6.9 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

PRIJETI NAM POSKUPLJENJE SMEĆA: U Hrvatskoj nema dobre spalionice, plastiku bi trebalo voziti u Beč?

Izgleda da se mi na sjeveru jedini u Hrvatskoj brinemo, ali i zabrinjavamo zbog otpada. Iako smo najbolji u razvrstavanju otpada u zemlji, sve više isto postaje za sve nas “kazna”, jer što smo bolji to nam više prijeti poskupljenje ove usluge.

Politika koja “zapovijeda” komunalnim tvrtkama u drugim dijelovima zemlje i dalje ovaj problem uopće ne rješava, već ga stavlja pod tepih kako bi građani i dalje plaćali “nešto sitno” 50-100 kn za odvoz nerazvrstanog smeća, kod nas je počeo “mali rat” oko zbrinjavanja otpada.

Ovoga puta, polazište je aktualna izjava varaždinskog gradonačelnika, Ivana Čehoka. Naime, gradonačelnik je izjavio kako Čakovčanci marljivo odvajaju i peru plastične čašice, a onda sav otpad završi na vrhu saniranog odlagališta u Totovca u istom košu s ostalim smećem. Samim time, podrugljivo je poručio da građani to rade bez veze, odnosno da ČAKOM ne zbrinjava plastiku kako bi to trebalo, te tako štedi 1000 kuna po toni.

– To može jer ima u Totovcu svoju deponiju, “spustio” je varaždinski gradonačelnik kao što to on često zna kada je Međimurje i Čakovec u pitanje, iako je ovdje kod nas godinama zarađivao kruh, pa i onda kada je bio Uskokov optuženik i “persona non grata” u Varaždinu.

Plastika odložena na vrh smetlišta Totovec da se izbjegne kazna

Reakciju iz ČAKOM-a nije dugo trebalo čekati.

– Istina je da smo mi u ČAKOM-u na vrh “piramide” odložili vreće s plastikom koju smo godinu dana držali na privremenoj skladištu, objasnila nam je direktorica ČAKOM-a, Snježana Tkalčec Avirović. Naime, prijetila nam je kazna od 100-300.000 kuna jer smo na skladištu imali taj otpad dulje od godinu dana i jednostavno, kako bi izbjegli kaznu, taj smo otpad morali maknuti.

Iako za većinu građana riječ plastika podrazumijeva općenito svu plastiku, za komunalce ona znači još podosta vrsta otpada (ima je 50-tak vrsta) zavisno o kemijskom sastavu. Drugim riječima, mi svu plastiku stavljamo u istu vreću koja se na odlagalištu još dodatno selektira. Dio selektirane može se prodati na tržištu i tako zbrinuti, no dio nje, poput ove koja je završila na vrhu “piramide” u Totovcu, jednostavno, nitko ne želi ne kupiti, ni preuzeti badava. Naime, nema gdje s njom, jer država naprosto to nije utanačila svojim pravilnicima. Po svom sastavu, ona u sebi nema ništa vrijednoga, već se može jedino spaliti. Put do spalionice je, kako sada stvari stoji, izrazito dug i što je još važnije, preskup.

Naša država i resorna ministarstva, lijepo su donijeli Zakon prema kojem smo svi mi dužni odvajati i selektirati komunalni otpad. I ne samo to, Zakon propisuje i kazne ako ne poštuje. E sad, zna se tko i kako će selektirati, kako prikupljati, kako odvoziti, no nigdje ne stoji i ne piše gdje u konačnici taj otpad mora završiti. Od komunalnih poduzeća, traži se da imaju dokumentaciju od početka do kraja, dakle od dokumentacije koja svjedoči o prikupljenom komadiću plastike do dokumentacije kojom se dokazuje kako je taj komadić zbrinut na legalan i po okoliš neškodljiv način. Nigdje ne piše kako i gdje će se komadić zbrinuti, već samo iznos kazne ako se to ne napravi. S druge strane, otpad se uništiti može jedino u spalionicama.

U cijeloj našoj zemlji danas trenutno djeluju dvije spalionice koje ispunjavaju sve zakonske propise za spaljivanje takvog otpada. No, da bi se plastični otpad tamo dopremio, komunalcima ga trebaju dodatno pripremiti.

– Konkretno, svu tu plastiku koju želimo poslati u spalionicu najprije moramo usitniti, zdrobiti na veličinu od 20-25 mm, dopremiti o svom trošku do spalionice i onda još platiti 70-tak eura po toni za spaljivanje. Nama, najbliža spalionica je u Beču, koja se nalazi u samom središtu grada i nikome ne smeta niti se tko tamo buni protiv nje, no tamo je cijena spaljivanja po toni 80 eura. Sve to, jednom riječju, vodi ka poskupljenju javne usluge prikupljanja komunalnog otpada.

A kako bi se to izbjeglo, ističu u ČAKOM-u, jednostavno su pribjegli, najjednostavnijem i za sada, još uvijek legalnom postupku zbrinjavanja.    

– Što se Čakoma tiče, sav razvrstani plastični otpad koji prikupimo, najprije sortiramo, a onaj dio koji se može zbrinuti zbrinjavamo i to po najpovoljnijim uvjetima na tržištu. Preostala plastika, za koju ne postoji mogućnost zbrinjavanja privremeno smo odložili na odlagalište.

Odložena plastika nije zakopana, odložena je u vrećama i ako se jednog dana, kaže, steknu uvjeti za njeno zbrinjavanje, lako se može uzeti.

Uz naše dvije spalionice i treću koja je u pripremi ukupni kapaciteti za spaljivanje otpada iznosit će 50-60 tisuća tona, dok Hrvatska godišnje proizvede od 220-250 tisuća takvog otpada, ističe, Saša Avirović, tehnički rukovoditelj ČAKOM-a. Već sada se vidi kako će neminovno doći do povećanja cijene odvoza otpada. Druga pak je stvar, što su za spaljivanje smeća zainteresirane samo cementare kojima guma i plastika odgovara u sastavu cementa. Kako se u Hrvatskoj slabo gradi, cementa nam i ne treba puno, pa ni nema potrebe za dodatnim otvaranjem cementara.

Dvije različite Hrvatske

Opet se vraćamo na našu stalnu temu o postojanju dvije Hrvatske u jednoj zemlji. Naime, postavlja se logično pitanje zašto samo sjever Hrvatske koji je inače lider u selektiranju smeća ima problema s odlaganjem.

Zašto samo na sjeveru Hrvatske na teren izlaze inspekcije, gotovo, pa svaki mjesec i zašto zakon vrijedi samo kod nas, a ne i u Dalmaciji, Zagrebu i mnogim drugim dijelovima zemlje.

– To bi i mi htjeli znati i na to pitanje treba odgovoriti netko drugi, poručili su iz ČAKOM-a na kraju.

Međutim, taj odgovor “od drugih” nikako da dođe i sve bliže smo tome da dobijemo “penale” od Europske unije zbog toga što mnogi i dalje ne rade nikakve pomake na odvajanju i kvalitetnom zbrinjavanju smeća.

Što će biti za dvije-tri godine ostaje za vidjeti, ali ne bi se začudili da će se sve opet svaliti na leđa građana u vidu znatnog povećanja računa i to ponajviše u Međimurju, dok će se neki drugi opet nekako “izvući”.

FOTO: Zlatko Vrzan

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE