15 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Knjižničarsko društvo Međimurske županije organiziralo predavanje i radionicu

U utorak, 15. svibnja, je za za školske i narodne knjižničare s početkom u 10 sati u multimedijalnoj dvorani na Dječjem odjelu Knjižnice “Nikola Zrinski” Čakovec održano predavanje i radionica CSSU-a “Poticanje čitanja među djecom i mladeži u digitalnom okruženju” Vjeruške Štivić, dipl. knjižničarke i Žozefine Žentil-Barić, prof., dipl. knjižničarke.

U organizaciji Knjižničarskog društva Međimurske županije i Županijske matične službe za narodne i školske knjižnice Međimurske županije uz potporu Grada Čakovca.

Na radionici su se polaznici upoznali s blogom kao korisnim alatom za poticanje čitanja među djecom i mladima. Razmotrila su se također etička pitanja komunikacije s djecom i mladima putem interneta, kao i prednosti te nedostaci besplatnih blog-platformi.

Više o radionici na http://cssu.nsk.hr/poticanje-citanja-medu-djecom-mladezi-digitalnom-okruzenju/. Predavanje i radionica CSSU-a se održava u sklopu provedbe Nacionalne strategije poticanja čitanja (www.min-kulture.hr/default.aspx?id=19107) kojom zajednički pridonosimo razvoju kulture čitanja i omogućavamo što većem broju pripadnika hrvatskog društva, a prije svega djeci predškolske dobi i učenicama i učenicima osnovnih i srednjih škola da čita sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Na sjednici Vlade održanoj 2. studenog 2017. godine usvojena je Nacionalna strategija poticanja čitanja. Nacionalna strategija poticanja čitanja promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost. Njezina je namjera osposobljavanje što je moguće većeg broja građana da s punim razumijevanjem čita tekstove različitih vrsta dostupne u različitim formatima objavljivanja. Strategija će afirmirati, omogućiti i proširiti kompetentno kritičko čitanje koje rezultira raspoznavanjem, usvajanjem i promišljanjem što je moguće većeg broja kodova i konvencija kojima su oblikovani različiti tipovi naracija, poput umjetničkog, znanstvenog, kulturnog, političkog, ekonomskog, religijskog, medijskog ili tehnološkog. Vezano za predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, planirano je provođenje znanstvenih istraživanja koja će rezultirati spoznajama važnim za poticanje čitanja, provođenje nacionalne kampanje poticanja čitanja, provođenje programa poticanja čitanja djeci rane i predškolske dobi, provođenje programa poticanja čitanja u školskoj dobi (osnovna i srednja škola) te uključivanje, osim učitelja i nastavnika Hrvatskoga jezika, i svih učitelja i nastavnika ostalih predmeta gdje je to prikladno.

Sredstva potrebna za realiziranje Nacionalne strategije poticanja čitanja osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2017. godinu i projekcijama za 2018. i 2019. godinu na razdjelima Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ministarstvo kulture osiguralo je sredstva u iznosu od 500.000,00 kuna godišnje za 2017. i 2018. godinu te 1,000.000,00 kuna za 2019. godinu. Ministarstvo znanosti i obrazovanja za dio mjera ove Strategije osiguralo je 276.033 kune za 2017. godinu, 441.908,00 kuna za 2018. i 413.409,00 kuna za 2019. godinu. Planira se i financiranje putem sredstava Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE