15.6 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Prodaja zemljišta na bivšoj vojarni pomirila gradonačelnika Kovača i župana Posavca

Županijska skupština Međimurske županije na sjednici u četvrtak većinom glasova donijela je odluku o prodaji 10 parcela za vojarne ukupne veličine nešto manje od 100.000 četvornih metara, od čega očekuju prihod od 21 milijun kuna. Grad Čakovec će se uključiti u komunalno opremanje uz pomoć državne potpore od preko 10 milijuna kuna

Još u mandatu Vlade Ive Sanadera 2007. godine, kad su mnoge vojarne po Hrvatskoj proglašavale neperspektivnim, a vojska modernizirala i reorganizirala po NATO standardima, zemljišta i zgrade bivših vojarni davale su se na raspolaganje jedinicama lokalne samouprave na čijem teritoriju su se nalazile. Ondašnja Vlada Ive Sanadera je na sjednici u Čakovcu bivšu vojarnu dala na raspolaganje Međimurskoj županiji.

U međuvremenu su objekti bivše vojarne revitalizirani u obrazovno razvojne institucije: Međimursko veleučilište, studentski dom, razvojne institucije kao što su REDEA, Tehnološko-inovacijski centar Međimurje i druge. No uz pripadajuće zgrade tu je i oko 70 hektara zemljišta za poslovnu namjenu koji je nazvan Poslovni park Međimurje.

No premda se radi o najatraktivnijem kompleksu zemljišta u Međimurju, prodaja zemljišta ne ide brzo. U stvarnosti se radi o pašnjacima, bez sve potrebne komunalne infrastrukture.

Međimurska županija nije u istom položaju kao općine i gradovi u opremanju komunalne infrastrukture. U njihovoj je nadležnosti ubiranje komunalnog doprinosa iz čega se onda može financirati komunalno opremanje. Županija tu nadležnost nema. Dakle, kad i ako proda zemljište na području vojarne, komunalno opremanje je u nadležnosti Grada Čakovca na čijem području se nalazi spomenuto zemljište.

Najveći interes Županije je prihod od prodaje zemljišta koji ide u proračunu za iduću godinu.

Mladena Novaka, predsjednika Skupštine Međimurske županije, zamolili smo za pojašnjenje zbog čega je čak deset parcela ukupne veličine oko 94.000 metara četvornih u postupku za pokretanje javnog natječaja za prodaju.

– I ovaj put razlog su prihodi u proračun, koji su procijenjeni na 21 milijun kuna, ali ovaj put prodaja zemljišta trebala bi biti puno realnija jer se prišlo sustavnijoj pripremi. Priprema se plan komunalnog opremanja zemljišta uz pomoć Ministarstva gospodarstva – kazao je Novak.

Naime, komunalno opremljeno zemljište veći je mamac za investitore od zemljišta koje je gola livada. Na komunalno opremljenom zemljištu investitori odmah mogu početi podizati svoju investiciju. Ako se to dogodi, koristi od toga imali bi i Čakovec i Međimurska županija.

U javnosti se šuška o dolasku jačeg investitora iz automobilske industrije, ali i o većem logističkom centru. U Međimurju se u toj zoni već rade dijelovi za automobilsku industriju u LTH, koji je već ranije kupio zemljište i podignuo svoj pogon u Čakovcu u spomenutoj poslovnoj zoni, a sada se i širi.

Očekuje se prihod od 21 milijuna kuna za krpanje županijskog proračuna

Tko sada kuca i na čija vrata – na vrata Grada Čakovca ili Međimurske županije – pokazat će rezultat prodaje zemljišta na javnom natječaju. Radi se o specifičnoj situaciji za realizaciju investicije u poslovnoj zoni na području bivše vojarne.

Realizira li prodaju zemljišta, Međimurska županija će dobiti značajnu injekciju od predviđenih 21 milijun kuna. Župan Matija Posavec kazao je kako će objaviti javni natječaj za prodaju više parcela i slijedom toga vidjeti interes za kupnju. Na pitanje Međimurskih novina postoji li konkretni poduzetnici koji se interesiraju za te parcele, župan je kazao “da ih imaju i da se razgovori vode u raznim segmentima”.

– Zanimaju samo dvije stvari – da to budu investicije iz proizvodne djelatnosti i da se čuva dostojanstvo radnika – kazao je župan. Na pitanje jesu li gradilišta koja se navode kao pašnjaci komunalno opremljena, župan je odgovorio “da je komunalna infrastruktura na dijelu koji prodaju uvedena, iako će kroz nekoliko dana Grad Čakovec potpisati jednu donaciju, potporu od strane države u iznosu od preko 10 milijuna kuna upravo za razvoj infrastrukture”.

Na marginama Skupštine u razgovoru s novinarima spomenuo je da je njegova želja dolazak autoindustrije, a na pitanje je li mislio ozbiljno ili se šalio kad je spomenuo BMW, samo se nasmijao.
No da netko stoji iza vrata i čeka da se zemljište stavi u prodaju, jasno je čim su u dogovor ušli Županija i Grad Čakovec. Bila bi to win – win situacija i za Čakovec i za Međimursku županiju, ali uz asistenciju državne vlasti. Dovođenje velikog investitora svi bi mogli prikazivati kao svoju zaslugu, državna vlast jer je pomogla pri komunalno opremanju, Grad Čakovec koji bi dobio veliku investiciju na svom području i oprihodovao komunalni doprinos, a Županija bi u tom slučaju dobila značajan prihod od prodaje u svoj proračun.

Vijećnici Županijske skupštine većinom glasova, uz samo 4 protiv, poduprli su odluku o prodaji zemljišta. Izričito protiv svake prodaje bio je Franjo Cimerman (HDS) koji je kazao da se s jedne strane prodaje priča o području vojarne kao Centru znanja, a s druge se dovodi prljava industrija. No čini se da se politika vodi na dvije razine. Predstave za javnost su u Županijskoj skupštini, a prave igre vode se na drugoj višoj razini, gdje interes pobjeđuje sve druge razlike.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE