Hodnja Globetkom povodom Svjetskog dana močvarnih staništa

Svjetski dan močvarnih staništa (8)
Ekipa Međimurske prirode u Globetki ispred Bubekovog hrasta

Tradicionalna Hodnja uz Muru povodom Svjetskog dana močvarnih staništa (2. veljače) ove godine zbog epidemioloških mjera s ciljem suzbijanja širenja SARS-CoV-2 virusa nije organizirana. Stoga je dio djelatnika Javne ustanove Međimurske prirode u nedjelju 31. siječnja bio na mini hodnji Globetkom. Iako su veći dijelovi nekadašnjih močvara u Globetki isušeni, ipak ima područja osobito kod retencije Globetka koja su zadržala karakteristike vrijednih močvarnih staništa.

Sara Janković
Sara Janković pojašnjava zašto močvare imaju funkciju spužve

– Močvare sudjeluju u obnavljanju zaliha podzemne vode i osiguravanju dostupnosti pitke vode velikom dijelu svjetske populacije. Močvarna staništa imaju funkciju spužve jer upijaju i skladište velike količine padalina te tako sprečavaju poplave. Utječu na regulaciju klime koja proizlazi iz njihove mogućnosti pohranjivanja i oslobađanja ugljikovog dioksida (čak dvostruko više od svih svjetskih šuma zajedno). Imaju ulogu u zadržavanju hranjivih tvari i sedimenata i pročišćavanju vode, ističe Sara Janković iz Međimurske prirode te nastavlja:

Gusto naseljeno Međimurje uvelike je isušilo svoje močvare, bilo one u središnjem dijelu poput Globetke, bilo uz rijeke Muru i Dravu. Praksa isušivanja močvara u periodu nakon 2. svjetskog rata činila se ispravnom te se na lokalnoj razini nije značajnije promišljalo o važnosti močvara i ostalih vlažnih staništa. Strateški su se isušivale i meliorirale močvare da se unište legla komaraca i ostale nesnage poput zmija, žaba i ostalih vrsta. U nakani da se prošire zone izgradnje, brojna su naselja izgrađena u samom srcu negdašnjih močvara, a današnji kućevlasnici na tim područjima imaju velikih problema s vodom u svojim podrumima.

svjetski-dan-močvarnih-staništa
Vrijedna močvarna staništa treba očuvati

Regionalni park Mura-Drava u Međimurju još uvijek obiluje vlažnim staništima kao što su poplavne šume, vlažni travnjaci, stari rukavci, mrtvice, meandri, sprudovi, močvare i bare. Nažalost, takva su staništa značajno ugrožena ljudskim djelovanjem, prije svega zatrpavanjem, isušivanjem, pretvaranjem u poljoprivredno zemljište, odlaganjem otpada i onečišćenjem te mijenjanjem prirodnog toka rijeka.

Podsjetimo, svake godine 2. veljače se obilježava Svjetski dan močvarnih staništa. Na taj dan 1971. godine potpisana je u iranskom gradu Ramsaru, Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica. Tema ovogodišnjeg obilježavanja je „Vlažna staništa i voda“ (Wetlands and Water). Ove godine, na Dan vlažnih staništa, 2. veljače Ramsarska konvencija obilježava svoj 50 rođendan.

Više o Svjetskom danu močvarnih staništa pročitajte OVDJE.

foto: rr

Ostavi komentar