1.2 C
Čakovec
Četvrtak, 18 travnja, 2024

U Pušćine dostavili preko 2000kg čepova: Udruga oboljelih od leukemije i limfoma pomaže potrebitima

U četvrtak 14. listopada je Čistoća Zadar i Hrvatska udruga leukemija i limfomi Zadar dostavila 2150 kilograma plastičnih čepova u Pušćine.

„Dan za čep“ pokrenuo je HULL Zadar 15. veljače kao jedan podsjetnik za jedinstvenost i važnost ove prakse odnosno kako bi se istaknulo da otpad može biti koristan te može biti sredstvo plaćanja.

Kroz druženje i pričanje o tome, najvažnije je smanjiti otpad i pomoći pri kupnji skupih lijekova, a sve što treba napraviti je – donijeti mali plastični čep.

Od najmlađih do najstarijih, svi mogu sudjelovati te biti jedni drugima primjer i poticaj. HULL Zadar uključio je sve vrtiće, mnoge škole, društveno odgovorna poduzeća i građane pojedince te su rezultati svakim danom sve bolje pa se i stvara navika odvajanja otpada.

Primjerice, Gradska knjižnica Zadar je u svojim programima-događanjima uvela praksu kako ulaznica iznosi jedan plastični čep. Sve su to potaknuli predstavnici HULL Zadar (Igor Blaslov)  i Čistoće Zadar (Vesna Đili, pomoćnica direktora Sektora za zaštitu okoliša i edukaciju Čistoća Zadar) koji rade sjajan posao. Osim građana Zadra u akciju su se uključili i građani s otoka te okolnih gradova pa se u Zadru uspješno nastavlja Dan za čep.

Prikupljeno više od 360 000 kg plastičnih čepova

Od 2013. godine pa do danas prikupljeno je više od 360 000 kilograma plastičnih čepova, pomogli mnogima u kupnji lijekova, medicinskih pomagala te u liječenju.

Svaka pošiljka se odvozi u Pušćine gdje se moraju upakirati u big bag vreće od 1000 litara (oko 320 kg) te se predaju komunalnom poduzeću ČAKOM koji zatim izdaje vagarinku i prateći list. Na temelju istih udruga traži ovlaštenog otkupljivača plastičnih čepova (trenutno Drava International Osijek) te za 1 kg čepova dobe 1,5 kn. Prošle godine poštom je stiglo preko 900 paketa, a ukupno se u akciju uključilo više od 1200 subjekata.

-Akcija je prepoznata diljem Hrvatske, no međutim veliki nedostatak je nerazumijevanje odgovornih u pojedinim komunalnim poduzećima (kao npr. Zagreb) koji ne odgovaraju na naše zamolbe i ustupanje sabirnih mjesta (reciklažno dvorište) kako bi se građani lakše i još više uključili, poručili su iz Udruge oboljelih od leukemije i limfoma iz Čakovca.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,205FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE