15.6 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Dr. Ostrički na čelu medicinskog tima čakovečke bolnice koji Međimurce spašava od infarkta

Tako dugo najavljivano spajanje hrvatskih bolnica, odnosno, stručno rečeno, funkcionalno spajanje, po svemu sudeći, ponovno se ozbiljno shvatilo samo u Međimurju. Rečeno – učinjeno.

Popularno rečeno, “stavile su se glave skupa”, sagledalo se ono čime Županijska bolnica raspolaže, od opreme, preko kadrova, prostorija, do stručnih temelja povezanosti sa zagrebačkim bolnicama. U obzir je uzeta i udaljenost te stanje u nama najbližim bolnicama, prije svega OB-u Varaždin te OB-u Koprivnica. S obzirom na broj stanovnika i njihov najčešći pobol, odnosno najčešći uzrok potrebe za odlaskom u bolnicu, logičan je zaključak bio da nam fali Intervencijska kardiologija, odnosno tzv. Centar izvrsnosti. Napisali su se projekti, poslali resornom Ministarstvu koje ga je odobrilo i stvar je krenula. Doduše, bilo je malo zastoja zbog pojedinih ministara koji su se mijenjali i imali drugačije zamisli, međutim, Intervencijska kardiologija prvog je pacijenta zaprimila 8. prosinca 2016. godine. Do petka 10. ožujka zbrinuli su 115 pacijenata koji su spašeni od infarkta.

U Međimurju godišnje 250 – 280 srčanih udara

Branko Ostrički Intervencijska kardiologija
Dr. Branko Ostrički

– Htjeli smo uspostaviti Centar izvrsnosti budući da ga hrvatski sjever nema. Tim činom rasteretili bismo naše kolege u zagrebačkim klinikama, a i samim bi pacijentima dijagnostika bila bliža. Odobrenjem projekta Ministarstvo nam je dalo slobodne ruke i u provedbi javnog natječaja kojim smo Centar opremili. – objasnio nam je Branko Ostrički, spec. interne medicine, subspec.

Nabavljena je oprema u vrijednosti od oko 4 milijuna kuna i još je oko 1,5 milijuna kuna uloženo u opremanje prostora u podrumu stacionarnog paviljona. Istovremeno kako se uređivao prostor liječnici i ostalo medicinsko osoblje godinu su dana odlazili na edukaciju u KB Dubravu i učili. Uz stručnjake su učili i uhodavali se prvih desetak dana na novoj opremi.

– Suradnju smo ponudili i našim kolegama u Varaždinu i Koprivnici, računajući da će se i pacijenti iz tih županija okrenuti Čakovcu. Izračunali smo da bismo u punom kapacitetu (do čega bi trebalo doći za otprilike tri godine) mogli zbrinjavati 300 – 400 pacijenata godišnje. – dodaje Ostrički.

Intervencije na žilama srca bez krvi i skalpela

Cijela dijagnostika, odnosno pretrage, obavlja se u laboratoriju površine 60 kvadrata. Ako je potreban zahvat, pacijent se priprema kao za pravu operaciju, iako je jedina invazivna radnja na tijelu ubod igle u ruku ili nogu. Naime, u tu “rupu” tada se guraju medicinske “cijevi i cjevčice” putem kojih se dopire do problematičnog mjesta na srcu, šire se žile i ugrađuju metalni, mrežasti stentovi. Pri zahvatu koji se, normalno, kao i svaka operacija, odvija u sterilnim uvjetima pacijent je budan uz lokalnu anesteziju te lagani sedativ. Nema boli, nema krvi, velikih rezova, a samim je time i postooperativni oporavak brži. Traje, naime, svega nekoliko dana. I, što je još važnije, pacijent je tu u svom kraju, poznatom okruženju, a obitelj ne mora putovati u Zagreb.

Teži pacijenti i dalje se Hitnom prebacuju u Zagreb

Srčani udari češći su kod muškaraca, dok su žene podložnije moždanim udarima. Kod jednoga i drugoga najvažnije je što prije doći do bolnice.

– Kod težih srčanih udara najvažnije je intervenirati u roku od 6 do 12 sati, dok je za ostale to 48 sati. Naravno, mi i dalje ne možemo, bolje rečeno, ne smijemo, zbrinjavati sve udare, zato one ozbiljnije i dalje šaljemo u Zagreb. Naime, samo klinike i velike bolnice (Zagreb, Osijek, Rijeka i Split) imaju kardiokirurgije, odnosno sve uvjete za složene operacije.

Mi zato obavljamo dijagnostiku i jednostavnije zahvate poput širenja krvnih žila i ugradnju tzv. stenata. I takvi su pacijenti dosad odlazili u zagrebačke klinike. – kaže prvi čovjek naše Intervencijske kardiologije, te završno poručuje:

Velike su to uštede i za zdravstvo. Ne treba plaćati sanitet, liječnika i tehničara koji su obavezni kao pratnja jer srčani bolesnici mogu iznenada umrijeti. Osim toga, liječnik koji je u pratnji izgubljen je taj dan za matičnu kuću. Želja je stvoriti uvjete da se svi pacijenti zbrinu u Čakovcu kako nitko ne bi morao u Zagreb. Temelj postoji, želja i volja za rad također, međutim, ne ide sve preko noći.

Branko Ostrički Intervencijska kardiologijaDeseteročlana stručna ekipa Stručna čakovečka ekipa broji 10 članova: 4 liječnika specijalista i subspecijalista, 1 liječnika na specijalizaciji, 2 medicinske sestre prvostupnice, 1 magistru sestrinstva, te 2 inženjera medicinske radijacije.

Čakovečki Centar nije samo za srčane udare – Naravno, srčani udari možda su najpoznatiji ljudima, međutim, u Centru se zbrinjavaju i problemi oko srčanih zalistaka te vrlo prisutna Angina pectoris. Ustvari, vezano uz ovo radi se samo dijagnostika, a invazivni zahvati u klinikama. Treba još spomenuti da su naši liječnici u neprestanom kontaktu sa stručnjacima KB-a Dubrava. Izmjenjuju iskustva, zajednički proučavaju medicinsku dokumentaciju pacijenata, prelaze slučajeve, održavaju sastanke. A jednog su stručnjaka i zaposlili na četiri sata dnevno. Radi se o umirovljenom intervencijskom kardiologu, dr. Miomiru Veskoviću, od kojeg mogu itekako puno naučiti.

(vv)

Foto: zv

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE