Logopedinja Anamarija Varga: Poremećaji izgovora kod djece

logopedica anamarija varga
Logopedinja Anamarija Varga iz Šenkovca 

Početkom jeseni prošle godine svoja vrata otvorio je privatni logopedski kabinet Logopanda u Čakovcu na adresi Buzovečka 71 na inicijativu 28-godišnje logopedinje Anamarije Varga iz Šenkovca. U Međimurskoj županiji ima sve veći broj djece predškolske i školske dobi koji trebaju logopeda, no suprotno uvriježenom mišljenju logoped ne radi samo s djecom već i s odraslima.

Donosimo teme logopedinje Varga, a zatrebate li savjet potražite ga u kabinetu Logopanda ponedjeljkom i srijedom u vremenu od 12 do 20 sati, odnosno utorkom, četvrtkom i petkom od 08 do 16 sati.

Poremećaji izgovora kod djece

Kad nekoga pitate čime se bavi logoped, u većini slučajeva odgovor je da ispravlja djetetov govor, odnosno pomaže ako dijete ne može izgovoriti neki glas. Posao logopeda obuhvaća još štošta drugo (npr. komunikacijske i jezične teškoće, mucanje, problemi s čitanjem i pisanjem), međutim najčešći razlog zašto roditelji traže našu pomoć jesu upravo poremećaji izgovora.

No, roditelji nisu sigurni bi li se trebali javiti logopedu, je li pogrešan izgovor nekog glasa uobičajen u toj dobi, kad bi dijete trebalo pravilno izgovoriti određeni glas, očekuju li previše? Logopedi u praksi često čuju da je netko roditeljima rekao da dijete ne treba terapiju prije 5. godine života te da će pravilan izgovor doći sam od sebe. No, istina jest da u većini slučajeva teškoće ne nestaju same od sebe i potrebna je logopedska terapija. Očekuje se da dijete od 5,5 godina pravilno izgovara sve glasove hrvatskog jezika, što upućuje na to da je potrebno javiti se logopedu ako postoje neke teškoće u izgovoru u toj dobi, a pogotovo ako je obuhvaćeno više glasova. Dakako, uvijek su prisutne individualne razlike kod svakog djeteta, a na izgovor mogu utjecati mnogobrojni čimbenici. 

Iz tog razloga je potrebna detaljna procjena i dijagnostika logopeda. Logoped procjenjuje jesu li teškoće koje dijete ima s izgovorom uobičajene za tu dob, kakve su vrste pogrešaka, koji bi mogao biti uzrok teškoća te ima li dijete možda još neke teškoće jezično – govorne prirode. Bitno je obuhvatiti sve čimbenike kako bi se mogla isplanirati logopedska terapija. Jednom kad se utvrde teškoće s izgovorom pojedinog glasa, bitno je čim prije početi s logopedskom terapijom kako bi se one ispravile. 

tekst: Anamarija Varga, mag. logoped

foto: Zlatko Vrzan

 

Ostavi komentar