1.2 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Ekskluzivno doznajemo: Mulj koji je iz Zagreba dovezen na međimurska polja nije otrovan!

Međimurske novine prve doznaju rezultate analize mulja koji je iz Zagreba dovezen na međimurska polja.

Stigli su rezultati analize koju je naručila Međimurska županija. Iz krugova bliskih županu Matiji Posavcu saznajemo da mulj nije otrovan.

Analiza koju je proveo Bioinstitut za Međimursku županiju pokazuju da su svi parametri daleko ispod dopuštenih!

Danas kasno poslijepodne stigao je ispitni izvještaj iz laboratorija Bioinstituta na analizu otpadnog mulja dovezenog iz Zagreba, s nekoliko lokacija na međimurskim poljima.

Nakon što su se u medijima pojavile informacije i fotografije nezakonitog dovođenja mulja sa zagrebačkog pročistača na polja na području Međimurja, reakcija nadležnih županijskih službi bila je brza i trenutna. Odmah su se alarmirale policija, državno odvjetništvo i inspekcije Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša, koje su dan nakon eskaliranja situacije izašle na teren, osigurale cijelo područje i izuzele uzorke.

Osim toga, neovisnu analizu sastava spomenutog mulja naručila je Međimurska županija, angažiravši tvrtku Bioinstitut iz Čakovca kao instituciju koja ima najviše akreditacijskih metoda u Republici Hrvatskoj i koja je najkompetentnija u mogućnostima izrade točne i neovisne analize.

Bioinstitut je to učinio u svom laboratoriju u kojem se analizirao sastav mulja na: suhe tvari, organske ugljike, dušik, ph vrijednost, teške metale, fosfor, kadmin, krom, bakar, živu, olovo, nikal, cink, organske spojeve, triklorbifenil, tetraklorbifenil, pentaklorbifenil, heksaklorbifenil i heptaklorbifenil, te dioksin.

Sve analize su pokazale kako je sastav mulja u granicama referentnih vrijednosti i po ničemu ne prelazi maksimalnu dozvoljenu koncentraciju (MDK). U ovome trenutku još uvijek se ispituje analiza na dioksin, koja nije gotova s obzirom da je nitko zbog skupe opreme ne radi u Hrvatskoj, pa je ta analiza poslana u Češku te bi trebala biti gotova idući tjedan.

Zaključak je da je sastav mulja sukladan Pravilniku o gospodarenju muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, kada se mulj koristi u poljoprivredi.

Pravilnik jasno propisuje da je dozvoljeno u poljoprivredi koristiti obrađeni mulj koji sadrži teške metale i organske tvari, a koje ne prelaze najveću dopuštenu zakonski propisanu vrijednost i koji je stabiliziran na način da su u njemu uništeni patogeni organizmi.

Slijedom svega jedini problem predstavlja to što oni koji su dovozili mulj iz Zagreba i korisnici zemljišta gdje se on odlagao, za to nisu imali potrebne dozvole, zbog čega su im ili oduzete dozvole ili protiv njih podnesen prekršajni postupak. Kada stignu rezultati ispitivanja na dioksin, o njima će kao i o ovim rezultatima, javnost biti pravovremeno obaviještena – kažu iz Međimurske županije.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE