13.3 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Javna ustanova REDEA: STE(A)M u Međimurju 

Međimurska županija kao donositelj politika na regionalnoj razini brine o potrebama svojih građana te je fleksibilna u odgovaranju na njihove potrebe što se posebno ističe u području odgoja i obrazovanja. Kako se nalazimo u novoj financijskoj perspektivi od 2021. do 2027., Međimurju se otvaraju nove mogućnosti za daljnje poboljšanje i razvoj kapaciteta u sustavu obrazovanja od ranog i predškolskog odgoja do visokog obrazovanja. Naglasak je sada na investicijama u infrastrukturu te razvoj sustava i modela za privlačenje studenata i istraživača na STEM i ICT područja. Pojam STEM dolazi iz engleskog jezika, a zapravo je akronim satkan od početnih slova četiriju područja – science, technology, engineering i mathematics dok pojam ICT označuje informacijsko-komunikacijsku tehnologiju.

U Međimurju je uspostavljen STEM okvir djelovanjem obrazovnih ustanova i organizacija civilnog društva uz podršku potpornih institucija. Iako pojedine udruge, predvodnici STEM-a u Međimurju, od svojih samih početaka promiču važnost i dobrobit područja STEM-a za društvo, velika priča koja je bila poticaj za jači zamah u podizanju svijesti i jačanju znanja u STEM-u počinje početkom 2017. pod nazivom BBC micro:bit – STEM revolucija. Ambasador ove revolucije u Međimurju i za okolne županije bila je Udruga MIS – Mladi informatički stručnjaci. Uz MIS u projekt se uključilo čak 25 što škola, što udruga iz Međimurja. Atraktivnost ovom pokretu je podigla i Croatian Makers robotička liga koja se kontinuirano organizira od 2015.

Da Međimurska županija već dugi niz godina promišlja i djeluje u smjeru promicanja STEM znanja kod djece i mladih, pokazuju već provedeni ili planirani projekti koji se financiraju iz ESI fondova. Niz je započeo projektom “1,2,3…PALIM LAMPICU!” čija je svrha bila riješiti problem nedostatka sustavne institucionalne potpore za motivirane i potencijalno darovite učenike u osnovnim školama. U ovom projektu se prvi put jače utjecalo na obogaćivanje programa koji se redovno provode u osnovnim školama. Uz područje društvenih predmeta, naglasak je također stavljen na područje STEM predmeta pri čemu su učenici kroz organizirane radionice te zimske i ljetne škole pokazali zavidan interes, umijeće i znanje.

Nadalje, tu je važan projekt Razvojno-edukacijskog centra za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec koja ima za cilj povećanje konkurentnosti metalske i povezanih industrija na području Međimurske županije i sjeverozapadne Hrvatske. Vrijedno spomena je ulaganje u proširenje poduzetničke poslovne infrastrukture u Centru znanja MŽ, projekt je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj u ukupnoj vrijednosti od 11.982.571,49 HRK.

Jedan od zanimljivih projekata koji se trenutno provodi je projekt “ITEO – Popularizacija STEM-a u Međimurju” kojim se želi unaprijediti kapacitete udruga u Međimurskoj županiji za provedbu popularizacije STEM-a i promovirati suradnja udruga sa znanstvenom i visokoobrazovnom zajednicom u regiji. Sve ovo ima za cilj popularizaciju STEM-a prema krajnjim korisnicima: djeci, mladima i široj populaciji u Međimurju. U partnerstvu su dokazane i vrsne udruge koje su aktivne svaka u svom području STEM-a, kao što je udruga Mladi informatički stručnjaci (MIS) koja ima veliko iskustvo rada s djecom najranije dobi na području razvoja softvera, algoritama, robotike, interneta i sl. te je osvojila nagrade na mnogobrojnim natjecanjima. Rad udruge prepoznalo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja u području izvaninstitucionalnog obrazovanja djece i mladih. Ostali partneri koji sudjeluju u provedbi projekta su: Platforma za društveni centar Čakovec, Međimurski informatički klub Čakovec, Društvo pedagoga tehničke kulture MŽ, Astronomsko društvo Vega, Radio klub Međimurje Čakovec, Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec te dvije visokoobrazovne institucije: Međimursko veleučilište u Čakovcu i Fakultet organizacije i informatike Varaždin Sveučilišta u Zagrebu. Novosti o ovom projektu možete pratiti na web stranici: https://iteo.udruga-mis.hr/ . Partner na ovom projektu je i Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA koja ima bogato iskustvo u različitim područjima i projektima financiranim iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Europskog socijalnog fonda, Erasmus+, Interreg prekograničnih i transnacionalnih fondova.

Najnovija inicijativa za popularizaciju STEM-a je projekt pod nazivom „STEM u osnovnim školama Međimurja“ koji je prijavljen na Financijski mehanizam Europskog gospodarskog pojasa. Projekt uključuje 16 škola u Međimurju, a svrha mu je unaprijediti STEM vještine učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika te učenika u osnovnim školama. Projektom je planirana modernizacija infrastrukture i nabava opreme koja će služiti za provedbu STEM aktivnosti u školama. U pripremi projekta uspostavila se suradnja sa školom Háaleitisskóli iz Reykjanesbæ iz Islanda.

Posljednjih nekoliko godina kratici STEM je dodano slovo A, što predstavlja „Art“, englesku riječ za umjetnost, jer umjetnička komponenta predstavlja dodanu vrijednost i dušu STEM-a. U tom smjeru i Međimurska županija razvija strateški projekt osnivanja Centra kreativnosti i znanja pod nazivom ITEO koji je zamišljen kao platforma za učenje i prijenos znanja u sve bržem, konkurentnijem i kompleksnijem globalnom okruženju. Ovim centrom se kroz postav znanstvenog muzeja i spletom različitih aktivnosti planira promicati kultura znanja i kreativnosti te će se pružiti podrška učiteljima (odgojiteljima) i djeci predškolske do srednjoškolske dobi za podučavanje i učenje STE(A)M područja. Centar će biti mjesto za umrežavanje i prijenos znanja i iskustava iz naprednijih obrazovnih sustava te će predstavljati platformu za suradnju obrazovnog i civilnog sektora. Bit će to mjesto gdje su dobrodošla djeca, obitelji i sve dobne skupine.

   


Javna ustanova REDEA sudjeluje kao podrška u pripremi i/ili provedbi većine spomenutih projekata i incijativa u sklopu projekta „Podrška međimurskim korisnicima ESI fondova“ koji sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj objave isključiva je odgovornost Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE