Geotermalna energija u Međimurju – korak prema zelenijoj budućnosti

Geotermalna energija, kao jedan od rastućih obnovljivih izvora, zajedno sa sunčevom i energijom vjetra utječe na modernizaciju energetskog sektora u svijetu. Značenje izvedenice potječe od grčkih riječi “geo“, odnosno “zemlja“ i “therme“, odnosno “toplina“, te u doslovnom prijevodu znači “zemljina toplina“ ili “toplina zemlje“.

Njezina široka rasprostranjenost, laka dostupnost, niska emisija stakleničkih plinova, neprekidna opskrba, pozitivan utjecaj na okoliš i visoka efikasnost potiču sve veći interes za korištenjem u područjima kao što su industrija, poljoprivreda, stanovanje, zdravstvo i drugo.

Kao dio Panonskog bazena, središnji i sjeverozapadni dijelovi Republike Hrvatske leže na velikim i dubokim ležištima vodonosnika geotermalnih voda, koje su, uglavnom, iskorištene u ljekovite i turističke svrhe, dok njihova energetska svojstva još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri prepoznata i istražena.

Njihovo iskorištavanje započinje ispitivanjem terena s potencijalnim ležištima vodonosnika, koristeći različitu naprednu tehnologiju i metode. U slučaju pozitivnih rezultata ispitivanja, istraživačko područje se ograđuje te se buše i opremaju geotermalne bušotine iz kojih se geotermalne vode crpe, a energija proizvodi tehnologijama poput proizvodnih i utisnih zdenaca te izmjenjivača topline uz, istovremeno, skladištenje proizvedenih resursa.

Osim bušenja novih bušotina, za istraživanje geotermalnih voda sve se više koriste postojeće bušotine za crpljenje ugljikovodika (najviše nafte i prirodnog plina) koje se, nakon završetka navedenog procesa, zatvaraju cementiranjem i čepovima te napuštaju, ostavljajući, pritom, značajne količine geotermalnih voda neiskorištenima. Dosadašnja istraživanja takvih nalazišta ugljikovodika pokazala su da količina i temperature geotermalnih voda koje preostaju u podzemnim vodonosnicima, mogu poslužiti kao gotovo neiscrpan izvor toplinske i električne energije.

Povezano s time, Međimurska energetska agencija d.o.o. (MENEA) u suradnji s 10 inozemnih partnera iz istraživačkih, znanstvenih, energetskih i razvojnih institucija iz Austrije, Hrvatske, Mađarske, Njemačke i Slovenije provodi projekt TRANSGEO – Revitalizacija napuštenih bušotina za eksploataciju geotermalne energije, financiran iz Programa transnacionalne suradnje Interreg Središnja Europa 2021 – 2027, s ciljem istraživanja geotermalnih potencijala postojećih napuštenih bušotina ugljikovodika te procjene mogućnosti prenamjene istih u geotermalne izvore pomoću različitih metoda, alata, baza i dokumenata.

Prikupljanje podataka, testiranje alata, izrada modela i procjena isplativosti prenamjene napuštenih bušotina ugljikovodika odradit će se na unaprijed odabranom uzorku, tzv. pilot područjima koja se nalaze u 5 zemalja partnera projekta. Pritom se radi o već postojećim opremljenim poljima za istraživanje i crpljenje ugljikovodika koja se nalaze u jednoj od tri faze – aktivnoj, zatvorenoj ili napuštenoj.

Od osam odabranih pilot područja, dva se nalaze u Republici Hrvatskoj, i to Mihovljan u Međimurskoj županiji i Savica u gradu Zagrebu, pri čemu je pilot područje Mihovljan još uvijek djelomično aktivno u pogledu crpljenja ugljikovodika (primarno nafte), dok je pilot područje Savica zatvoreno i napušteno još davne 1981. godine, nakon što ispitivanja slojeva vodonosnika nisu pružila zadovoljavajuće rezultate.

U svrhu procjene geotermalnog potencijala te, eventualne, prenamjene postojećih bušotina ugljikovodika u geotermalne, u okviru projekta TRANSGEO i pod vodstvom stručnjaka Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u tijeku je izrada studija izvodljivosti s detaljnim opisom socio-ekonomskih, tehničkih, okolišnih i industrijskih uvjeta na pilot područjima Mihovljan i Savica, kojima će se pokazati isplativost pokretanja postupka prenamjene te koristi iskorištavanja geotermalne energije kao toplinske za obližnja naselja, industrijske zone i regije u cijelosti.

Osim lokalnih istraživanja, kako bi se istaknula važnost iskorištavanja postojeće infrastrukture i resursa te poticalo daljnje korištenje zelene energije u regijama Središnje Europe, Međimurska energetska agencija d.o.o. (MENEA) u suradnji s partnerima projekta izrađuje transnacionalnu strategiju i akcijski plan za prelazak s fosilnih goriva na geotermalnu energiju. Navedenim dokumentima nastojat će se pojasniti trenutni geotermalni i potencijali prenamjene u regijama Središnje Europe te istaknuti utjecaj na okoliš i dostupni financijski resursi potrebni za provođenje infrastrukturnih projekata.

Konačno, dokumentima će se prikazati prepreke i pružiti smjernice za olakšavanje napuštanja fosilnih goriva i postepeni prelazak na geotermalnu energiju, čime će Međimurska županija moći i dalje razvijati svoju održivost, orijentiranost na zelenu energiju i energetsku neutralnost.

geotermalna energija geotermalna energija

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

51,240FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE