Psihošpancir 2019. Čakovec – Varaždin: Ovogodišnji Psihošpancir počinje tribinom Medijska pismenost

Psihošpancir je konferencija koju četvrtu godinu za redom organizira Društvo psihologa Varaždin uz suorganizaciju Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i Sveučilišta Sjever SC Varaždin. Na konferenciju poziva  psihologe, psihijatre  i ostale stručnjake koji se bave mentalnim zdravljem da širokoj stručnoj javnosti i svim zainteresiranim građanima održe predavanja i radionice koje će koristiti povećanju osobne ili profesionalne kompetentnosti naših građana.

Prošle godine na Psihošpanciru je bilo 140 predavača šetača iz cijele Hrvatske , ove godine dolaze u istom broju. Na predavanjima i radionicama  sudjelovalo je više od 1300 građana. Sudjelovanje na konferenciji potpuno je besplatno za sve sudionike.

Zahvaljujući  psiholozima, psihijatrima i liječnicima drugih specijalnosti , medicinskim sestrama/tehničarima i primaljama, edukacijskim rehabilitatorima, logopedima, socijalnim pedagozima, novinarima, pravnicima, dramskim pedagozima i stručnjacima drugih struka ,  ove godine održat će se više od 100 sati različitih sadržaja u tri dana održavanja Psihošpancira.

„Zadovoljni smo sudjelovanjem sve većeg broja struka na Psihošpanciru, a  ove godine imamo odličnu suradnju s Hrvatskom komorom primalja i Hrvatskom komorom edukacijskih rehabilitatora, Hrvatskom udrugom medicinskih sestra u palijativnoj skrbi i Hrvatskom udrugom za promicanje primaljstva, udrugom Sve za nju, koje sudjeluju u programu s većim brojem interesantnih  predavanja.

Psihošpancir je bodovan od svih strukovnih komora.  Ove godine veći broj znanstvenika Instituta za društvena istraživanja Ivo Pilar iz Zagreba prikazuje rezultate svojih istraživanja . Psihošpancir organiziramo uz dobru suradnju i potporu gradova i županija, strukovnih komora i društava te Naklade Slap.

Ovogodišnji Psihošpancir započet ćemo tribinom Medijska pismenost na kojoj će svojim izlaganjima sudjelovati politolog  dr.sc.Nikola Baketa,etnolog  dr.sc. Sandi Blagonić, novinarke  Aleksandra Ličanin i Marija Barić i Živko Mišević, spec.psihijatar . Tribina je namijenjena novinarima, studentima novinarstva i ostaloj zaintesiranoj publici. Uvodna  predavanja održat će prof.dr.sc. Zoran Zoričić, prof.dr.sc.Dubravka Miljković i prof.dr.sc.Ante Bagarić, a nakon njih slijedi čitav niz zanimljivih predavanja i radionica, predstavljanja knjiga. Brojna predavanja i radionice koriste povećanju znanja ili stjecanju vještina u nošenju s nekim životnim situacijama kao što su krizne situacije, gubitci, stres ili povećanju kompetencija za rješavanje životnih  problema ili stjecanju vještina  u međuljudskim odnosima. Predavanja i radionice   održat  Željka Kamenov, Anita Lauri Korajlija, Gordana Kuterovac Jagodić,Predrag Zarevski, Andreja Brajša Žganec, Inge Vlašić Cicvarić,  Josip Lopižić, Gordana Kamenečki, Boris Blažinić , Helena Sveško Visentin, Karin Kuljanić, Tanja Pureta, Željka Pantić, Siniša Brlas, Ljilajana Mikuš, Andreja Bogdan, Berta Bacinger Klobučarić i brojni drugi psiholozi,  a od psihijatara sudjeluju Zoran Zoričić, Ante Bagarić, Herman Vukušić, Slavko Sakoman,  Irena Rojnić Palavara, Mario Mikulan,  Vinko Čatipović, Živko Mišević, Duje Barišić, Andreja Prošev  i kao i liječnici drugih specijalnosti.

