Međimursko veleučilište u Čakovcu sudjelovalo na Europskom forumu Alpbach kao predstavnik hrvatskih veleučilišta

Predstavnici Međimurskog veleučilišta u Čakovcu sudjelovali su u srijedu, 22.kolovoza na Europskom forumu Alpbach, interdisciplinarnoj platformi za znanost, politiku, ekonomiju i kulturu, koji se održava još od 1945. u alpskom gradu Alpbach, Austriji. Forum tradicionalno svake godine okuplja znanstvenike iz cijelog svijeta s određenom temom, dok su za 2018. teme bila raznolikost i prilagodba u europskom regionalnom razvoju. Osim znanstvenika na forumu tradicionalno sudjeluju i političari, gospodarstvenici te umjetnici koji se bave suvremenim pitanjima i problemima.

Prodekanica za kvalitetu i međunarodnu suradnju dr.sc. Ivana Bujan, v.pred. predstavljala je Međimursko veleučilište u Čakovcu na panelu gdje su glavne teme bile budućnost veleučilišta u Europi, utjecaj veleučilišta na razvoj regija uz transfer tehnologija iz obrazovnog sektora u realni sektor.

U sklopu foruma koji traje od 15.8.2018. do 31.8.2018. održan je panel naziva Važnost veleučilišta u regionalnom razvoju. Na panelu su sudjelovali i predstavnici veleučilišta iz Finske, Belgije i Austrije i predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja iz Austrije, mag. Barbara Weitburger te predstavnica Europske komisije, direktorica odjela za mlade, obrazovanje i Erasmus+ Sophia Eriksson Waterschoot.

Na panelu u sklopu foruma prezentiran je rad Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, suradnja s institucijama u okruženju, suradnja s dionicima iz privatnog i javnog sektora te projekti koji su realizirani ili se provode u suradnji s drugim obrazovnim institucijama ili
poduzetnicima iz različitih sektora.

Na forumu je utvrđena važnost suradnje svih dionika u regijama, od visokoobrazovnih institucija, razvojnih agencija, poduzeća, poduzetničkih inkubatora, ali i važne uloge javnih politika. Međimurska županija uklapa se u suvremene trendove trenutno aktualnim uspostavljanjem centara razvoja kao što su Metalska jezgra i Centar održivog razvoja gdje će doći do izražaja suradnja znanstvenika i stručnjaka iz prakse. Slični projekti na razvoju javne infrastrukture i održivosti predstavljeni su od strane ostalih sudionika foruma.

Zaključeno je da je za budući razvoj veleučilišta značajno umrežavanje i spajanje znanja i kapaciteta, ali je i izuzeto važno za regije očuvati veleučilišta kao centre znanja kako bi se izbjegla centralizacija obrazovanja. Veleučilišta osluškuju potrebe gospodarstva i prilagođavaju svoje programe kako bi educirale potreban kadar.

Podizanje razine obrazovanja i osviještenosti stanovništva, pripremanje budućeg kadra za praksu, transfer inovacija u praksu, razvoj rješenja za gospodarstvo i uključivanje kolegija koji su potrebni gospodarstvenicima samo su neke od aktivnosti koje Međimursko veleučilište u Čakovcu, ali i ostala veleučilišta u regiji provode te na taj način utječu na održivost i razvoj regije. Kao izazovi u radu veleučilišta prepoznati su načini privlačenja kvalitetnog kadra, izvori financiranja, načini privlačenja kvalitetnih studenata, a kao načini rješenja navedeni su različiti projekti koje veleučilišta mogu inicirati i povezati ostale partnere iz gospodarstva i javnog sektora.

Na forumu je sudjelovao i pročelnik odjela Računarstva Nenad Breslauer, v.pred. u sklopu tema tehnologije i informatike. Uspostavljeni su novi kontakti s visokoobrazovnim institucijama iz Finske, Nizozemske i Austrije te će na taj način i proširiti ponuda kroz Erasmus+ studentima i nastavnicima.

Dogovorena je suradnja na projektima iz područja turizma i tehnologije, odnosno primjene novih tehnologija u turizmu što će dugoročno utjecati na razvoj Međimurja kao turističke destinacije budućnosti. Navedeni forum bio je izvrstan način promocije visokog obrazovanja u Međimurju, ali i promocije postignuća ostalih dionika u županiji kao što su gospodarstvenici, razvojne agencije, inkubatori poduzetništva i lokalne vlasti. Isto tako, Međimursko veleučilište u Čakovcu je bilo je jedini predstavnik svih veleučilišta iz Hrvatske.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE