Radovan Marčec iz Nedelišća: Bonsai sam prvi put vidio u filmu Karate Kid

Radovan Marčec
- Za bonsai treba imati živce i viziju. ističe Radovan Marčec

– Moji prvi susret s bonsai drvcima je bio 1994. godine. Počeci su bili teški jer u Hrvatskoj tada nije bilo nikakve literature, nismo još doma imali ni svaki svoje računalo da bi mogli doći do nekih informacija.  Zamah u svemu tome dogodio se prije nekih deset, dvanaest godina. Tada sam neke stvari spoznao, rekao bih “internetski progledao” i shvatio što Japanci i Kinezi koji su roditelji ove umjetnosti rade i kako oblikuju bonsai. prisjeća se svojih početaka bonsaist Radovan Marčec iz Nedelišća.

Zaljubljenika u bonsai svijet Marčeca upoznali smo nedavno na bonsai izložbi organiziranoj u Centru za kulturu Čakovec, gdje je bio gost izložbe Adriana Horvata, bonsaiste iz Čakovca.

U razgovoru s Radovanom saznali smo i razloge koji su ga potakli da krene u čarobni svijet ovih simpatičnih drvca:

– Po duši sam ljubitelj prirode, gljivarenja, šetnje po šumama. Otac mi je bio lovac pa smo puno hodali po prirodi. Doma je uvijek u dvorištu bilo uvijek nešto zeleno, bake su uvijek “nekaj” sadile, pa su mi ti “zeleni prsti, zeleni geni kak bi rekli mi bonsaisti” valjda oduvijek bili u meni.  Bonsai sam prvi put vidio u filmu Karate Kid. Taj film zapravo i većina ljudi spominje kad se prisjećaju gdje i kako su po prvi puta vidjeli bonsai. I mene je to zainteresiralo, pa sam počeo istraživati taj svijet.

Radovan Marčec

U zbirci 80 bonsaia

* Kako nastaje vaše zbirka?

– Moja zbirka trenutno broji negdje oko 80 bonsaia. Na izložbi u Čakovcu sam ih predstavio tri. Oko 70 posto mojih drva su tzv. yamadori, stara drva vađena iz prirode koja su bila oštećena, ili posječena dvaput-triput, bilo da je traktor dvaput prošao preko njih ili su ih s motorkama rezali. Onda se to drvo mučilo nekoliko godina, bilo krivudavo, a ako se uspjelo izvaditi ono je bilo potencijalni materijal za bonsai.

* Što osim strpljenja treba za oblikovanje bonsaia?

– Morate imati živce i viziju. Imati to drvo u glavi. S vizijom vidjeti kako bi ono moglo izgledati par godina unaprijed. Treba dobro promisliti kad se neka grančica želi odrezati. Jer ako nešto krivo odrežete, onda možda taj dio treba ponovo stvarati narednih deset godina.

Radovan tradicionalno izlaže u Ludbregu na sajmu cvijeća. Dosad je sudjelovao posljednje tri godine, a planira i ove godine kada će po prvi puta biti organizirane i radionice. Sve zainteresirane upoznat će s ožicavanjem, rezanjem i presadnjom bonsaia. Sajam u Ludbregu održava se prvi tjedan u svibnju.

foto: rr

bonsai Radovan Marčec

Ostavi komentar