Psihošpancir organiziramo uz dobru suradnju i potporu gradova i županija, strukovnih komora i društava.

Na Psihošpanciru se uz brojne teme iz opće psihologije  već tradicionalno održavaju tematski simpoziji: simpozij Psihologija sporta i rekreacije, simpozij Psihologija za poduzetnike, simpozij Sestrinstva, te poseban okrugli stol  namijenjen učenicima srednjih škola na kojem će se predstaviti studiji psihologije i studij  Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta.

Simpozij Psihologija za poduzetnike namijenjen je svima koji  se bave poduzetništvom ili planiraju otvoriti vlastito poduzeće, ali i svim zainteresiranim građanima. Predavači su psiholozi  i drugi stručnjaci s bogatim iskustvom u upravljanju ljudskim resursima i vođenjem tvrtki kao Boris Blažinić, Željka Kamenov, Matej Sakoman, Aco Momčilović i dr.

Za sportaše, trenere i svima koji se vole baviti sportom, rekreacijom i sportskim temama svake godine pripremamo simpozij Psihologija sporta i rekreacije pa nam ove godine dolazi Sandra Šučurević, Monika Vandero Humljan i Monika Vidaković iz Mentalnog treninga Zagreb, a uz njihove radionice zanimljiva predavanja održat će Matej Fiškuš, Davor Trokter i drugi psiholozi.

Simpozij Sestrinstva okuplja medicinske sestre i tehničare s temama iz sestrinstva,  palijativne skrbi i primaljstva, a ove godine uz Marijanu Neuberg, Irenu Canjuga,  Valentinu Novak, Renatu Marđetko , Nataliju Dumbović, Karmen Cecarko, Eriku Spirić,  sudjeluju u programu i studenti Sestrinstva sa Sveučilišta Sjever.

Psihošpancir se održava uoči Tjedna  psihologije,   manifestacije koju je u Hrvatskoj pokrenulo  Hrvatsko psihološko društvo 2008. godine. U tjednu koji ove godine počinje 18.veljače psiholozi u cijeloj Hrvatskoj održavaju predavanja, radionice, tribine i slične besplatne sadržaje za građane nastojeći promovirati struku  i pokazati svu širinu djelovanja psihologa u zajednici.  U prošlom 11. tjednu  u manifestaciju se uključilo  preko 750 psihologa , s preko 1000 događanja na oko 375 lokacija u preko 100 hrvatskih gradova i mjesta uz dobru medijsku prezentaciju svih događanja. Osim Psihošpancira Tjedan psihologije ima još jednu veliku manifestaciju –Rijeku psihologije .

Hrvatska psihološka komora suorganizator je Tjedna psihologije i u tom tjednu u velikom broju gradova provodi akciju Mjerenje raspoloženja. Na javnim mjestima građani mogu u neposrednom kontaktu s psiholozima provjeriti kako su raspoloženi i dobiti povratnu informaciju i savjet kako mogu poboljšati kvalitetu života ili riješiti neki konkretan problem. Rezultati prošlogodišnjih akcija Mjerenje raspoloženja ukazuju da

  • 30% stanovništva ima teškoća u nošenju sa životnim problemima i emocionalnom prilagodbom, lošije su raspoloženi u toj mjeri da im razina stresa kojoj su izloženi umanjuje kvalitetu njihovog života.
  • 12% stanovništva nezadovoljno je kvalitetom života koji imaju, njihov je život daleko od onog što bi nazvali idealnim, nisu zadovoljni uvjetima života i onim što im život donosi.
  • 6% stanovništva treba stručnu pomoć u nošenju sa životnim problemima.
  • 2,5% stanovništva zaokupljeno je crnim mislima i osjećaju se nekompetentni za rješavanje životnih problema, često ili gotovo uvijek misle da bi si mogli nauditi
  • Psihošpancir

 

 

 

Ostavi komentar