4 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Oko 2300 učenika i 150 učitelja uključeno u projekt „Trening životnih vještina“

Zahvaljujući velikim preventivnim i pozitivnim učincima program „Trening životnih vještina“, koji je uveden u sve osnovne škole u 2016. godini, nastavlja se provoditi i u ovoj školskoj godini.

Tim su se povodom 26. rujna u sportskoj dvorani Osnovne škole Belica okupili učitelji, razrednici i stručni suradnici na stručnom skupu za provoditelje programa.

– Pilot projekt koji je prvotno uveden za učenike 4. razreda svih osnovnih škola u našoj županiji pokazao se vrlo uspješnim, te smo zahvaljujući zadovoljnim učenicima i učiteljima nastavili i nadogradili program u koji su od ove školske godine uključeni i učenici 5. razreda – rekla je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, ujedno i predsjednica Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Međimurske županije koji je zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije potaknuo ovaj školski preventivni program.

Oko 2300 učenika i 150 učitelja uključeno u projekt!

Informiranje o štetnosti rizičnih ponašanja i konzumiranja cigareta, alkohola i droge, razvijanje samopouzdanja, sposobnost donošenja odluka, ali i razvijanje komunikacijskih vještina i rješavanje konflikata, samo su neki od ciljeva kojima se želi educirati mlade naraštaje.

– Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije je osmislio i prvi uveo spomenuti projekt, stoga njihovi stručnjaci sudjeluju u pripremi i edukatori su našeg programa. Bitno je istaknuti da se projekt za sada provodi samo u Međimurskoj, Zadarskoj i Primorsko-goranskoj županiji – naglasila je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Marina Payler-Pal.

Edukaciju za provoditelje programa provela je profesorica defektologije Božena Galoić Cigit, u suradnji sa suradnicama iz međimurskog Zavoda Dianom Uvodić-Đurić i Bertom Bacinger Klobučarić.

– Trening životnih vještina sastoji se od 8 radionica u sklopu satova razrednika, koje provode učitelji 4. razreda i razrednici 5. razreda zajedno sa stručnim suradnicima. Razvijanjem svjesnosti mladih, odnosno razvijanjem svih dječjih kompetencija nastojimo spriječiti stvaranje rizičnih ponašanja – objasnila je županijska koordinatorica preventivnih programa Andreja Zadravec Baranašić, koja je otvorila skup zajedno s domaćinom ravnateljem OŠ Belica Antunom Žulićem.

Što mlade može zaštiti od rizičnih ponašanja, aktualnosti u svijetu ovisnosti u Međimurju, način pripreme i izrade radionica u grupama, rezultati evaluacije i osvrt na provedeni program u školskoj godini 2016./17., dio je tematike i održanog stručnog skupa, a sakupljeno iskustvo i znanje će 150 učitelja prenijeti na oko 2300 učenika međimurskih osnovnih škola uključenih u projekt.

Izvor i foto: Međimurska županija

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE