Miljenka Radović iz Udruge DOSTI: Osobama s invaliditetom posvećujemo kvalitetu života

Ujedinjeni narodi proglasili su 3. prosinac Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, a UN-ova Komisija za ljudska prava svojom rezolucijom od 5. ožujka 1993. godine pozvala je sve zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.

Na tu temu razgovarali smo s Miljenkom Radović, predsjednicom Društva osoba s tjelesnim invaliditetom MŽ (DOSTI) koja nam je rekla: – Nastojimo raditi u danim okvirima na našim osnovnim zadaćama. Moram istaknuti da je bez suradnje s jedinicama lokalne i područne samouprave teško očekivati bilo kakve pomake u povećanju kvalitete i kvantitete usluga koje se pružaju osobama s invaliditetom. Jedinice lokalne i područne samouprave moramo stalno podsjećati da na njihovom području žive osobe s invaliditetom i da imaju određene potrebe koje se mogu zadovoljiti u sinergiji udruga i lokalnih vlasti. Na području naše županije živi 9.950 osoba s invaliditetom, to su podaci na dan 14. ožujka ove godine. Tako da u ukupnom broju stanovništva u našoj županiji živi 8,7 posto osoba s invaliditetom. S obzirom na prošlu godinu, to je povećanje od 84 osobe. Povećan je i broj osoba s invaliditetom u radno aktivnoj dobi. S druge strane je stalan podatak o broju djece s teškoćama koji je veći od prosjeka na nivou Republike Hrvatske. To su podaci koji nas upućuju u kojem smjeru i trebamo djelovati da bismo mogli pomoći, u bilo kojem segmentu, navedenim skupinama osoba s invaliditetom.

Postoje li pomaci što se tiče uključivanja i brige o osobama s invaliditetom u odnosu na prije?

  • Da, vide se pozitivni trendovi. Nisam sigurna koliko u tome ima udjela preuzimanje zakonodavstva EU, a koliko je ipak pozitivan doseg našeg kompletnog društva u poboljšanju statusa i brige o osobama s invaliditetom. Velike su pozitivne promjene napravljene u dijelu reguliranja rada osoba s invaliditetom. Zakonski propisi stimuliraju zapošljavanje osoba s invaliditetom ili naplaćuju tzv. kaznu zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom. Sredstva koja se prikupljaju na taj se način vraćaju onim poslodavcima koji zapošljavaju ili imaju namjeru zapošljavati osobe s invaliditetom. Pripremljen je pravilnik o osiguravanju pomoćnika u nastavi te je u pripremi i pravilnik o osiguravanju usluge osobnog asistenta, koji bi trebali trajnije rješavati te neophodne usluge za djecu s teškoćama i osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta. Osiguravaju se socijalne usluge kao što je npr. usluga pomoći u kući. Naša županija za razliku od ostatka Hrvatske daleko je odmaknula u osiguravanju prava i brige za osobe s invaliditetom, pogotovo u dijelu rane intervencije za djecu s teškoćama u razvoju.

Koliko vi tome doprinosite kao udruga?

  • Činjenica je da se uloga udruga osoba s invaliditetom promijenila unatrag nekoliko godina. Još uvijek postoji razmišljanje da bi jedina uloga udruga osoba s invaliditetom trebala biti u dijelu povećanje kvalitete života osoba s invaliditetom organizacijom druženja i aktivnosti popunjavanja slobodnog vremena. Udruga DOSTI već 2015. godine uspijeva koristiti EU sredstva zahvaljujući isključivo svojim vlastitim snagama, kvalitetnim i stručnim zaposlenicama udruge koji rade na pripremi i prijavi projekata te istovremeno na njihovom provođenju. Tako uspijevamo osigurati različite socijalne i druge usluge za naše članove i druge osobe u potrebi, jer naš sustav socijalne skrbi ne regulira sustavno prava osoba s invaliditetom, a i udruge pružaju najjeftiniju uslugu. Raspisuju se natječaji, udruge se međusobno bore da osiguraju svojim članovima određenu pomoć, a ne želi se trajno riješiti određeni detektirani problem osoba s invaliditetom. Na kraju proizlazi da ovisi o uspješnosti udruge i o njezinoj sposobnosti i kvaliteti da osigura uslugu svojim članovima. Na području gdje nema takvih udruga, nažalost, osobe s invaliditetom ostaju bez pomoći.

