15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

U Murskom Središću su podsjetili kakvi su se kolači nekad pekli za proščenje

Međimurje je bogato kulinarskom tradicijom, a tradicionalno međimursko proščenje festival dobre hrane i proščenjskih kolača. Nekada kad je to bio važan događaj godine kolači su se pripremali danima unaprijed, od namirnica s gospodarstva, a ne dućana. Domaćeg brašna, masti, putra, sira, vrhnja, maka oraha, marmelade, zelja, jabuka.

Proščenja su danas zanemarena, svi smo se pogospodili, ne da nam se pripremati za druge. Više ničeg nismo željni pa su tako i proščenjski kolači počeli padati u zaborav u odnosu na recepte s interneta. Kolače koji lijepo izgledaju na slici, ali ni izbliza nisu ukusni kao domaći.

Mursko Središće kroz manifestaciju Ljeto uz Muru pokušava otrgnuti tradiciju pečenja proščenjskih kolača od zaborava. Svaka obitelj ima neki kolač kojim se ponosi i koji je omiljen i često na stolu.

Prošli smo štandove s kolačima koje su natjecatelji pripremili za ocjenjivanje. Birali smo one za koje smo sigurni da su često bili na stolovima za naših proštenja.

Za oko nam je prvo zapeo kolač koji je ispekao Zdravko Sabolić iz Štrukovca. Pitu od domaćih sastojaka, brašna, sira, maka. Voli spremati kolače, naučio je uz svoju mamu, a peče ih danas sa svojom suprugom. Podsjetio nas je kako su se kolači pripremali za proštenje nekada kada su se za stolom okupljale velike obitelji što je iziskivalo velike pripreme.

– Kolači su počeli pripremati i do četiri dana unaprijed. Nije bilo krema kao danas već sve samo domaće namirnice. Pripremljeni kolači čuvali su se na hladnom u podrumu, i nitko nije smio ni priviriti u podrum dok su se u njemu čuvali kolači, kazao je Zdravko.

Marija Golubić ispekla je pogače sa zeljem i jabukama. To su bili ljetni kolači za žetvu, kad su ljudi puno fizički radili na mašinarama i te pogače imale su poseban okus nakon iscrpljujućeg posla A i proštenje u Murskom Središću bilo je u doba žetve pa su te pogače imale poseban status.

Pekla ih je i Marijina mama i u čast svojih roditelja nazvala ih je Zlatek i Marica po imenima svojih roditelja od milja.

Darinka Krklec iz Križovca donijela je još jedan tradicionalni kolač mjesece s orasima, kolač za koji je potrebno puno oraha. I taj kolač je bio nezaobilazni na proščenjskom stolu za koji se peklo sedam, osam vrsta kolača čija priprema je u Križovcu počela dva-tri dana prije slavlja.

Miljenka Sršan iz Murskog Središća ispekla je salenjake, starinski kolač koji se pekao najviše za kolinje, zbog dostupnosti sala, ali i za veća slavlje kao što je proščenje.

Ružica Škvorc pak je za svoje ružice dobila na natjecanju i prvu nagradu. Kako i ne bi kad je svoje ružice s češnjakom od  servirala u košari od ispečenog tijesta, lijepo oblikovanoj od traka tijesta pletenih u košaru.

Osim proščenjskih kolača na šetnici uz Muru bilo je i obilje domaćih proizvoda, voćnih rakija, vina od kupina, bučinog ulja, rezanaca sireva, domaćih sapuna i ručnih radova.

Članice Društva žena Mursko Središće na sajmu domaćih proizvoda ponudile su obilje proščenjskih kolača s kojima se nisu natjecale, ali su prikazale koliko je vrsta nekada bilo na domaćem stolu. Posebno su ponosne na svoju pitu s lukom i sirom.

Pažnju nam je privukao i štand OPG-a Škvorc iz Vratišinca s brojnim voćnim rakijama i likerima između ostalog od trešnje, višnje, jabuke, šljive, zelenog oraha, breskve i medice.

Zlatko peče voćne rakije od plodova voća iz svog hektar velikog voćnjaka, a prodaje ih po sajmovima diljem Hrvatske. Voćne rakije i likere vole i domaći i turisti. Do sada je obišao sve sajmove od Dubrovnika do Istre, a i brojne kontinentalne sajmove, a opskrbljuju i ugostiteljske lokale.

Dobro je da se održavaju ovakve manifestacije, jer na njima i oni koji proizvode i nude, kao i oni koji traže i kupuju mogu u direktnom kontaktu kušati i odabrati.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE