usluga rane intervencije. Sa željom da usluge nastavimo pružati i u vrijeme pandemije, započeli smo s pružanjem usluge virtualne rane intervencije. Virtualna rana intervencija je način pružanja usluga rane intervencije putem informacijske i komunikacijske tehnologije, s udaljene lokacije, pomoću dokazano učinkovitih metoda rada kroz podučavanje i podržavanje obitelji.“

Pucko je napomenula da se ranom intervencijom smatraju sva usmjerena iskustva i prilike koje djetetu s razvojnim rizicima pružaju roditelji i stručnjaci s ciljem unapređenja ponašanja i funkcioniranja unutar obitelji.

 – MURID od svog postojanja promovira obiteljsku usmjerenost, ali nam je rad unutar obitelji i u obiteljskom domu u većini slučajeva bio nemoguć uslijed višestruko većih financijski troškova i ljudskih resursa. Situacija socijalne izoliranosti i prekid pružanja usluga u Centru, navela nas je na brzo promišljanje i reorganizaciju te se cijeli MURID-ov tim u dva tjedna transformirao na virtualno pružanje podrške kroz interakciju uživo, u realnom vremenu s roditeljima i djecom u njihovim realnim svakodnevnim situacijama, rekla je Pucko. 

Najveća prednost virtualne podrške je mogućnost pružanja podrške roditeljima od strane stručnjaka u životnim situacijama s kojima se oni bore svakodnevno, čime je njezin utjecaj daleko veći od rada u izoliranim terapijskim centrima jer roditelji kontinuirano dobivaju vještine i kompetencije za unapređenje kvalitete života s djetetom s razvojnim rizikom. 

Pucko se ukratko osvrnula na suradnju s UNICEF-om:

– Obzirom da je diljem Hrvatske, a i okolnih zemalja većina roditelja i djece ostala bez usluga rane intervencije, UNICEF Hrvatska je prepoznao našu inovativnost te nas ohrabrio i podržao u izradi e-learning platforme Virtualna rana intervencija na čemu im zahvaljujemo. 

Platforma je otvorena stručnjacima od 13.7.2020. te se na njoj u ovom trenutku registriralo preko 950 stručnjaka iz 5 zemalja iz područja zdravstva, socijalne skrbi, školstva i nevladinog sektora koji će na ovaj način biti educirani i podržani za pružanje virtualne rane intervencije.“ 

Na konferenciji se obratila i majka djeteta, koje je korisnik usluga u MURID-u, o tome kako su se snašli u novoj situaciji te smatraju li da je virtualna rana intervencija vrijedna usluga i za budućnost. 

 Prve terapije bile su vrlo kaotične, i za nas roditelje, i za djecu. Odjednom nismo više dobivali fizičku podršku i smjernice nego smo morali naučiti slušati i čuti naše tete preko video poziva. One su nas korak po korak vodile i ohrabrivale u procesu pružanja podrške djetetu. 

Zahvaljujući MURID-u i virtualnoj podršci djeca nisu izgubila kontinuitet terapija koje su do tada primala kao ni vještine koje su kroz rad u MURID-u stekli, rekla je Valentina Mezdić Krajner. 

– Za sve obitelji koje imaju djecu s razvojnim teškoćama iznimno je važno da dobiju stručnu podršku što prije i da ona bude redovna. U situaciji pandemije koronavirusa, u kojoj je došlo do prekida pružanja usluga rane intervencije, pojavio se veliki rizik da će mnoga djeca time ostati uskraćena na pravo na ranu stručnu podršku. Posebno nam je drago da su stručnjaci MURID-a prepoznali važnost alternativnog načina rada i krenuli u omogućavanje rane intervencije obiteljima drugačijim, tj. virtualnim putem. UNICEF je prepoznao ovaj značajan iskorak MURID-a i podržao širenje znanja o virtualnoj ranoj intervenciji i izvan granica Međimurja, na brojne stručnjake i roditelje širom Hrvatske, ali i okolnih zemalja. 

Kroz naše partnerstvo omogućili smo online edukaciju te stručnu podršku za više od 950 stručnjaka, kao i informacije za roditelje, osiguravajući time kontinuitet podrške tijekom pandemije, ali i njenu kasniju primjenu za obitelji koje žive u ruralnim i izoliranim mjestima. Putem virtualne rane intervencija stručna pomoć može stići do sve djece kojima je potrebna, rekla je o ulozi UNICEF-a u ovoj priči Đurđicu Ivković, voditeljicu odjela za rani razvoj djece UNICEF- a, a povodom početka najnovije suradnje s MURID-om.

Platforma sadrži online edukaciju koja je namijenjena stručnjacima koji rade u području rane intervencije (edukacijski rehabilitatori, logopedi, radni terapeuti, fizioterapeuti, psiholozi i socijalni radnici). Svrha edukacije je jačanje kapaciteta stručnjaka za provedbu virtualne podrške u ranoj intervenciji. Pored edukacije za stručnjake, platforma sadrži i informacije o virtualnoj ranoj intervencije za roditelje. 

Na samom kraju konferencije predstavljeni su rezultati UNICEF-ovog istraživanja o ranoj intervenciji u Hrvatskoj iz 2019. godine.  Procjenjuje se da je u Hrvatskoj oko 25.000 (10,5%) djece u dobi od 0 do 5 godina koja imaju razvojna odstupanja ili teškoće u razvoju te su potencijalni kandidati za usluge rane intervencije u djetinjstvu. Međutim, UNICEF-ovo istraživanje iz 2019. pokazalo je da samo 3.000 djece, odnosno 12,1% djece kojoj su potrebne usluge rane intervencije u djetinjstvu, zaista iste i dobiva. Odnosno, tek jedno od osmero djece dobiva potrebne usluge. Pri tome, 15-25% obitelji koje primaju usluge rane intervencije u djetinjstvu žive u siromaštvu. 

Čak 6 županija u Hrvatskoj nema nikakve usluge rane intervencije (Dubrovačko-neretvanska, Zadarska, Koprivničko-križevačka, Požeško-slavonska, Ličko-senjska i Virovitičko-podravska). Usluge za romske obitelji i obitelji koje žive u udaljenim područjima i na otocima su uistinu nedostatne. 

Vlada RH je 2019. godine donijela odluku o osnivanju međusektorskog Povjerenstva za ranu intervenciju u djetinjstvu koje ima za zadatak uspostaviti sustav rane intervencije u Hrvatskoj, uključujući strategiju, standarde, akcijski plan i drugo. Temeljem toga, očekuje se da će među prioritetima nove Vlade svakako biti i hitno proširivanje usluga rane intervencije, a kako bi obuhvatile svu djecu koja na njih imaju pravo unutar prvih pet do sedam godina života, izvijestili su iz MURID-a. 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE