15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

GORUĆE PITANJE nenamjenskog trošenja socijalne pomoći: Zakonski okvir postoji, u cijelom Međimurju 25 korisnika socijale u naturi?!

Iz Centra za socijalnu skrb u Čakovcu dobili smo podatak da su izdali 25 rješenja o isplati socijalne naknade u naravi umjesto novčane socijalne pomoći. U Međimurju je krajem 2017. godine bilo oko 4.300 korisnika zajamčene minimalne naknade kojima je isplaćeno oko 22 milijuna kuna

Problematika nenamjenskog trošenja minimalne zajamčene naknade, koja može iznositi maksimalnih 3.276 kn bez obzira na broj članova obitelji, nije ništa novo u Međimurskoj županiji.

Aktualizirao ju je nedavno župan Matija Posavec koji je od nadležnog ministarstva zatražio uvođenje vaučera umjesto novca za sve one koji nezakonito troše socijalnu pomoć.

Također, PU međimurska prošlog je tjedna provodila pojačane različite preventivno – represivne aktivnosti u cilju održavanja povoljnog stanja sigurnosti na području Međimurske županije. Drugim riječima obilazili su mjesta na kojima je povećana mogućnost obavljanja kriminalnih radnji, odnosno nenamjenskog trošenja socijalne pomoći.

Među njima su tako posebno nadzirane čakovečke kockarnice. Osim što su popisane osobe koje su zatečene u objektima kockarnica, iz policije doznajemo da su utvrdili i neke druge prekršaje.

S obzirom da su u pitanju i dalje različite akcije koje očito nisu koordinirane između lokalnih i državnih službi, pa je upitno kakvi su njihovi efekti, istražili smo što se uopće događa na tom području.

I saznali smo zaista zanimljive stvari, a ono najvažnije je da se puno toga moglo već riješiti po pitanju nezakonitog trošenja socijalnih naknada, ali da očito nedostaje koordinirane akcije da se isto dogodi u praksi.

Zakonski instrumenti za “vaučere” u naravi već postoje, ali…

Policijski službenici tako su prošli tjedan obišli kockarnice i ugostiteljske objekte, te legitimirali sve zatečene u prostoriji. U slučaju osoba korisnika socijalne pomoći, popis istih predaje se na uvid Centru za socijalnu skrb u Čakovcu. Što se događa nakon što policija odradi svoj dio posla upitali smo u čakovečki Centar za socijalnu skrb.

Ravnateljica centra Alenka Bilić odmah je kazala kako je takva policijska praksa bila do sada dva puta.

– U slučaju da se korisnik zatekne primjerice u kockarnice, zovemo ga na razgovor. Ne postoji striktna sankcija za takve. Jedino što se po tom pitanju može učiniti jest pomoć dati umjesto u novcu, u obliku bonova za trgovinu koji se mora iskoristiti u jednoj cjelini, rekla je Alenka Bilić šefica čakovečkog Centra za socijalnu skrb i tako otkrila zapravo da postoji već zakonsko rješenje koje je zatražio župan Matija Posavec u vidu “vaučera” umjesto u novca, ali očito isto još uvijek zaživjelo. Kako nam je kazala, oni su do sada izdali samo 25 “vaučera”.

Zašto samo 25? Konkretnog odgovora na ovo pitanje za sada nema, ali očito nedostaje više inicijative onih koji su prvenstveno zaduženi za problematiku nenamjenskog trošenja socijalne pomoći, a to je prvenstveno Centar za socijalnu skrb. Ili…?

Inače, u Međimurju je krajem 2017. godine bilo oko 4.300 korisnika zajamčene minimalne naknade kojima je isplaćeno oko 22 milijuna kuna. Te brojke su prema podacima Centra znatno manje nego je to bio slučaj ranijih godina.


Bilić također dodaje kako ne postoji zakonska odredba u kojoj piše da netko tko pomoć nenamjenski troši da mu se ista ukine. Do sada pak je izdano 25 rješenja za isplate u naravi, ali Alenka Bilić jasno dodaje da se ne radi o svima koji novac troše u kockarnicama.

– Zakonom o socijalnoj skrbi koji je sada na snazi je predviđeno da korisnicima za koje je utvrđeno da nenamjenski troše zajamčenu minimalnu naknadu, tj. soc. pomoć koju CZSS isplaćuje, možemo dio iznosa ili cijeli iznos uplatiti za trgovinu prehrambenim proizvodima, što mi i činimo, kazala je Bilić.

Međutim, prema brojkama, to je zapravo simbolično.

S obzirom da je za vrijeme nedavnog posjeta ministrice Nade Murganić Međimurskoj županiji od strane Županije i župana Matije Posavca inicirano pitanje nenamjenskog trošenja socijalnih naknada i prijedlog uvođenje vaučera o rješavanju tog pitanja upit smo poslali i Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Ministarstvo je odgovorilo da sustav počiva na načelima od kojih se posebno ističe pravičnost i zabrana diskriminacije koja bi uvođenjem vaučera samo za Međimursku županiju bila povrijeđena.

– Međutim, ističemo kako je nenamjensko trošenje zajamčene minimalne naknade moguće i sada prevenirati u iznimnim slučajevima sukladno odredbama članka 34. Zakona. Naime, ako centar za socijalnu skrb procijeni da postoji vjerojatnost da korisnik zajamčenu minimalnu naknadu ne koristi ili neće koristiti za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, zajamčena minimalna naknada može se priznati u cijelosti ili djelomično u naravi, odgovorili su iz Ministarstva.

Također, zajamčena minimalna naknada može se djelomično izravno uplatiti obrazovnoj ustanovi na ime troška toplog obroka učenika člana kućanstva korisnika zajamčene minimalne naknade, ako centar za socijalnu skrb utvrdi da postoji vjerojatnost da korisnik zajamčenu minimalnu naknadu neće koristiti za zadovoljavanje navedene potrebe.

Zaposlen vozač za bolju prisutnost soc. radnika na terenu!?

Centar za socijalnu skrb u Čakovcu ima problem i poteškoće u radu koji proizlaze iz velikog broja korisnika različitih korisničkih skupina sustava socijalne skrbi te kompleksnosti pojedinih postupaka. No, Ministarstvo kaže kako naš Centar  poslove iz svoje nadležnosti obavlja u skladu s pravilima struke i zakonskim propisima vodeći pritom računa o interesima korisnika.

– U svrhu unapređenja rada stručnih radnika i pomoći u organizacijskom dijelu, Ministarstvo kontinuirano organizira stručne sastanke sa stručnim radnicima i ravnateljima pojedinih centara za socijalnu skrb. U veljači je organiziran stručni sastanak sa Centrom za socijalnu skrb Čakovec na kojem su stručni radnici istaknuli najčešće poteškoće s kojima se susreću u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti.

Predložene su im mjere u svrhu uspješnijeg korištenja ljudskih i materijalnih resursa. Važno je istaknuti kako je Centar Čakovec dobio suglasnost za zapošljavanje vozača što će znatno doprinijeti češćoj prisutnost stručnih radnika na terenu, a time pozitivno utjecati i na kvalitetu stručnog rada, poručili su završno.

FOTO: Zlatko Vrzan

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE