Astrofizičar Dino Bektešević: Od Male Subotice do doktorata na University of Washington

Dino Bektešević
Astrofizičar Dino Bektešević radit će u SAD-u na projektu primjene teleskopa vrijednog milijardu dolara

Astronomsko društvo VEGA pripremilo je atraktivan uvod u novu školsku i znanstvenu godinu. U suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje (TICM), te uz potporu Grada Čakovca, organiziralo je besplatno znanstveno-popularno predavanje na temu “Meteori: otkud dolaze, kol’ko ih ima – zakaj nas to briga?”. Održao ga je mladi znanstvenik Dino Bektešević iz Male Subotice.

– Doktor astrofizike Dejan Vinković pomogao nam je u organizaciji ovog predavanja. Dino je bio njegov student na PMF-u u Splitu i preporučio nam je ovog mladog znanstvenika da članovima našeg društva, ali i svim zainteresiranim građanima približimo tematiku meteora ili zvijezda padalica u ovom mjesecu kada ljudi često upiru pogled u nebo prateći popularne Suze sv. Lovre. Dino je podsjećam, diplomirao astrofiziku upravo na temu detekcije meteora ” kazao je o motivima organiziranja ovog predavanja Zoran Novak, predsjednik Astronomskog društva VEGA.

Uvodničari predavanja bili su Miroslav Smolić, tajnik Astronomskog društva Vega i Dejan Vinković na kojem se okupio zavidan broj poklonika astronomije i znanosti. Dino Bektešević ovih dana odlazi na doktorat na University of Washington u SAD-u. Tamo će dati svoj stručan doprinos u realizaciji projekta primjene LSST (Large Synoptic Survey Telescope) teleskopa vrijednog milijardu dolara. Ovaj je mladi znanstvenik (su)autor niza znanstvenih radova te kreator metode za detekciju meteora na velikim teleskopima koji pretražuju nebo, putem koje je moguće opaziti i objekte promjera manjeg od metra.

U Međimurju znanost svjetske razine

– Danas je astronomija informatika i matematika, a ne samo promatranje neba kako to većina javnosti misli. Upravo sam temeljem svog rada na programiranju računalnog vida dobio mogućnost otići na doktorat na University of Washington u grad Seattle u SAD-u. Primljen sam zahvaljujući istraživanjima koje sam radio iz ureda u Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje. Volio bih i u Americi nastaviti programirati računalni vid. To je područje dosta interesantno jer ima široku primjenu od toga kako voze Teslini auti, pa do toga kako rade robotske ruke.” o svojem budućem znanstvenom radu istakao je Dino.

Astronomsko društvo VEGA s početkom nove školske godine pojačat će svoje aktivnosti vezano uz suradnju s vrtićima i školama unutar projekta “Sunce naša zvijezda”. Ove jeseni u planu je i promatranje nebeskih tijela s Trga Republike u Čakovcu.

foto: rr

Miroslav Smolić
Miroslav Smolić, tajnik AD VEGA
Dino Bektešević
Dino Bektešević i Dejan Vinković u multimedijalnoj dvorani TICM-a
Dino Bektešević
Predavanje ja priviklu zavidan broj posjetitelja

Ostavi komentar