Koja prava mogu preko vas ostvariti, odnosno na koju pomoć mogu računati i u čemu im sve pomažete?

  • Ponosna sam na pružanje usluge pomoći u kući. Radi se o usluzi koju prima više od 100-inu osoba u potrebi, s područja cijele županije. To je i najtraženija usluga od strane naših članova jer im ona olakšava ostanak u vlastitom domu i istovremeno povećava kvalitetu života. Navedena usluga se pruža u okviru programa ZAŽELI koji je istovremeno usmjeren i na zapošljavanje žena, koje spadaju u kategoriju teže zapošljivih osoba. Zaposlili smo 24 žena koje su bile prijavljene na Zavodu za zapošljavanje. Jedna od najkvalitetnijih usluga koje pružamo je usluga osobnog asistenta. Usluga osobnog asistenta pruža se osobama s najvišim stupnjem i vrstom invaliditeta, i to 20 sati tjedno, a sada ju koristi 20 članova. Nadamo se da ćemo biti uspješni s prijavom na natječaj za sredstva iz Europske unije i osigurati tu uslugu za još 15 naših članova. Pružamo uslugu pomoćnika u nastavi za sedmero djece s teškoćama u razvoju. Pružamo uslugu pomoćnika u vrtićima putem udruge Prvi korak. Organiziramo uslugu poludnevnog boravka, druženje starijih osoba, uslugu logopeda, psihologa, pravno savjetovanje, organiziramo sportske i rekreativne aktivnosti, uslugu prijevoza, medicinska savjetovališta, zdravstvene edukacije, volontiranje i mnoge druge aktivnosti. DOSTI je preuzeo i aktivnu ulogu u zapošljavanju osoba s invaliditetom i to ne samo u okviru udruge već i u vlastitom, društvenom poduzeću NAŠ IZVOR. Članovi imaju pravo i na druge povlastice kao što je smanjenje plaćanja televizijske i telefonske pretplate, pravo prednosti kod ostvarivanja određenih prava, pogotovo zdravstvenih usluga, pravo na povlasticu kod kupnje kod određenih trgovaca i sl.

Kako vaši korisnici reagiraju kao članovi udruge? Stvaraju li se prijateljstva, poznanstva, ljubavi…?

  • DOSTI organizira različita druženja i posjete drugim udrugama na području Republike Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Mađarske. To su prilike za različite osobne kontakte, sklapanje prijateljstava, međusobne podrške, pa naravno i ljubavi, sklapanje brakova, stvaranje obitelji.

Imate li druženja i aktivnosti koje biste izdvojili?

– Tijekom 2018. godine nastavili smo sa svim dosadašnjim aktivnostima koje inače pružamo našim članovima. Ipak posebno bih izdvojila održavanje jubilarnog 30-tog susreta osoba s invaliditetom pod nazivom Jesen v Međimorjo. Ove godine okupilo se više od 270 osoba s invaliditetom. Početkom rujna ove godine počeli smo provoditi projekt RADI – SEBE IZGRADI. Projekt je usmjeren na rješavanje problema nezaposlenih osoba s invaliditetom, na povećanje socijalne uključenih nezaposlenih osoba poboljšanjem njihovih psihomotoričkih, psihofizičkih, kreativnih, socijalnih, radno okupacijskih i transverzalnih vještina. Od polovice ove godine sve snage su nam usmjerene na novi projekt koji pripremamo, na najavljeni natječaj vezano uz osnivanje CENTRA DOSTI, Centra za pružanje usluga u zajednici, tj. za pružanje usluge cjelodnevnog boravka.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE