ČAKOVEČKE VJEVERICE prava su atrakcija: Donosimo cijelu priču o njihovom dolasku i životu u parku!

Pero i Zrinka crvene su vjeverice koje su sredinom prosinca iz zagrebačkog Zoološkog vrta stigle u svoj novi dom i postale prava atrakcija u Perivoju Zrinskih. Time su dio pilot projekta prvog takve vrste na razini cijele Hrvatske. Glavna ideja je stvoriti povoljne uvjete za repopulaciju crvene vjeverice u čakovečkom parku, te njihova daljnja zaštita. Sudionici u projektu su Grad Čakovec, tvrtka Cedrus Forest, Međimurska priroda kao javna ustanova za zaštitu prirode, I. Osnovna škola Čakovec i Zoološki vrt grada Zagrebu.

– Primarni cilj vraćanja vjeverica u naš park je revitalizacija populacije ove vrste. Vjeverice su tu kako bi djeca mogla bolje učiti o prirodnim procesima, a nadamo se da će ih s vremenom biti čim više, poručio je zamjenik gradonačelnika Mario Medved, koji je jedan od glavnih inicijatora ovog projekta.

Ukupna cijena projekta za Grad Čakovec je 52.431,00 kuna, od čega je najveća cijena bio materijal za nastambu od 16 tisuća kuna. Ovim projektom želi se dodatno osvijestiti značaj vjeverica koje će ponovno veseliti prolaznike u čakovečkom parku.

Novi stanovnici parka trenutno su u stadiju hibernacije, ali ipak nisu usnule pravi zimski san. Njihova je aktivnost smanjena kako bi ‘’napunile’’ baterije za proljetne i toplije mjesece. Dijana Beneta zoologinja je iz zagrebačkog vrta koja je naše nove vjeverice pratila od samih početaka. Zrinka je nešto starija, te je njezin okot bio u svibnju 2016. godinu, a njezin cimer Pero na svijet je stigao sredinom ljeta 2018. godine. Prije samog dolaska u Čakovec, vjeverice su prošle zdravstvene pretrage, te je ustanovljeno da su spremne napustiti Zoo i doći u svoj novi dom. Zoologinja Beneta objašnjava zašto su vjeverice prvo došle u zatvorenu nastambu.

– Nismo mogli dopustiti da vjeverice odmah budu puštene u prirodu, jer bi doživjele svojevrstan šok. U Zagrebu su živjele u sličnoj nastambi, a kako bi faza prilagodbe bila što lakša, u takvu su uselile i u čakovečki park, kaže Beneta.

Tek kada se sustavnim praćenjem životinja ustanovi da su se prilagodile na nove mirise, zvukove, zatrpavanja hrane, mogu izaći iz svoje nastambe. Cilj života u nastambi je da se vjeverice u svojoj novoj okolini priviknu pogotovo na raspoznavanje predatora koje će kasnije u prirodi uspješno izbjegavati. Pero i Zrinka, kako su ih nazvali učenici I. Osnovne škole Čakovec, nisu u srodstvo, te su kompatibilne za daljnje razmnožavanje.

Crvene vjeverice vrlo brzo odrastu. U prirodi su vjeverice većinom plijen, pa s obzirom na to imaju tendenciju brzog odrastanja. Tijekom godine vjeverice mogu imati dva parenja, ovisno o temperaturi i prirodnim uvjetima, a uglavnom se radi o periodu između prosinca i siječnja, te svibnja i lipnja. Zanimljivo je da vrijeme parenja kod ženke traje svega par sati, te samo jedan dan u sezoni. Okot slijedi nakon 38 do 39 dana, a leglu se nalazi od jedan do šest mladunaca, u prosjeku je to troje.

-Othrana mladunaca je od 6 do 8 tjedana starosti, te se u tom periodu hrane isključivo majčinim mlijekom, nakon toga izlaze iz gnijezda. Nakon što počnu jesti krutu hranu, napuštaju gnijezdo, te pronalaze svoja područja na kojima obitavaju, ispričala je zoologinja, te dodala da se razmnožavaju s dvije godine starosti.

Vrckave vjeverice Pero i Zrinka danas žive u jedinstvenoj nastambi koju su izradili budući stolari Graditeljske škole na strukovnoj grupi pod vodstvom voditelja Vladimira Hatlaka. Osim srednjoškolaca koji su svoje vještine brusili na ovom projektu izrade kućice, glavnu riječ vode učenici I. Osnovne škole koji će od 6. do 8. razreda brinuti da vjevericama ništa ne nedostaje u novom domu.

Nakon što se vjeverice priviknu na novu okolinu, u proljeće će biti puštene u park. Projekt ponovnog vraćanja vjeverica u čakovečki park traje tri godine. U pripremi zoološkog vrta u Zagrebu su već dvije nove jedinke, koje će postepeno također biti u našem parku.

Monitoring će obavljati Javna ustanova Međimurska priroda, u kombinaciji sa školarcima I. Osnovne škole Čakovec. Napravljena je grupa od 11 učenika koji će od svojeg 6 do 8 razreda na svoj način paziti na nove stanovnike parka. Također, važno je napomenuti da će se vjeverice uvijek moći vratiti u svoju nastambu, a hranilice će biti postavljene na nekoliko lokacija u parku. Izvor hrane im je na taj način uvijek osiguran.

Foto: Zlatko Vrzan

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE