FOTO: Međimurski vinari posjetili francuske vinorodne pokrajine Bordeoux i Champagne

Najpoznatiji međimurski vinari iskoristili su kratku ljetnu stanku između radova u vinogradima za stručna putovanja i daljnju edukaciju. Ove su godine otputovali u Francusku, i to u dva navrata.

Jedan je dio vinara u šestom mjesecu posjetio vinorodnu pokrajinu Bordeoux na zapadu Francuske, a drugi dio vinara posjetio je tijekom srpnja pokrajinu Champagne- Ardenne na sjeveroistoku, koja je najpoznatija po proizvodnji pjenušavog bijelog vina koje nosi ime po ovoj pokrajini.

– Francuzima se jako sviđaju naša vina. Od nas su uzeli pušipele, graševine i crni pinot. Francuzi su kupci koje zanimaju uglavnom regionalna vina, kao što je naš pušipel – istaknula je Tea Dvanajščak Vuković, tajnica Hortus Croatiae koja je također bila u posjeti pokrajini Bordeoux.

Kristijan Vuković, Tea Dvanajščak Vuković, David Štampar i Filip Jakopić
Kristijan Vuković, Tea Dvanajščak Vuković, David Štampar i Filip Jakopić posjetili su u lipnju pokrajinu Bordeoux

U Svjetskoj kući vina uskoro i međimurske sorte

Na zapad Francuske međimurski su vinari otišli na poziv njihovog distributera vina u toj zemlji. Riječ je o firmi Château de Camarsac koja degoržira pjenušce te prodaje vinarsku i vinogradarsku opremu.

– Puno smo toga novoga naučili i vidjeli. Francuzi drugačije obrađuju vinograde jer imaju niske nasade i uske redove. Tržište vina potpuno je različito od našeg. U Francuskoj obična butelja vina košta od 10 do 15 eura, a ne kao kod nas gdje se te cijene kreću i do tri stotine eura ako govorimo o boljim vinima. Vinski svijet mora funkcionirati s realnim cijenama pa da si svatko može priuštiti butelju vina – kazala je Dvanajščakova.

Međimurski vinari u Francuskoj
Niski nasadi vinove loze i uski redovi tipični su za francuske vinograde

Tijekom boravka u pokrajini Bordeoux vinarske obitelji Štampar, Jakopić i Dvanajščak-Kozol posjetile su Svjetsku kuću vina, poznatu vinariju Chateau Lafite Rothschild te jedan od najpoznatijih međunarodnih sajmova vina Vinexpo Bordeoux koji se održao od 16. do 20. lipnja.

Vinexpo Bordeoux
Obišli su i jedan od najpoznatijih međunarodnih sajmova vina Vinexpo Bordeoux
bačve
Podrum jedne od najpoznatijih svjetskih vinarija Chateau Lafite Rothschild u pokrajini Bordeoux

– Nakon obilaska sajma bila je organizirana prezentacija vina u jednom art parku na kojoj smo i mi prisustvovali. Na prezentaciju su došli lokalni francuski blogeri, novinari i kupci. Bilo je to profi druženje na kojem su se najviše konzumirala naša vina, i to graševina, pušipel te crni pinot – ispričala je Tea Dvanajščak Vuković.

U sklopu obilaska pokrajine posjetili su La Cité du Vin ili u prijevodu Grad vina koji je zamišljen kao muzej posvećen povijesti i kulturi vina. U njemu se nalaze vina iz cijelog svijeta, a od sljedeće će godine u njemu svoje mjesto pronaći i autohtone međimurske sorte vina.

Svjetska kuća vina
U Svjetskoj kući vina od sljedeće će se godine nalaziti i butelje međimurskih vina
butelje
Međimurska vina uz bok najboljima iz Portugala i Španjolske

U pokrajini Champagne posjetili vinarije Moët & Chandon i Nicolas Feuillatte

Na stručno putovanje u pokrajinu Champagne- Ardenne u srpnju su otišle obitelji Cmrečnjak, Štampar, Jakopić, Tomšić i predstavnici vinske kuće DGA Pjenušci, koja je poznata po Sibonu, prvom pjenušcu iz međimurskog vinogorja proizvedenog u potpunosti od baznog vina sorte šipon.

Putovanje je organizirala firma Enoconcept d.o.o. iz Svetog Ivana Zeline.  Tom su prilikom posjetili najvećeg i najpoznatijeg svjetskog proizvođača šampanjaca Moët & Chandon, vinariju Nicolas Feuillatte koja proizvodi 25 milijuna butelja šampanjca godišnje i nekoliko manjih vinarija. Osim vinarija, posjetili su i tvornicu za proizvodnju vinogradarske opreme i degoržaciju šampanjca.

međimurski vinari
Vinari ispred najpoznatijeg svjetskog proizvođača šampanjaca tvrtke Moët & Chandon
TDD Machines
Vinari ispred francuske firme koja proizvodi vinogradarsku opremu
Nicolas Feuillatte
Vinarija Nicolas Feuillatte proizvodi 25 milijuna butelja šampanjca godišnje

– Vidjeli smo kako je svijet vina u Francuskoj uređen Zakonom o vinu. Politika vinarstva je svedena na to da vinar ne može propasti. Vinari su zaštićeni zakonom, kao i cijene vina, samo se treba pridržavati pravila koji zakon propisuje – kazao je David Štampar, predsjednik Društva vinogradara i vinara Hortus Croatiae, nadajući se da će se jednom takav zakon donijeti i u Hrvatskoj.

– Kamo god pošli, ljudi se uvijek iznenade koliko su naša vina dobra. Tako je bilo i u Francuskoj gdje su najtraženije naše autohtone sorte pušipel i graševina kojih tamo nema. Putovanje u Francusku bila je ujedno prilika za dogovor o novoj isporuci vina za Francuze nakon jesenje berbe – rekao je Štampar.

Jacques Selosse
Degustacija vina u vinariji Jacques Selosse u Champagneu
sirevi
Vinari su kušali i sireve koji se odlično sljubljuju uz vino
Alen Švenda
Alen Švenda iz vinske kuće DGA Pjenušci

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE