11.7 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Odgojateljice u vrtiću na popisu deficitarnih zanimanja: U privatnim vrtićima počele raditi i učiteljice?

Broj učiteljica razredne nastave raste, dok je teta u vrtiću sve manje. Najveći problem imaju privatni vrtići koji imaju manje plaće od gradskih, pa se prema tome većina teta javlja na gradske natječaje. To pokazuje i statistika Zavoda za zapošljavanje na listi deficitarnih zanimanja u Hrvatskoj upisala je i odgojitelje u vrtiću. 

Prema zadnjim službenim pokazateljima, krajem kolovoza 2018. godine u evidenciji Područnog ureda Čakovec bilo je 80 učitelja/učiteljica razredne nastave u osnovnoj školi te 15 odgojitelja/odgojiteljica predškolske djece. Što se tiče potreba za radnicima za iste profile u razdoblju od siječnja do kolovoza 58 učitelja/učiteljica razredne nastave te 82 odgojitelja/odgojiteljice predškolske djece.

Razgovarali smo s ravnateljicom Dječjeg vrtića Žibeki Ljubicom Železnjak, koja je u privatnom sektoru više od 20 godina. Glavno sjedište je u Čakovcu, a vrtići su još u Brezju i Pribislavcu koji upisuju ukupno 235 djece. Od ukupno 35 zaposlenih, 22 su odgojiteljice. Žibeki su uz vrtić Fijolicu u Prelogu, te Cipelicu iz Čakovca, ušli nedavno u europski projekt Za obitelj prema kojem bi morali zaposliti još četiri odgojitelja, te dva kuhara.

– Gradski i privatni vrtići nisu isti jer su u privatnom sektoru plaće manje. Zbog toga su i u ovom projektu gradski vrtići prvi pokupili vrhnje. Ipak, mi smo se snašli, pa smo tako zaposlili dvije učiteljice razredne nastave, te dvije iz Nove Gradiške koje su silom prilike ostale živjeti i raditi u Čakovcu – rekla je ravnateljica Železnjak.

Javlja se paradoksalna situacija u kojoj se u privatnim vrtićima na području Međimurske županije umjesto odgojitelja na natječaje javljaju učiteljice razredne nastave koje ne mogu pronaći posao u struci. Prema zakonu, učitelji mogu biti na određeno zaposleni 5 mjeseci, a ako se na idućem natječaju nitko ne javi, posao u vrtiću je njihov.

U nastavku naša sugovornica pojašnjava zašto je došlo do takvog nesrazmjera između predškolskog odgoja i razredne nastave. Kao problem je ravnateljica Železnjak istaknula neusklađenost obrazovnog sustava i tržišta rada.

– Upitan je sustav školovanja koji ne prati stvarne potrebe. Previše dugo smo obrazovali učitelje koji su čekali smjenu generacije, a kvote su za predškolski odgoj uvijek bile manje – kazala je.

Rješenje problema postoji, a krije se u kvotama na Učiteljskom fakultetu, koji treba povećati broj studenata na predškolskom odgoju.

– Ako se ovakav trend nastavi, sljedeće godine odgojitelja će biti još i manje. Jedino kako se ova situacija može promijeniti, jest da se kvote na Učiteljskom fakultetu povećaju ili da dođu odgojitelji iz drugih krajeva Hrvatske. Uvijek postoje one koje će diplomirati i tražiti posao, iskreno se nadamo da će se to i dogoditi – kazala je završno ravnateljica.

Osim generalnog problema nedostatka odgojitelja, na vidjelo je izašao i problem “biranja posla” zbog plaća i uvjeta rada. Javni vrtići imaju osiguran prostor, te hladni pogon za razliku od privatnih vrtića koji imaju svoje troškove, od režija do plaća, a nešto vlasnik kao poduzetnik naravno da želi i zaraditi.

Sve to dovodi do manjih plaća u privatnom sektoru za razliku od gradskih ili općinskih vrtića u kojima se kompletno troši novac poreznih obveznika, puno su veći proračuni, pa se na plaćama ne mora štedjeti.

Paradoks: Država stimulira školovanje teško zapošljivih, a naplaćuje traženo zanimanje

Što se događa s upisnim kvotama pitali smo prodekanicu Učiteljskog fakulteta Zagreb, Odsjek u Čakovcu, Blaženku Filipan Žignić.

Upisna kvota za redovne studente na Učiteljskom studiju bila je 70, a na redovnom odgojiteljskom studiju 30. Na izvanrednom odgojiteljskom studiju kvota je bila 60.

U ljetnom upisnom roku ostalo je još nekoliko mjesta na svim studijskim programima – kaže Blaženka Filipan Žignić.

Na jesenskom roku prijavljeni kandidati postoje na svim studijskim programima, a točan broj upisanih na učiteljskom odnosno odgojiteljskom studiju, redovnom i izvanrednom znat će se tek nakon što se upišu kandidati koji su stekli pravo upisa, odgovorila je prodekanica.

Prema tome, država i dalje podržava školovanje učitelja razredne nastave u Čakovcu iako je vidljivo da ih ima previše na tržištu rada. Umjesto da se upisne kvote prilagode stanju stvari i u nekoliko narednih godina upisuje više odgojitelja, a manje učitelja razredne nastave na državni trošak, kako bi se dodatno stimuliralo ovo zanimanje, to se ne događa.

Kulminacija nedostatka stručnog osoblja u vrtićima mogla bi uslijediti vrlo brzo jer se povećava njihov broj zbog sve većeg broja, kao i dvosmjenskog rada, a premali broj njih se školuje za ovo traženo zanimanje.

Foto: Zlatko Vrzan

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE